Hlavné správy

Admirál amerického námorníctva bol na neohlásenej návšteve Taiwanu

Tchaj-pej / Washington 23. novembra (TASR) – Dvojhviezdny admirál amerického námorníctva, ktorý dohliada na aktivity vojenských spravodajských služieb USA v ázijsko-pacifickom regióne, uskutočnil neohlásenú návštevu Taiwanu. O ceste, ktorá by mohla znepokojiť Čínu, povedali agentúre Reuters dva nemenované zdroje.

Podľa týchto zdrojov je to kontraadmirál Michael Studeman, vedúci jednotky J2, ktorý dohliada na činnosť spravodajských služieb v rámci velenia armády USA v Indickom a Tichom oceáne (USINDOPACOM).

Americké a taiwanské ministerstvá odmietli návštevu komentovať. Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu potvrdilo, že americký úradník pricestoval na Taiwan, avšak odmietol poskytnúť podrobnosti s tým, že nejde o oficiálnu návštevu.

Čína, ktorá považuje Taiwan za súčasť svojho územia, je podráždená návštevami najmä západných predstaviteľov. Po návšteve ministra zdravotníctva USA Alexa Azara a septembrovej ceste zástupcu ministra zahraničia USA Keitha Kracha vyslal Peking svojich bojovníkov do blízkosti tohto ostrovného národa.

Spojené štáty, rovnako ako väčšina krajín, nemajú oficiálne diplomatické vzťahy s Taiwanom, sú však ich najdôležitejším zahraničným podporovateľom a dodávateľom zbraní.

READ  Na Slovensku bolo 50 obetí koronavírusu a 2591 infikovaných - Domáce - Správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close