Ekonomika

35 miliónov ľudí v EÚ si nemôže dovoliť dovolenku

Brusel Podľa štúdie Európskej únie si väčšina rodín s nízkymi príjmami v EÚ nemôže dovoliť letné prázdniny.

Organizácia, ktorá zastupuje 45 miliónov členov v 38 európskych krajinách, tvrdí, že medzi 35 miliónmi občanov EÚ, ktorí nemajú dostatok peňazí na prestávku, sú pracovníci s nízkymi mzdami. Únia použila údaje Eurostatu zo štatistického úradu Eurostatu.

„Dovolenka by pre niektorých nemala byť luxusom. Keď si mnoho pracovníkov užíva voľný čas s priateľmi a rodinou, milióny ľudí prichádzajú kvôli nízkym mzdám, “uviedla zástupkyňa generálneho tajomníka federácie Esther Lynchová. Nárast nerovností medzi sviatkami ukazuje výhody ekonomického rastu v Európe v minulosti. Desaťročie nebolo správne zdieľané. „

Podľa štúdie 28% ľudí vo veku 16 a viac rokov žije v 450 miliónovej populácii. Štúdia zdôraznila, že tento nárast sa zvýšil na 59,5% u ľudí, ktorých príjem je nižší ako úroveň rizika chudoby Eurostatu, ktorá je stanovená na 60% národného priemerného príjmu.

Reklama

Najhoršia situácia je v Grécku, kde si dovolenku nemôže vziať 88,9%ľudí ohrozených chudobou, nasleduje Rumunsko (86,8%), Chorvátsko (84,7%), Cyprus (79,2%) a Slovensko (76,1%).

Mnohí zo skupiny chudobných EOK sú nezamestnaní alebo na dôchodku, ale to zahŕňa milióny pracovníkov s nízkymi mzdami.

„Zákonné minimálne mzdy ochudobnia pracujúcich najmenej v 16 členských štátoch EÚ a podľa Európskej komisie je 22 miliónov pracovníkov v priemere menej ako 60%,“ uvádza únia s tým, že nerovnosť v prázdninách sa v 16 krajinách EÚ zvýšila. posledných 10 rokov.

Najväčšie kategórie dovoleniek sú v Chorvátsku, Grécku, Bulharsku, Českej republike, Francúzsku a Rumunsku, pričom tí, ktorí zarábajú menej ako 60% priemeru, a tí, ktorí zarábajú viac.

EOK uvádza, že s členmi Európskej únie zavedie právo EÚ na „prahu disciplíny“, ktoré stanovuje, že zákonné minimálne mzdy by nemali byť nižšie ako 60% priemernej mzdy a najmenej 50% priemernej mzdy akákoľvek EÚ. Tento krok by podľa neho pomohol vyplatiť mzdu viac ako 24 miliónom ľudí.

READ  Bývalý slovenský premiér Robert Fiko je obvinený zo zločinu

Copyright 2021 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál nesmie byť uverejňovaný, šírený, prepisovaný alebo opakovane distribuovaný bez súhlasu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close