Zábava

10 skutočných rozprávkových zámkov z celej Európy

Hrady, ktoré vidíme vo filmoch a obrázkových knihách, nie sú inšpirované len fantáziou a fantáziou. Vo väčšine prípadov sú založené na skutočných hradoch, z ktorých mnohé možno nájsť v Európe. Tieto hrady boli postavené tak, aby bránili a odolali útokom a zároveň premietali silu a dominanciu nad okolitou krajinou. Tieto nádherné rozprávkové paláce a pevnosti majú strategickú polohu s výhľadom na údolia, jazerá a horské priesmyky a sú pozostatkami vplyvu kráľov a kráľovien v dávnej histórii.

Stredovek Hrad Elds , alebo Burg Elds, prvýkrát vznikol v Nemecku v 12. storočí ako súčasť mocnej Svätej ríše rímskej. Po storočiach vojen spočíva nepoškodený na skale v malom zalesnenom údolí. Je v jednej rodine už viac ako 800 rokov! ( Freesurfovanie / Adobe Stock)

Alcázar v Segovii v Španielsku je stelesnením rozprávkového hradu. Táto pevnosť z 12. storočia na kopci je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a svedčí o nádhere minulosti. To inšpirovalo zámok v Disneyho Snehulienka. (pcalapre/Adobe Stock)

Alcázar v Segovii v Španielsku je stelesnením rozprávkového hradu. Táto pevnosť z 12. storočia na kopci je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a svedčí o nádhere minulosti. To inšpirovalo zámok v Disneyho Snehulienka. ( pcalapre / Adobe Stock)

Zámok Hohenzollern v Nemecku bol kedysi domovom šľachtických Hohenzollernov. Neogotický hrad v štýle typického stredovekého hradu na kopci sa pohodlne nachádza na vrchole hory Berg Hohenzollern s výškou 855 metrov. V súčasnosti je obľúbenou turistickou destináciou vďaka nádhernej architektúre 140-izbovej rozprávkovej pevnosti. (scaliger/Adobe Stock)

Hrad Hoganzollern Kedysi to bolo sídlo predkov šľachtického Hohenzollerna v Nemecku. Neogotický hrad v štýle typického stredovekého hradu na kopci sa pohodlne nachádza na vrchole hory Berg Hohenzollern s výškou 855 metrov. V súčasnosti je obľúbenou turistickou destináciou vďaka nádhernej architektúre 140-izbovej rozprávkovej pevnosti. ( Scaliger / Adobe Stock)

Stredoveký hrad a obec Mont Saint-Michel bol postavený na skalnatom ostrove pri severnom pobreží Francúzska. Mesto a hrad v Disney's Tangled sú založené na tomto rozprávkovom zámku, ktorý je pri prílive úplne obklopený vodou. (JFL Photo / Adobe Stock)

Stredoveká hradná pevnosť a obec Mont Saint Michael Postavený na skalnatom ostrove pri severnom pobreží Francúzska. Mesto a hrad v Disney’s Tangled sú založené na tomto rozprávkovom zámku, ktorý je pri prílive úplne obklopený vodou. ( Foto od JFL / Adobe Stock)

Zámok Burg Berwartstein je skutočný rozprávkový zámok ukrytý vo Falckom lese na juhozápade Nemecka. Skalná pevnosť, ktorá sa prvýkrát spomína v roku 1152, bola postavená na ochranu Falcka v stredoveku a niektoré miestnosti, schodiská a chodby boli vytesané do skaly. (Vincent / Adobe Stock)

Zámok Burg Berwartstein je skutočný rozprávkový zámok ukrytý vo Falckom lese na juhozápade Nemecka. Skalná pevnosť, ktorá sa prvýkrát spomína v roku 1152, bola postavená na ochranu Falcka v stredoveku a niektoré miestnosti, schodiská a chodby boli vytesané do skaly. ( Vincent / Adobe Stock)

Magický palác a pevnosť Alhambra v španielskej Granade je jedným z najkrajších príkladov islamskej architektúry. Bol postavený v rokoch 1238 až 1358 v granadskej štvrti Albaicin, bol kráľovským sídlom maurskej dynastie Nasridov a je známy svojou nádhernou výzdobou a rozprávkovými záhradami plnými ruží, pomarančov a brestu. (Taiga / Adobe Stock)

Kúzelník Alhambra Palác a pevnosť v Granade v Španielsku sú jedným z najkrajších príkladov islamskej architektúry. Bol postavený v rokoch 1238 až 1358 v granadskej štvrti Albaicin, bol kráľovským sídlom maurskej dynastie Nasridov a je známy svojou nádhernou výzdobou a rozprávkovými záhradami plnými ruží, pomarančov a brestu. ( Jesenné lesy / Adobe Stock)

V Bavorských Alpách v Nemecku

19. storočie Zámok Neuschwanstein , čo znamená „Nový labutí zámok“ v nemeckých bavorských Alpách, postavil Ľudovít II. a inšpiroval sa Wagnerovými operami. Ludwig, postavený na členitom útese s výhľadom na okolité údolie, napísal Wagnerovi: „Toto miesto je jedno z najkrajších, ktoré možno vidieť, je posvätné a neprístupné.“ Slúžil tiež ako inšpirácia pre Disneyho animovaný film z roku 1959 Spiaca krásavica. ( pilate666 / Adobe Stock)

Zámok Hluboká v Českej republike je rozprávkový zámok z 13. storočia postavený v gotickom štýle. V priebehu storočí bol niekoľkokrát prestavaný a v roku 1871 bola vyzdobená v štýle britského hradu Windsor. Má 140 izieb, jedenásť veží a luxusné interiéry. (William / Adobe Stock)

Zámok Hluboká v Českej republike je rozprávkový zámok z 13. storočia postavený v gotickom štýle. V priebehu storočí bol niekoľkokrát prestavaný a v roku 1871 bola vyzdobená v štýle britského hradu Windsor. Má 140 izieb, jedenásť veží a luxusné interiéry. ( William / Adobe Stock)

Malebný Chateau de Chillon alebo hrad Chillon na Ženevskom jazere vo Švajčiarsku je ostrovná pevnosť, o ktorej sa predpokladá, že bola postavená v 11. alebo 12. storočí. V súčasnosti je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok vo Švajčiarsku, známa po celom svete svojou krásou a ako bývalý domov grófov zo Savojska. (Giles Laurent / CC BY-SA 4.0)

Krásna rozprávka c âDieu de Cillon alebo hrad Cillon na Ženevskom jazere vo Švajčiarsku je ostrovná pevnosť, o ktorej sa predpokladá, že bola postavená v 11. alebo 12. storočí. V súčasnosti je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok vo Švajčiarsku, známa po celom svete svojou krásou a ako bývalý domov grófov zo Savojska. (Gilles Laurent / CC BY-SA 4.0 )

Horný obrázok: Stredoveký hrad Pojnice na Slovensku je jedným z mnohých rozprávkových hradov v Európe. Zdroj: radu79 / Akcie spoločnosti Adobe

Autor: Cecilia Bogart

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close