Svet

Afrika musí využiť svoje zdroje na odvrátenie potravinovej krízy: AfCFTA – SABC News

Generálny tajomník Africkej kontinentálnej zóny voľného obchodu (AfCFTA) Wamkele Mene uviedol, že Afrika by mala využiť svoje zdroje, aby sa vyhla potravinovej kríze.

Na výročnom stretnutí Africkej rozvojovej banky Group v Agre, hlavnom meste Ghany, Mene povedal, že ukrajinsko-ruský konflikt odhalil slabosť Afriky v potravinovej bezpečnosti.

Hovorí, že kontinentálny systém je odhodlaný integrovať Afriku.

Dohodu na podporu obchodu medzi Afrikou zatiaľ ratifikovalo 43 z 54 krajín.

Mene hovorí, že proces treba urýchliť.

Tanzánijská prezidentka Samia Suluhu Hassanová medzitým povedala, že kontinent by nemal opustiť spoločnosti vlastnené ženami a mládežou, ktorí sa chcú ekonomicky zotaviť.

Potravinová bezpečnosť

Minulý týždeň Mierová a bezpečnostná rada Africkej únie (AUPSC) vyjadrila obavy z rastúcej potravinovej neistoty v Afrike, najmä v krajinách, kde pretrváva konflikt.

AÚ uviedla, že dlhotrvajúce boje ovplyvňujú produkciu potravín a mnohým krajinám sa nedarí efektívne nakŕmiť svojich občanov. Situácia sa zhoršila aj v dôsledku klimatických zmien.

Africká organizácia tvrdí, že miera hladu na kontinente sa zvyšuje.

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo odhaduje, že v Afrike je viac ako 280 miliónov ľudí s nedostatkom potravín.

AUPSC sa obáva, že konflikty v niektorých častiach Afriky sa stávajú hlavnou príčinou hladomoru na kontinente.

Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Svetový potravinový program označuje Etiópiu, Nigériu a Južný Sudán za štáty s vysokým stupňom pohotovosti v oblasti potravinovej neistoty. Jedným z dôvodov nedostatočného zásobovania potravinami v týchto krajinách sú konflikty.

AfDB sa zameriava na riešenie potravinovej neistoty v Afrike počas konfliktu na Ukrajine:

READ  Podporná skupina hovorí, že Osinbajo je najlepšie pre Nigériu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close