Veda

10 tipov, ako spolunažívať a žiť normálny život s Covidom

dobre čítate náš týždenník,Byť novinami. zaregistrujte sa tu Aby vám to každý štvrtok doručili do schránky.

Či už súhlasíte s prezidentom Bidenom, že pandémia sa skončila, alebo súhlasíte s väčšinou vedcov, ktorí tvrdia, že sa to určite neskončilo, na tom nezáleží. Realita je taká, že pandemické opatrenia všade okolo nás zmizli.

Ale ísť ďalej životom nemusí znamenať hodiť opatrnosť za hlavu. COVID je stále tu a počet prípadov v niektorých komunitách narastá. Všetci sa musíme naučiť žiť s covidom.

Život s COVID môže byť jednoduchý, ak budete dodržiavať jednoduché a pravidelné preventívne opatrenia. Jay Varma, lekár, špecialista na infekčné choroby a profesor vied o zdraví obyvateľstva na Weill Cornell Medicine, prirovnáva tento nový normál k úpravám, ktoré sme všetci museli urobiť s ohľadom na bezpečnosť po 11. septembri. Zvykli sme si na ďalšie obmedzenia počas cestovania, ako je napríklad vyzúvanie topánok na kontrolných linkách leteckých spoločností, ako nepríjemnosti, aby sme zostali v bezpečí.

Strávil som takmer tri roky podávaním správ o COVID a pandemickom živote, rozprával som sa s mnohými poprednými svetovými odborníkmi na verejné zdravie a prenos vírusov. Nemusíme si vyberať medzi bezpečnosťou a normálnym životom. Môžeme urobiť oboje. Tu je 10 tipov, ktoré vám pomôžu, vrátane niekoľkých krokov, ktoré podnikám na svoju ochranu.

  1. Urobte posilňovaciu dávku. Začnite očkovaním alebo preočkovaním. Prečítajte si tieto otázky a odpovede, kde nájdete odpovede na bežné otázky Otázky týkajúce sa nového zosilňovača,
  2. Noste masku, keď je to ľahké. Nikto nechce nosiť masku celý deň, takže buďte strategickí. V práci zvyčajne nenosím masku, ale na preplnených stretnutiach áno. Možno budete chcieť nájsť masku v obchode s potravinami; Je to budova plná cudzincov a možno je tam aj covid. Ak cestujete verejnou dopravou, noste masku v ordinácii lekára alebo pri dochádzaní do práce. Riziko je kumulatívne, takže zakaždým, keď si nasadíte masku vo vysoko rizikovej situácii, znižujete svoje šance na chytenie vírusu.
  3. Počas cestovania noste masku. Vaše riziko vystavenia sa COVID sa zvyšuje, keď cestujete. Znížte to nosením masky na bezpečnostnej linke a v preplnených termináloch. Lietadlá majú účinné vetracie systémy, ktoré filtrujú vzduch každých päť minút, no stále nosím masku. Ak je to dlhá cesta a nechcete nosiť masku, zvážte jej nosenie. Počas procesu nastupovania a vystupovania, kedy môže byť ventilačný systém vypnutý. A tu je cestovateľský tip od odborníkov na vírusy: Počas letu zapnite dýzu ventilátora a vyfúknite si ju do tváre, aby ste zabránili pretrvávajúcim vírusovým časticiam.
  4. Vyhnite sa davu. Či budete dbať na túto radu, bude pravdepodobne závisieť od vášho celkového rizika. Mladí a zdraví ľudia, ktorí boli zaočkovaní, sa môžu rozhodnúť tráviť čas v preplnených vnútorných priestoroch. ľudia, ktorí sú starší alebo majú základné zdravotné problémy Rozhodnite sa pre vonkajšie priestory, pokiaľ ide o stolovanie, športové podujatia a koncerty. A na udalosti v interiéri, ako je návšteva kina alebo divadla, môžu bdelí ľudia stále chcieť nosiť vysokokvalitnú masku.
  5. Skontrolujte úrovne prenosu komunity. Sledovanie počtu prípadov vo vašej komunite vám môže pomôcť pri orientácii. V Spojených štátoch, ak sa pozriete na mapu úrovní prenosu z Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôbUistite sa, že používate rozbaľovaciu ponuku na zobrazenie „Prenos komunity“ a nie „Úroveň komunity Covid-19“, ktoré sú indikátorom toho, ako nemocnice riadia a prijímajú individuálne rozhodnutia.
  6. Získajte plán PaxLovid. Ľudia nad 50 rokov a vo vysokom riziku sú oprávnení užívať vysoko účinný antivírusový liek Paxlovid. musíte začať do piatich v deň diagnózy alebo nástupu symptómov, preto je dôležité, aby ste sa porozprávali so svojím lekárom a naplánovali si, aby ste dostali predpis tak rýchlo, ako ho potrebujete.
  7. Myslite na vzduch vo vás. Pridaním prenosného čističa vzduchu do priestoru môžete efektívne zdvojnásobiť vetranie v miestnosti. Požiadajte svojho zamestnávateľa o poskytnutie prenosných čističov vzduchu v kancelárskych priestoroch a zasadacích miestnostiach. Opýtajte sa, ako často sa filtre menia. Môžete sa tiež opýtať svojho zamestnávateľa, aké kroky boli podniknuté na zlepšenie kvality vnútorného vzduchu v kancelárii. Mnohé pracoviská modernizovali vzduchové filtre na filtre nemocničnej kvality. (V ideálnom prípade vaše pracovisko používa niečo, čo sa nazýva filter MERV-13, ale niektoré systémy dokážu spracovať iba filtre MERV-11.)
  8. Domáce testy používajte rozumne. Aj keď negatívny domáci test znamená, že pravdepodobne nie ste nákazlivý, nie je zárukou, že nemáte COVID. Ak máte príznaky prechladnutia alebo sa necítite dobre, najmä ak ste boli vystavený vírusu alebo ste vo vysoko rizikovej situácii, ako je cestovanie alebo koncert v hale, mali by ste sa držať ďalej od ostatných alebo nosiť masku, kým vaše príznaky ustúpia – aj keď je váš test negatívny.
  9. Zostaňte doma z práce, keď ste chorí. Jednou z veľkých lekcií pandémie je, že by sme nemali chodiť do kancelárie so smrkaním alebo bolesťou hrdla. Ak sa cítite dosť dobre na prácu, zostaňte doma a priblížte sa.
  10. Naplánujte si život okolo najslabšej osoby vo vašej triede. Ak máte pravidelný blízky kontakt s niekým, kto je starší, má chronické ochorenie alebo má oslabený imunitný systém, mali by ste byť opatrnejší a nosiť masku, nechať sa otestovať a vyhýbať sa vysoko rizikovým situáciám. Bude potrebné byť opatrnejší o
READ  Prečo sú príznaky typu Omicron podobné príznakom prechladnutia?

Pointa je, že je to všetko alebo nič, povedal Greg Gonsalves, epidemiológ a docent na Yale School of Public Health. „Existuje veľa dôvodov, prečo by sme nemali len voskovať a cvičiť. Vírusová infekcia vás môže veľmi ľahko obísť alebo narušiť váš život alebo životy ľudí okolo vás.“

tri otázky. , , O cvičení smart

Tento týždeň som hovoril so publicistkou Gretchen Reynolds, ktorá napísala o nebezpečenstvách aktívny gaučový zemiak a či Ráno alebo večer je najlepší čas dňa na cvičenie,

Otázka: Prečo je pre ľudí také ťažké vytvoriť si návyk na pravidelné cvičenie?

a: Väčšina ľudí vrátane mňa tvrdí, že je to preto, že nemáme čas. Ale väčšina behaviorálnych vied hovorí, že je to preto, že sa nebavíme. Ak ľudia nemajú radi cvičenie, nebudú to robiť. Dobrou správou je, že existuje veľa spôsobov, ako byť proaktívny. Nemáte radi behanie? Plávanie, turistika, jazda na horskom bicykli, posilňovanie, piknik, online joga, jogging s priateľmi alebo akýkoľvek pohyb, ktorý vás baví. Môže tiež pomôcť predefinovať tréningy ako „čas na mňa“ alebo na zdravú prokrastináciu. V tom prípade sa nechystáte len na prechádzku alebo plávanie. Dávate si prestávku v oblasti duševného zdravia a zajtra sa vrátite do práce svieži, bdelí a dychtiví odkladať ďalšie veci.

Otázka: Čo je pre zdravie dôležitejšie: viac cvičiť alebo menej sedieť?

a: Môžem odpovedať „obaja“? Niet pochýb o tom, že sedenie je pre nás zlé. Ovplyvňuje naše telo spôsobmi, ktoré zvyšujú naše riziko všetkého od priberania na váhe až po srdcové choroby. A nové štúdie ukazujú, že málo cvičenia tieto účinky nezruší. Pravdepodobne budeme musieť cvičiť aspoň hodinu denne, aby sme bojovali s predĺženým sedením. Alebo môžeme menej sedieť a viac sa hýbať, pričom sedenie prerušíme jemnou aktivitou, ale nerobíme formálne cvičenie. Obidva prístupy sú zdravé a ich kombinácia – viac pohybu a menej sedenia – je najzdravšia, ak to dokážete zvládnuť.

READ  Pôvod asteroidu, ktorý zabil dinosaury, je pravdepodobne nájdený a je tmavý.

Otázka: Aký je váš obľúbený krátky tréning?

a: Mám rád fartlek, čo jednoducho znamená, že keď kráčam alebo bežím, vyberiem si strom alebo iný orientačný bod a zrýchlim, kým ho nedosiahnem. Moje fartlekové sedenia sú zvyčajne krátke, možno 15 minút. Ale je to taký zábavný a jednoduchý spôsob, ako zapojiť intenzitu a urýchliť čas do tréningu. Nikdy sa nenudím, keď fartlek.

Tento týždeň je inštruktorom každodenného života Shunmyo Masuno, mních a autor novej knihy, ktorú práve čítam,“Nebojte sa: 48 lekcií o prekonaní úzkosti od zenového budhistického mnícha,

návrh: Upokojte svoj večer. Masuno píše: „Jeden trik, ako upokojiť večer, je vyhýbať sa čo najviac rozhodovaniu v danom okamihu.“

Prečo by ste to mali vyskúšať: v štúdiuV tejto štúdii vedci sledovali rozhodnutia 184 šachistov. Štúdia publikovaná v časopise Cognition zistila, že najpresnejšie rozhodnutia sa prijímali medzi 8. a 13. hodinou.

ako to urobiť: Upokojenie vášho večera sa bude líšiť v závislosti od jednotlivca. Večery môžu byť pre rodičov zaneprázdnené a niekedy nás musíme vziať domov do práce. Nech už je vaša situácia akákoľvek, skúste si pred spaním dopriať nejaký čas na upokojenie. Niektorí ľudia radi čítajú knihu alebo počúvajú hudbu. Urobte si ten čas večer, keď sa venujete remeslu alebo koníčku. zapálil sviečku. Kúpeľ „Keď si urobíte čas na potešenie, budete sa prirodzene cítiť pokojnejšie a uvoľnenejšie,“ píše Masuno. „Zlepšíte kvalitu svojho spánku a zobudíte sa svieži a pripravení na svoj deň.“

Tím Well+Being mal rušný týždeň! Nenechajte si ujsť tieto príbehy.

Opýtajte sa lekára: Prečo práve teraz prichádza toľko vírusov?

Laboratórium stravovania: Najlepšie potraviny na kŕmenie vášho mikrobiómu

na mysli: Ako sa spriateliť so svojím vnútorným kritikom

READ  Zmena podnebia „oneskoruje migráciu dinosaurov zožierajúcich rastliny o milióny rokov“ | Dinosaury

Prípady mozgu: Čo robiť, keď sa nudíte? Počúvajte svoju myseľ.

Zle beriete tabletky?

Ľudia s kožným ochorením čelia stigme. Opičie kiahne to ešte zhoršili.

Pickleball praská a začína byť chaotický

Ako to kompenzujú ľudia s tvárovou slepotou?

Dajte nám prosím vedieť, ako sa nám darí. napíšte nám [email protected],

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close