Svet

Afganistan: USA zahájili útok bezpilotnými lietadlami na cieľ ISIS, tvrdí, že bol zabitý

Americký dron v sobotu proti cieľu skupiny Islamský štát v Afganistane vstúpil do záverečných fáz leteckej dopravy medzi pokračujúcimi hrozbami nových útokov a mediálnymi zbraňami Talibanu / Američanmi prechádzajúcimi po letisku. .

“Útok bezpilotného lietadla v provincii Nangarhár, Afganistan. Prvé náznaky, že sme zabili cieľ.” Bill Urban z federálneho velenia vo vyhlásení uviedol, že “nevie o žiadnych civilných obetiach”.

Pri prvom útoku americkej armády od štvrtkového útoku na kábulské letisko zahynulo 85 ľudí, z toho 13 amerických vojakov, mimo Afganistanu.

MôjPrinútime vás zaplatiť

Po útoku ISIS na Korunováciu (IS-K) prezident Joe Biden sľúbil odvetu. „Budeme vás loviť, zaplatíme vám,“ povedal páchateľom smrtiaceho útoku na americkú armádu v Afganistane od roku 2011. „Rozhodneme, kedy, kde a kedy to vyberiem.“Povedal z Bieleho domu.

Podľa Washingtonu riziko ďalších útokov pokračuje. „Veríme, že stále existujú (…) konkrétne a dôveryhodné hrozby“Varoval v piatok John Kirby. Tlačová tajomníčka prezidenta Bidena Jen Zhaki s odvolaním sa na bezpečnostných expertov uviedla, že ďalší útok je “možný”. Nasledujúce dni budú „nebezpečnejšie časy“, dodal.

Letisková kontrola

V piatok večer, deň pred útokom, americké veľvyslanectvo v Kábule vyzvalo amerických občanov, aby s bezpečnostnými výstrahami „okamžite“ opustili letisko. „Vzhľadom na bezpečnostné hrozby na letisku v Kábule radíme občanom USA, aby sa vyhýbali vstupu na brány letiska a z nich.“ Odvolal veľvyslanectvo.

Komunikačné zbrane medzi Talibanom a Američanmi už stupňovali napätie, len niekoľko dní pred termínom 31. augusta, ktorý predpovedal stiahnutie amerických jednotiek z Afganistanu po 20 rokoch vojny. Výfuky

Noví vládcovia krajiny „Nestarajte sa o žiadne aktivity pri nástupných bránach ani na letisku. Je to stále pod kontrolou americkej armády.“Informoval o tom hovorca Pentagonu John Kirby.

Taliban už predtým tvrdil, že má kontrolu nad niekoľkými časťami letiska: „Dnes boli tri kľúčové oblasti vojenského priestoru letiska v Kábule evakuované Američanmi a kontrolované Islamským emirátom,“ uviedol jeden z ich hovorcov Bilal Karimi. .

READ  Ita sa pokúša ubezpečiť milionárov o Pandora Papers: Kajman a Bahamy sa nedostanú do daňových rajov

Piatková situácia v Kábule bola pokojná, najmä keď sa západné charterové lety okolo letiska obnovili na letisku v Dormaku, poslednom mieste obsadenom západnými silami v Afganistane.

Vysťahovaných bolo 109 000 ľudí

Na letisku sa v súčasnosti ukrýva asi 5400 ľudí, ktorí čakajú na nástup do lietadla, uviedol americký generál Hong Taylor s tým, že evakuácia bude prebiehať „do poslednej chvíle“.

Podľa najnovších údajov americkej vlády bolo od 14. augusta, deň pred prevzatím moci Talibanom, v Kábule evakuovaných asi 109 000 ľudí. NATO a Európska únia vyzvali, aby evakuácia pokračovala aj po útoku.

Francúzsko v piatok večer ukončilo leteckú dopravu a evakuovalo „takmer 3 000 ľudí, vrátane viac ako 2 600 Afgancov“.

Francúzska delegácia sa vo štvrtok stretla v Dauhe so zástupcami Talibanu po prvýkrát od nástupu k moci v Afganistane 15. augusta. Obe strany uviedli, že diskusie sa zamerali na situáciu na kábulskom letisku a evakuačné opatrenia.

Švajčiarsko, Taliansko, Španielsko a Švédsko tiež oznámili, že už ukončili svoje výfukové lety do Nemecka, Holandska, Kanady alebo Austrálie.

Na britskej strane premiér Johnson odhadol, že vysťahovanie poznalo ich „posledné chvíle“. Londýn však hýbe „nebom a zemou“, aby pomohol „vyhnať Afganistan, ktorý si zaslúži útočisko“.

„Vlastné právo“ na prácu

Taliban sa od svojho návratu snaží prejaviť otvorenosť a umiernenosť. Mnoho Afgancov, väčšinou mestských a vzdelaných, sa však obáva, že v rokoch 1996 až 2001 zavedú iba ten istý fundamentalistický a brutálny režim, ako keď boli pri moci.

Najmä tí, ktorí v posledných rokoch pracovali s cudzincami alebo zosadenou prozápadnou vládou, sa obávajú mlčať alebo budú prenasledovaní a zanechajú záplavu mnohých kandidátov.

Ženy, ktoré sa pokúsili presvedčiť šéra Mohammada Abbasa Staniksu, bývalú vyjednávačku Talibanu na mierových rozhovoroch z Dauhy, majú „inherentné právo“ na prácu. „Môžu pracovať, študovať, zúčastňovať sa politiky, podnikať.“, Uviedol to počas tlačovej konferencie.

READ  CORONAVIRUS Počet prípadov infekcie v Indii presiahol sedem miliónov

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v pondelok vyzval stálych členov Bezpečnostnej rady, aby diskutovali o situácii v Afganistane.

Sobotná regionálna konferencia v Bagdade sa zameria konkrétne na Afganistan. Obzvlášť sa očakávajú iránski a saudskoarabskí ministri zahraničia, egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi a francúzsky prezident Emmanuel Macron a jordánsky kráľ Abdullah II.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close