2023 World Juniors QF #4: Replay Kanada versus Slovensko – legendárny výsledok

Slovensko, ktoré čelilo silnejšej ofenzíve tímu Kanady, vedelo, že na víťazstvo v štvrtej štvrtine bude musieť použiť serióznu taktiku. Pred zápasom sa hovorilo O fyzickom V Connorovi Bedardovi v nádeji, že vyhodí hráča z jeho hry s jednou z najväčších rivalít v histórii.

Zámer sa vydaril už v úvodných minútach. Počas hromadenia striel na kanadského brankára Tomáša Milíka v útočnom pásme Slovensko zablokovalo prednú časť svojej siete a nedovolilo mu žiadne puky.

Keď hráte za tím s Bedardovým kalibrom, môže vás stáť čokoľvek menej ako dokonalosť, a to bolo pri úvodnom góle hry. Slovensko sa snažilo poslať puk von zo svojho pásma, no zblokoval ho Logan Stankoven, postupoval na Bedarda a o pár minút do siete.

Odpoveďou bolo, že s Bedardom boli fyzickyjší, aby ho spomalili, a po každom hvizde išli za najlepším hráčom Kanady. Slováci v závere dostali trest za hru po prerušení, no na trestnú lavicu zobrali so sebou Bedarda.

Počas tohto úseku Kanada dominovala v skórovaní a premenila skoré manko na strely 5:0 na 12:7.

Ku koncu tretiny dostal Owen Beck svoju prvú zmenu hry po tom, čo ho pred niekoľkými dňami priviedli do tímu ako náhradu za zranenie. Mal strelu na bránu a potom vytiahol penaltu za sekanie vo vlastnom pásme za solídny debut v národnom juniorskom tíme.

Stredný káder sa začal zmenou v zostave Bedarda, ktorá zaznamenala útok dvoch vĺn na najnebezpečnejšie trio. Na ľade však možno dlhšie hľadali gól a Slováci mali s nimi na ľade ešte dva skvelé pohľady. Milik predviedol dva veľké zákroky a udržal Kanadu na čele.

Kanada si vyslúžila presilovú hru po tom, čo slovenský obranca v tlaku prehodil puk cez sklo. Pri presilovej hre zachytil Dylan Guenther prihrávku z hokejky, ktorá išla za seba, a to len toľko, aby ju poslal cez päť jamiek Adama Cajana do vedenia 2:0.

READ  Slovensko znižuje počet zamestnancov ruského veľvyslanectva na 35 - Ministerstvo zahraničných vecí

Náskok sa čoskoro znížil na jednu, pretože Kanada dostala trest za podrazenie. Presilová hra trvala tri sekundy a Simon Nemec poslal puk cez dav pred sieť na prvý gól Slovenska.

Potom bol na rade Zach Ostapchuk, ktorý našiel sieť. V čudnom nábehu si prezrel cestu do pásma, potom zamieril k vzdialenejšej bránke v poslednej sekunde, keď Cajan nedokázal dosiahnuť jeho blokár.

Bedard, ktorý sa snažil vybudovať náskok svojho tímu, dvíhal puk pri modrej, ako to často v zápasoch robí. Tentoraz ho obral o puk obranca, potom si pomaly uvedomil, že za chrbtom má iba jedného spoluhráča, ktorý bránil protiútoku dvoch hráčov. Bedard stíhal hru a vytváral šialenstvo pri pokuse o prelomenie dvoch proti jednému, no napokon videl druhý gól Slovenska červími očami.

Druhý trest v neskoršom zápase pre Slovensko priniesol Kanade šancu skórovať, no penaltári boli na ľade v koncovke Kanady príliš nebezpeční s väčšou hrou a tlakom Milika.

V tretej tretine Slováci zvýšili počet striel a tlačili sa po góle z celej Kanady. S pribúdajúcimi minútami vyzerali Kanaďania čoraz nervóznejšie, keď si držali jednogólový náskok, no nedokázali skórovať, zúfalo sa snažili odradiť tím, ktorý odmietol prestúpiť. Pár striel na žrď poslúžilo len na povzbudenie Kanaďanov, že gól, o ktorý tak zúfalo túžili, je na obzore.

Ak sa Kanada obáva svojho útoku, obrana na druhej strane úplne spanikári. Hráči sa preháňali cez pásmo a snažili sa získať hokejky a Slovensko v pásme nepracovalo.

Panika sa vyplatila, keď sa v prvej hádke pri góle objavil Milik chránič a rukavica Tysona Hindsa, ktorý sa zasunul za svojho brankára a vytvoril si tak príležitosť. Čoskoro to viedlo ku katastrofe, keď dvaja kanadskí hráči prenasledovali Philippa Masera za sieť a obratný útočník oboma otriasol a poslal doklepnutie Libora Nemca perfektnou prihrávkou pred sieť.

READ  Povolenia na vstup pre očkovaných cestujúcich v EÚ a pre tých, ktorí boli zachránení z COVID-19 Slovensko

Iróniou osudu sa zdalo, že Kanada sa vyrovnala, keďže zápas bol vyrovnaný. Opäť začali dostávať viac zónového času a Bedard a jeho spoluhráči mali pri každej zmene pár pekných chvíľ, neboli frustrovaní skvelými zákrokmi alebo vysokými postami.

Do konca zápasu zostávalo 34 sekúnd a jedno z týchto striedaní Bedarda sa skončilo tak, že Simon Nemec krížne prekontroloval Bedarda zozadu a udelil menší trest. Kanada išla na poslednú polminútu do presilovej hry a hľadala neskorého víťaza.

Pri vybojovanom vhadzovaní Peter Repczyk jednoducho prepadol cez hokejku a polčas ušiel. Slovensko prežilo záverečný tucet sekúnd a poslalo zápas do predĺženia troch proti trom.

90 sekúnd po presilovej hre pri náhlej smrti sa Kanada pokúsila rozostaviť a Shane Wright sa konečne dostal k zemi. Ich niekoľko šancí v závere zápasu videlo jeho strelu mimo tyče a presilová hra premrhala.

V hre troch proti trom si ešte niekoľko veľkých šancí vytvoril Bedard, ale Kanada nedokázala prekonať Kazaň. Naopak, Milik urobil svoj vlastný zákrok na Sarvaka Petrovského, aby udržal priebeh hry.

Bedard bol v presilovke na Slovákov a v konečnom dôsledku sa to ukázalo priveľa na Cajana a jeho spoluhráčov. Bedard, ktorý videl všetkých troch slovenských korčuliarov medzi sebou a sieťou, obhodil všetkých troch, potom bekhendom Cajana poslal Kanadu do semifinále.