Svet

Africkí lídri: Bohaté krajiny musia platiť viac, aby sa pripravili na zmenu klímy

Predseda Európskej rady Charles Michel si podáva ruku s ghanskou prezidentkou Nanou Afuko Addo, keď senegalský prezident Macky Sall prechádza po spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o angažovanosti Francúzska v regióne Sahel v Elyzejskom paláci v Paríži vo Francúzsku. 17. februára 2022. EPA-EFE/IAN LANGSDON/Pool cez REUTERS

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

LONDÝN 5. septembra (TASR) – Africkí lídri vyzvali v pondelok svojich partnerov v bohatých, znečisťujúcich krajinách, aby zvýšili financovanie projektov na boj proti klimatickým zmenám.

Krajiny na kontinente sa snažia v priebehu nasledujúcich troch rokov zmobilizovať investície vo výške 25 miliárd USD na adaptačné projekty vrátane zlepšenia odolnosti poľnohospodárstva a zlepšenia infraštruktúry.

„Ak má náš kontinent prosperovať, musíme sa prispôsobiť klimatickým zmenám – a aby sme to dosiahli, musí začať prúdiť financovanie na prispôsobenie sa,“ povedal ghanský prezident Nana Afuko-Addo v pondelok na summite o prispôsobení sa Afrike v Rotterdame.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Africká rozvojová banka uviedla, že už vyčlenila polovicu sumy potrebnej na program zrýchlenia adaptácie na Afriku. Hľadali najväčších svetových znečisťovateľov.

„Afrika neprispieva viac ako 3 % celosvetových emisií skleníkových plynov, ale je neúmerne ovplyvnená jej negatívnymi účinkami,“ povedal na podujatí prezident Africkej rozvojovej banky Akinwumi Adesina.

Británia, Nórsko, Francúzsko a Dánsko v pondelok oznámili nové príspevky vo výške 55 miliónov dolárov.

Senegalský prezident Macky Sall však povedal, že je sklamaním, že sa na podujatí zúčastnilo len málo ich lídrov.

„Nemôžem si s istou horkosťou všimnúť absenciu lídrov z priemyselného sveta,“ povedal Sall, šéf Africkej únie.

„Ak sa budeme snažiť opustiť Afriku a prísť do Rotterdamu, bude pre Európanov a ostatných jednoduchšie byť tu, pretože sú hlavnými znečisťovateľmi.“

READ  Ihrisko je späť! FB ruší zákaz francúzskeho mesta

Holandský premiér Mark Rutte bol jediným európskym lídrom, ktorý sa osobne zúčastnil spolu s lídrami Senegalu, Ghany, Gabonu, Konžskej demokratickej republiky a Etiópie.

Minuloročné stretnutie svetových mocností v Glasgowe sa zaviazalo zdvojnásobiť financovanie takýchto „adaptačných programov“ pre rozvojové krajiny na približne 40 miliárd dolárov ročne do roku 2025.

Očakáva sa, že sa opäť stretnú o dva mesiace na klimatickom summite OSN v egyptskom Sharm el-Sheikhu na COP27 – nazývanom „Africká COP“ – s kľúčovým zameraním na financovanie klímy.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Strih Andrew Heavens

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close