Ekonomika

AirCar: Nové slovenské lietajúce auto skutočne letí! – Správy – Auto

Po štyroch rokoch vývoja absolvovalo lietajúce auto konštruktéra Štefana Kleina prvý skutočný testovací let. A úspešne. Plán je štvormiestna verzia alebo derivát schopný pristáť na vode.

AirCar má kompaktnejší dizajn a je ľahší ako originálny AeroMobile. Autor: KleinVision

Očakávali by ste tento projekt niekde v Silicon Valley, ale jeho domovom je dielňa na nitrianskom letisku v Janíkovciach. Práve tu vyvíja a konštruuje svoj nový AirCar slovenský dizajnér Štefan Klein. Jeho meno bolo donedávna spájané so spoločnosťou AeroMobil, ktorá šokovala svet rovnomenným projektom lietajúceho automobilu, ale v roku 2016 Klein z AeroMobilu odišiel. O rok neskôr založil novú spoločnosť KleinVision a pustil sa do práce. Cieľom nebolo nič iné ako iné auto, ktoré mohlo lietať. Nie je to fikcia. Potvrdil to prvý let nad Nitrou.

Krídla AirCar sa zasúvajú do karosérie vozidla ...

Krídla AirCar sa zvisle zasúvajú do karosérie vozidla. Autor: KleinVision

Aj keď AirCar vlani vzlietol do vzduchu a potom to niekoľkokrát zopakoval, išlo iba o krátky nízky let nad oblasťou letiska. Až teraz zamieril k nebu. AirCar má oproti AeroMobilu radikálne odlišnú koncepciu. Jeho krídla nie sú sklopené vodorovne nad pôdorysom stroja, ale najskôr sa sklopia a potom sa vertikálne zasunú do stredovej časti vozidla. Toto riešenie umožnilo zmenšiť celkový formát a získať viac využiteľného priestoru. Na premenu automobilu na lietadlo alebo naopak stačí jeden príkaz. Celý proces netrvá dlhšie ako tri minúty.

Transformácia z automobilu na lietadlo a naopak ...

Transformácia z automobilu na lietadlo a naopak nebude trvať dlhšie ako tri minúty. Autor: KleinVision

Okrem predĺženia krídel je chvostová časť vysunutá a tryska je demontovaná. Kompaktnejšia konštrukcia v porovnaní s predchádzajúcim AeroMobile má byť veľkou výhodou najmä v cestnej premávke. AirCar sa zmestí na bežné parkovacie miesto. Jeho hmotnosť by mala byť približne 800 kg. Na pohon stále používa štvorvalcový motor BMW s výkonom 140 koní (103 kW). To stačí na to, aby ste počas letu dosiahli rýchlosť 200 km / h. Zásoba paliva zabezpečí dojazd približne 1 000 km. Spoločnosť chce zahájiť výrobu budúci rok. Plánované sú ďalšie verzie. Napríklad silnejší dvojmotorový, štvormiestny alebo taký, ktorý dokáže pristáť na vode.

READ  Volkswagen prinesie 2 000 nových pracovných miest, zahájenie výroby je plánované na rok 2023 - Spoločnosti a trhy - Ekonomika

Pozrite sa na prvý let slovenského lietajúceho auta

AirCar - 2020

AirCar - 2020

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close