UEFA Euro 2024: Anglicko zdolalo Slovensko 2:1 a postúpilo do štvrťfinále

GELSENKIRCHEN, NEMECKO –

Jude Bellingham musel vyrobiť niečo špeciálne, aby udržal Anglicko na Euro 2024.

Urobil.

Anglicko sa prepadlo k jednej z najťažších prehier v histórii ME, keď v nedeľu v osemfinále prehralo so Slovenskom 1:0.

Ale Bellinghamov skvelý kop nad hlavou poslal zápas do predĺženia vo Weldins Arene v piatej minúte a Harry Kane skóroval pri výhre 2:1, čo oživilo nádeje Anglicka na prvú veľkú trofej od roku 1966.

„Myslím, že je to 30 alebo 20 sekúnd, kým vypadneme z európskeho šampionátu,“ povedal Bellingham. „Je ťažké poprieť, že to bol jeden z najdôležitejších momentov mojej doterajšej kariéry.“

Má nejaké.

Stredopoliar, ktorý v sobotu oslávil 21 rokov, zakončil pôsobivú debutovú sezónu v Reale Madrid, keď vyhral Ligu majstrov a španielsky titul.

V takom mladom veku bol jedným z najdôležitejších hráčov Anglicka na Euro 2024 a kúzlil vo chvíli, keď sa zdalo, že všetka nádej je stratená.

„Jeho svet je iný ako každý 21-ročný človek na svete… Môže ponúknuť tieto chvíle, keď ho chytí za pačesy a jeho charakter a osobnosť vytvárajú premenlivé momenty. Veľká hra, “ Povedal anglický manažér Gareth Southgate.

Po góle Ivana Schranza z 25. minúty zaostávalo Anglicko – jeden z predturnajových favoritov a druhé miesto na poslednom Eure – 1:0 so 45. Slovenskom.

S tikajúcimi hodinami prišiel Bellinghamov čas.

Kyle Walker spustil dlhý hod sprava. Mark Quay skočil do lopty.

Bellingham bol v šestnástke a musel upraviť telo na perfektný hlavičkový kop, ktorý brankár Slovenska Martin Dúbravka zachytil na svojej čiare a poslal loptu do dolného rohu.

Niektorí fanúšikovia Anglicka už opustili štadión. Ľudia vo vnútri vybuchli.

„Myslím si, že je zábavné, že hra nie je mŕtva, viem, že je to smiešne. Tlačili sme a skúmali,“ povedal Southgate.

READ  Počet obetí vírusov na Slovensku stúpa, pričom sa obviňujú nedostatky zistené v Británii

Gól Bellinghamu bol prvou strelou Anglicka na bránu v zápase.

Kane nemusel dlho čakať na svoj druhý, keď zamieril domov, aby strelil svoj siedmy gól v posledných siedmich vyraďovacích zápasoch na veľkých turnajoch. Bol to jeho 65. počin pre svoju krajinu.

Anglicko sa v sobotňajšom štvrťfinále v Düsseldorfe stretne so Švajčiarskom.

Ale tak dlho to bol pokorný odchod pre Southgateovu stranu – pripomínajúci ich vypadnutie z rúk Islandu na Euro 2016.

„Je to vyraďovací futbal a všetko je možné,“ povedal Southgate.

Anglicko čelilo silnej kritike za svoj výkon v skupinovej fáze a v prvom polčase sa štadiónom ozývalo pískanie, pretože medzi jeho fanúšikmi po Schranzovom štrajku narastala frustrácia.

V druhom polčase sa to muselo zlepšiť. Phil Foden nechal VAR vylúčiť gól, Kane zblízka hlavičkoval vedľa a Declan Rice skóroval v 81. minúte.

Slovensko šokovalo tretie Belgicko už v skupinovej fáze a zdalo sa, že si to zopakuje proti svetovej päťke.

To bolo dovtedy, kým nezasiahol Bellingham.

„Dali gól od hráča v hodnote 100 miliónov eur. Toto je tím v hodnote 1,5 miliardy (eur). Prepustíte len pol metra a dostanete trest,“ povedal tréner Slovenska Francesco Calzona.