Hlavné správy

A dvanásť Slovákov bolo ocenených Spravodlivý medzi národmi

Šesť príbehov o pomoci Židom počas druhej svetovej vojny nás prinúti pozastaviť sa a položiť si otázku, či nechceme priveľa.

Veľkosť písma:A|A+

Záchrana jedného života zachráni celý svet. Citát z Talmudu otvára oslavu súcitu prejavovaného židovskému ľudu v ťažkých časoch druhej svetovej vojny.

Izrael a Múzeum holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme udeľujú Nežidom titul Spravodlivý medzi národmi.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Ocenení riskovali svoju bezpečnosť a životy tým, že sa skrývali alebo pomáhali iným uniknúť z diktátorských režimov bez toho, aby za to očakávali kompenzáciu alebo odmenu. Cenu Spravodlivý medzi národmi si tento rok prevzalo 12 statočných Slovákov: Antonia Nikodemová, Anton a Oka Palasovi, Oliver Rocks, Ján a Anna Makoni, Pavel Petroch, Ján a Mária Bukovi, Jozef Fekiak a Ján a Mária. Ich mená budú pridané na Múr cti v záhrade Yad Vashem.

„Veľmi si vážime ich statočnosť a ľudskosť, a keď čítame týchto šesť príbehov, pýtame sa sami seba, ako by sme sa zachovali v rovnakej situácii,“ povedal na ceremoniáli izraelský veľvyslanec Aidan Levon.

Príbehy Nežidov počas vojny si tradične pripomíname v januári pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Tento rok, po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou, sa obrad namiesto toho konal 5. septembra.

Tu sú ich úplné príbehy:

READ  Profesor JBU získava medzinárodné ocenenie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close