Svet

3 mŕtvi pri streľbe v centre Paríža, strelec v 60. rokoch

Útočníka zatkli. (reprezentácia)

Paríž:

69-ročný strelec spustil v piatok paľbu na kurdské kultúrne centrum a kaderníctvo v Paríži, pričom zabil troch ľudí a ďalších troch zranil, informovali svedkovia a prokurátori.

Scény, ktoré vznikli krátko pred poludním (11:00 GMT), vyvolali paniku v rue d’Enghien v módnom 10. obvode hlavného mesta, rušnej oblasti obchodov a reštaurácií s veľkou kurdskou populáciou.

Svedkovia povedali agentúre AFP, že strelec, ktorého polícia opísala ako belocha a známy z dvoch predchádzajúcich pokusov o atentát, sa pôvodne zameral na kurdské kultúrne centrum a vošiel do neďalekého kaderníctva, kde ho zatkla polícia.

„Videli sme, ako vošiel starý beloch a potom začal strieľať do kurdského kultúrneho centra, potom išiel vedľa ku kaderníkovi,“ povedal telefonicky agentúre AFP Romain, ktorý pracuje v neďalekej reštaurácii.

Ďalší miestny obyvateľ, ktorý požiadal o zachovanie anonymity, pre agentúru AFP povedal: „Boli ľudia v panike, kričali na políciu, ukazovali na salón a hovorili: ‚Je tam, je dnu, choďte dnu‘.“

Povedal, že na podlahe salónu našiel dvoch ľudí so zraneniami nôh.

Kurdské komunitné centrum s názvom Centre Ahmad Gaya prevádzkuje charita združujúca kurdskú komunitu v oblasti Paríža.

Útok krajnej pravice?

Ozbrojenec bol policajnými zdrojmi opísaný ako „kaukazský“ francúzskej národnosti a známy z dvoch predchádzajúcich pokusov o atentát v rokoch 2016 a 2021.

Jeho motívy boli nejasné, no jeho identita a cieľ okamžite vyvolali podozrenie, že streľba mohla byť rasovo motivovaná.

Minister vnútra Gerald Dorman opakovane varoval pred nebezpečenstvom násilných krajne pravicových skupín vo Francúzsku.

Mathilde Panot, parlamentná líderka krajne ľavicovej politickej strany France Unbowed, okamžite ukázala prstom na krajnú pravicu a označila to za „rasistický útok“.

Strelec bol zranený a „prevezený do nemocnice“, povedala starostka 10. okresu Alexandra Gardbardová na mieste činu, keď polícia uzavrela okolité cesty.

READ  Vyšetrovacia komisia pre útok na Capitol Hill posiela predvolanie ďalším desiatim Trumpovým spolupracovníkom - Správy

„Traja ľudia sú mŕtvi, jeden na jednotke intenzívnej starostlivosti a dvaja s ťažkými zraneniami a zatknutý podozrivý bol tiež zranený, najmä na tvári,“ povedala novinárom parížska prokurátorka Laure Becuaová.

Obťažovanie

Niektorí členovia kurdského centra sa objímali pre útechu a plakali.

„Začína sa to znova, ty nás nechrániš, zabíjame!“ Jeden z nich kričal na neďalekú políciu.

Kurdi, moslimské, no nearabské etnikum rozmiestnené po celej Sýrii, Iraku a Iráne, často označované za najväčších ľudí na svete bez štátu, čelia prenasledovaniu a násiliu.

Obchodník v tejto oblasti povedal agentúre AFP pod podmienkou anonymity, že počul sedem alebo osem výstrelov a dodal: „Bola to úplná panika. Zamkli sme sa vnútri.“

Parížska prokuratúra uviedla, že sa začalo vyšetrovanie a že „muž vo veku 60 až 70 rokov bol zatknutý a vzatý do väzby“.

„Jeho totožnosť je v štádiu overovania,“ dodal.

Správy o streľbe v meste, ktoré je od roku 2015 opakovane terčom islamistických teroristických skupín.

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close