Svet

77. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN zdôraznilo kľúčové priority Africkej rozvojovej banky: klimatické financie, vytváranie pracovných miest a potravinová neistota | Africká rozvojová banka

Africká rozvojová banka mala veľa produktívnych záväzkov v oblasti svojich strategických priorít.Th zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku.

Medzi hlavné body stretnutia patrila naliehavá výzva na viac finančných prostriedkov na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy a potravinovej neistoty.

Prezident skupiny Africkej rozvojovej banky Dr. Akinwumi Adesina viedol zástupcov banky na stretnutiach a zohral aktívnu úlohu v diskusiách, ktoré viedli k Medzinárodnej deklarácii o ukončení podvýživy a zakrpatenia.

Záväzky banky odzrkadľujú jej strategické priority, keďže africké krajiny, ktoré podporuje, bojujú s pretrvávajúcimi dopadmi pandémie Covid-19, ako aj s rastúcimi cenami potravín a palív v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine a klimatických zmien.

Klimatické zmeny boli opakujúcou sa témou mnohých diskusií VZ OSN, najmä potreba naliehavého financovania pre krajiny, ktoré sú najviac ohrozené zmenou klímy.
Klimatické zmeny sa považujú za naliehavejšie s ďalšou konferenciou OSN o zmene klímy (COP27), ktorá sa bude konať v egyptskom Sharm el-Sheikhu o menej ako dva mesiace. COP 27, alebo takzvaný „Africký COP“, poskytuje bezprecedentnú príležitosť pre jednotný africký hlas, aby požadoval, aby globálna komunita prekročila rámec pozitívnych opatrení v oblasti financovania adaptácie na zmenu klímy a jej zmierňovania.

V prejave na 2. ministerskom stretnutí o klíme a rozvoji sa Adesina pripojila k osobitnému vyslancovi prezidenta USA pre klímu Johnovi Kerrymu a ďalším účastníkom, aby vyzvali na splnenie záväzkov, ktoré rozvinuté krajiny prijali v rámci minuloročnej konferencie COP26 v Glasgowe a Parížskej dohody z roku 2015.

Slová Johna Kerryho boli jednoznačné: „Meškáme. Musíme konať. Nebaví ma hovoriť stále to isté na tých istých stretnutiach. Obchod ako obvykle je kolektívnym nepriateľom. Je čas konať,“ povedal davu.

Adesina zopakovala túto výzvu na naliehavú akciu. Varoval: „Afrika trpí, Afrika sa dusí a bezdôvodne sa nachádza v hroznej finančnej tiesni. Musí existovať väčší pocit naliehavosti, nie v rozprávaní, ale v poskytovaní zdrojov, ktoré kontinent zúfalo potrebuje.“

READ  Rozvojový program Spojeného kráľovstva – daňové alternatívy

Kliknite na Tu Sledujte a vypočujte si komentáre Adesiny.

Skupina Africkej rozvojovej banky sa pripojila ku Global Leadership Council v novej iniciatíve zameranej na rozšírenie čistej a spoľahlivej energie a riešenie globálneho otepľovania.

Globálna vodcovská rada zahŕňa globálnych lídrov vrátane Patricie Espinosovej, prezidentky Africkej rozvojovej banky, výkonnej tajomníčky Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy; správca rozvojového programu OSN Achim Steiner; Európska investičná banka. prezident Werner Hoyer; nórsky premiér Jonas Kar; a Dr. Rajiv J. Shah, predseda Rockefellerovej nadácie, spolupredseda rady.

Ako prvý krok sa Rada zameria na úsilie o odstraňovanie prekážok, ktoré bránia len energetickým prechodom v rozvojových krajinách.

Rozvojové krajiny sú v súčasnosti zodpovedné len za 25 % globálneho CO2 Podľa analýzy zverejnenej Alianciou by tento podiel mohol do roku 2050 vzrásť na 75 %. Napriek tomu, že rozvojové krajiny predstavujú takmer polovicu svetovej populácie, v súčasnosti dostávajú len zlomok financií na rozvoj čistej energie.

Valné zhromaždenie poverilo skupinu Africkej rozvojovej banky, aby preukázala konkrétne vedúce postavenie v úsilí o ukončenie hladu, podvýživy a zaostalosti v celej Afrike.

V rámci skupiny pre prezidentský dialóg o výžive, inšpirovanej vyhlásením Africkej únie o roku 2022 ako „roku výživy“, sa prezident skupiny Africkej rozvojovej banky pripojil k africkým prezidentom pri podpise prelomového sľubu ukončiť zakrpatenie detí.

Podľa Globálnej správy o výžive, ktorá je považovaná za najkomplexnejší prehľad stavu výživy na svete, je viac ako 30 % detí v Afrike zakrpatených.

The Dialogue Group je iniciatívou platformy African Leaders for Nutrition z Africkej rozvojovej banky, etiópskej vlády a filantropickej organizácie Big Win. Okrem Etiópie, Demokratická republika Kongo počíta na pódium s lídrami Madagaskaru, Malawi, Mozambiku, Nigeru, Senegalu, Tanzánie a Ugandy.

Africká rozvojová banka Africké núdzové zariadenie na výrobu potravín Globálny samit o potravinovej bezpečnosti mal popredné miesto. Senegalský prezident Macky Sall, ktorý stojí na čele Africkej únie, pochválil banku za rýchle zavedenie nástroja v hodnote 1,5 miliardy dolárov na odvrátenie potravinovej krízy. Projekt uľahčuje výrobu 38 miliónov ton potravín. To predstavuje nárast produkcie o 12 miliárd dolárov len za dva roky.

READ  Maďarská vláda bola obvinená z uzurpovania moci reformou univerzity

Šéf banky sa zúčastnil na zasadnutí skupiny Africkej rozvojovej banky na vysokej úrovni o pracovných miestach pre mladých v Afrike s cieľom vytvoriť 25 miliónov pracovných miest do roku 2025 a podporiť súvisiace iniciatívy. Global Accelerator for Jobs and Social Security for Just Changes Skúste.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vo svojom prejave na zasadnutí vyzval vlády na celom svete, aby urýchlene investovali do vytvárania kvalitných pracovných miest a sociálnej ochrany pre zraniteľných.

Požiadal lídrov, aby sa zamerali na konkrétne riešenia na implementáciu iniciatívy, a varoval: „Cesta nečinnosti vedie k ekonomickému kolapsu a klimatickej katastrofe, prehlbovaniu nerovností a zvyšovaniu sociálnych nepokojov. To uväzní miliardy ľudí v bludných kruhoch chudoby a biedy.

Na zasadnutí vystúpili aj rôzni svetoví lídri vrátane prezidenta Africkej rozvojovej banky Dr. Akinwumi Adesina, prezidenta Malawi Lazarusa Sakweru, ugandskej viceprezidentky Jessicy Alubo a egyptskej ministerky plánovania a hospodárskeho rozvoja Hala El-Zhaid.

Prezident Africkej rozvojovej banky Dr. Akinwumi Adesina povedal: „Potrebujeme reštrukturalizovať naše ekonomiky, aby sme zabezpečili, že máme vzdelávanie, infraštruktúru, energetiku a výrobné sektory, ktoré môžu byť absorbované do ekonomiky s využitím zručností ľudí.“

Adesina popri valnom zhromaždení viedla aj bankovú delegáciu na zasadnutia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Obe organizácie sa dohodli na spolupráci v oblasti kvalitnej zdravotníckej infraštruktúry, vakcín, základných liekov, výživy a nadácie African Pharmaceutical Technology Foundation.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zablahoželal Africkej rozvojovej banke k vytvoreniu nadácie Africa Pharmaceutical Technology Foundation, ktorá by podľa neho „mohla pomôcť pri navrhovaní farmaceutických produktov na trhu“.

Adesina tiež mala bilaterálne stretnutia s novým kenským prezidentom Williamom Rutom; americký miliardár a filantrop Michael Bloomberg; a bývalý americký prezident Bill Clinton a bývalá americká senátorka Hillary Clintonová.

Prezident sa stretol aj s guvernérkou Africkej rozvojovej banky a nórskou ministerkou pre medzinárodný rozvoj Anne Beathe Tvinnereimovou. Pred Global Citizen Festival diskutovali o úsilí skoncovať s hladom.

READ  Ukrajinci ukrývajú tanky v lesoch a kradnú obrnené vozidlá ruským silám | Svetové novinky

Nórsko podporuje Africké núdzové zariadenie na výrobu potravín.

Valné zhromaždenie OSN 77 spojilo svetových lídrov, aktivistov občianskej spoločnosti, hráčov zo súkromného sektora a mládež a mladých dospelých z celého sveta v New Yorku na dva týždne osobného dialógu na tému „Okamih povodia: Transformačné riešenia vzájomne prepojených výziev. „.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close