Ekonomika

Aj keď sú ukrajinskí utečenci prijímaní, v strednej Európe vznikajú nové obavy z blízkovýchodných migrantov

Na česko-slovenskom pohraničí sa deje niečo nezvyčajné.

S výnimkou krátkeho obdobia v roku 2020 v dôsledku pandémie Covid-19 zostala 250-kilometrová hranica oddeľujúca tieto dve krajiny do značnej miery imaginárna, odkedy obe krajiny vstúpili do schengenského priestoru v roku 2007. Vodič si nevšimol, že prešli krajinami. neexistujúce.

Vo štvrtok však Česká republika dočasne obnovila kontrolu nad svojimi hranicami so Slovenskom v reakcii na prudký nárast nelegálnej migrácie.

Český minister vnútra Vít Rakušan začiatkom týždňa vo vyhlásení uviedol, že nelegálna imigrácia, najmä zo Sýrie, tento rok vzrástla o 1200 percent.

Odhaduje, že českí policajti od začiatku roka zadržali celkovo 11-tisíc nelegálnych imigrantov.

„Budeme hľadať riešenia na európskej úrovni, ale bohužiaľ je potrebné urobiť takýto razantný krok,“ vysvetlil Ragusan.

Po pražskom vyhlásení rakúsky minister vnútra Gerhard Garner uviedol, že jeho krajina v stredu zavedie dočasné obmedzenia na svojej hranici so Slovenskom, aby migrantom zabránila vo využívaní Rakúska ako alternatívnej trasy.

„Je nevyhnutné, aby obchodníci s ľuďmi reagovali,“ povedal.

Nič z toho sa nedarí Slovensku, ktoré očakáva určité narušenie obchodu kvôli zvýšeným hraničným kontrolám.

Slovenský premiér Eduard Heger v stredu povedal, že „problém treba riešiť komunikáciou, nie takýmito prekvapeniami“.

„Postup Českej republiky a iných krajín nie je správny, pretože je v rozpore so zásadami Schengenu.“

Očakáva sa, že rakúsky kancelár Karl Neuhammer sa budúci týždeň stretne s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom, aby prediskutovali otázku migrácie. Rakúsko od roku 2015 zaviedlo obmedzenia na svojich hraniciach s Maďarskom a Slovinskom.

Praha vyzýva EÚ, aby podnikla ďalšie kroky. Nemecká policajná únia vyzvala na ďalšie bezpečnostné kontroly na česko-nemeckej hranici, hoci Berlín uviedol, že tak zatiaľ neurobí.

Dôvodom je obrovský nárast ľudí, najmä sýrskeho pôvodu, ktorí sa snažia dostať do Nemecka alebo severnej Európy takzvanou balkánskou cestou, ktorá vedie cez balkánske štáty cez Maďarsko, Slovensko a Českú republiku.
Praha oficiálne tvrdí, že obmedzenia na slovenských hraniciach sú „dočasné“ opatrenia, ktoré budú platiť len desať dní. Neskôr plánuje situáciu posúdiť česká vláda.

READ  Migračná kríza EÚ by mohla ukončiť voľný pohyb

Ukrajinskí utečenci vítaní v strednej Európe

Niektorí porovnávali nedávnu paniku z utečencov a migrantov z Blízkeho východu a vrelé prijatie stredoeurópskych krajín ukrajinským utečencom utekajúcim pred ruskou inváziou.

V Českej republike bolo prijatých viac ako 439 000 ukrajinských utečencov, čo sú asi štyri percentá jej obyvateľstva, uvádza agentúra OSN pre utečencov. Najmenšia krajina, Slovensko, ich má menej ako 100-tisíc.

„Odpoveď je celkom iná,“ povedal profesor Filip Kostelka z Európskeho univerzitného inštitútu.

„Hoci väčšina Čechov vítala ukrajinských utečencov, ľudia boli voči utečencom z Blízkeho východu podozrievaví a dokonca nepriateľskí.“

Prieskum, ktorý tento rok zverejnil miestny prieskum verejnej mienky Centrum pre výskum verejnej mienky, ukázal, že 75 percent Čechov súhlasilo s tým, že utečenci z Ukrajiny by mali byť v krajine prijatí. Ten istý prieskumník v prieskume z roku 2015 zistil, že viac ako 70 percent Čechov radšej neprijíma utečencov a imigrantov zo Sýrie a severnej Afriky.

Kostelka hovorí, že dôvody týchto rozdielov sú čiastočne historické, kultúrne a demografické.

Väčšina ukrajinských utečencov sú ženy a deti, zatiaľ čo mnohí utečenci z Blízkeho východu sú mladí, slobodní muži. Ukrajinci boli najväčšou zahraničnou skupinou žijúcou v Českej republike pred rozsiahlou inváziou Moskvy na Ukrajinu vo februári.

Mnoho Čechov vidí vojnu na Ukrajine cez svoju vlastnú históriu.

Československo, ako bola krajina známa pred odtrhnutím Slovenska v roku 1993, bolo v roku 1938 okupované nacistickým Nemeckom a v roku 1968 napadnuté Sovietskou armádou s cieľom potlačiť protesty proti komunistickej nadvláde.

„Väčšina Čechov si uvedomuje, že Ukrajinci hrdinsky bojujú za slobodu celého demokratického sveta,“ povedal Kostelka.

V prípade utečencov z Blízkeho východu však dodal: „Česi sa obávajú integračných problémov a majú podozrenie, že niektorí utečenci sú v skutočnosti ekonomickí migranti.“

Kríza životných nákladov podnecuje politické nepokoje

Prichádza uprostred veľkých politických nepokojov v strednej Európe, ktoré poháňa pretrvávajúca kríza životných nákladov.

Inflácia minulý mesiac vzrástla v Českej republike na 17,2 percenta a na Slovensku na 14 percent, čo je jeden z najvyšších nárastov v Európe. Česká republika zaznamenala najväčší nárast nákladov na energie a bývanie zo všetkých európskych krajín.

READ  Experti tlmia optimizmus ohľadom jadrovej budúcnosti strednej Európy - EURACTIV.com

V posledných týždňoch sa v Prahe konali veľké demonštrácie proti koaličnej vláde, ktorá prežila hlasovanie o nedôvere v parlamente začiatkom septembra a je obviňovaná, že v čase hospodárskej krízy nerobí dosť pre pomoc obyčajným ľuďom.

Desaťtisíce ľudí sa v stredu v hlavnom meste zúčastnili na protivládnom zhromaždení, ktoré je štátnym sviatkom, ktorému dominujú politici krajne ľavicových a krajne pravicových strán.

Téma prisťahovalectva z Blízkeho východu dáva opozícii ďalší spôsob, ako zaútočiť na koaličnú vládu, ale podľa analytikov je nepravdepodobné, že by ekonomickú situáciu predbehla ako kľúčový problém.

„Debata o migrácii z Afriky a Ázie je teraz veľmi obmedzená a zatienená energetickou krízou, infláciou a rusko-ukrajinskou vojnou,“ povedal Ľubomír Kobešek, profesor politológie na Masarykovej univerzite.

Opoziční politici však začali vládu kritizovať za to, že na problém údajne pomaly reaguje.

Opozičné strany obviňujú vlády zo zlého zvládnutia krízy

„Migrácia je obrovská…vláda sa tvárila, že ju má pod kontrolou, ale žiaľ, nemá,“ povedal na tlačovej konferencii poslanec opozičnej ANO a člen podvýboru pre migráciu a azylovú politiku Jaroslav Boch. tento týždeň. , podľa miestnych médií.

Očakáva sa, že bývalý premiér a líder ANO Andrej Babiš, ktorý tento mesiac v komunálnych voľbách zvýšil svoje kreslá vo veľkých mestách, sa v najbližších týždňoch zameria na migráciu. Jeho strana už obvinila vládu, že priveľmi pomáha ukrajinským utečencom a zároveň ignoruje českých občanov.

Pred svojou porážkou v októbrových parlamentných voľbách sa Babiš intenzívne venoval protiimigračnému lístku a na svojej predvolebnej ceste privítal maďarského premiéra Orbána, ktorý kritizoval imigračnú politiku EÚ.

Babiš, ktorý v súčasnosti čelí súdnemu procesu pre obvinenia z korupcie, plánuje kandidovať v januárových prezidentských voľbách. V počte hlasov momentálne vedie.

Tomio Okamura, líder krajne pravicovej strany Sloboda a priama demokracia (SPD), druhej najväčšej opozičnej strany, prisľúbil, že v reakcii na migráciu prevezme úlohu vlády.

READ  Dacia Logan / Sandero: Interiér je odhalený. Bude mať tiež veľký „tablet“ - Magazine - Auto

Ragusan, minister vnútra, „berie ako rukojemníkov občanov, najmä tých na Morave“, povedal tento týždeň Okamura s odkazom na východnú časť krajiny.

Na Slovensku sa doteraz veľká časť diskusie sústredila skôr na domácu politiku a zlyhania vlád ako na migrantov, povedala Katarina Klingová, vedúca výskumníčka z bratislavského think tanku GLOBSEC Policy Institute.

Súčasná slovenská vláda je v kríze. Začiatkom septembra stratila väčšinu v parlamente po tom, čo odstúpil jej mladší partner, strana Sloboda a solidarita (SaS).

Premiér Heger v minulotýždňovom rozhovore pre Financial Times varoval, že ekonomike krajiny hrozí „kolaps“ v dôsledku rastu cien, pokiaľ nedostane výraznú pomoc od EÚ.

Slovenský politik z SaS a šéf parlamentného výboru pre bezpečnosť a bezpečnosť Juraj Krúpa vyzval na obmedzenie hraníc Slovenska s Maďarskom a vyšetrenie odpovede ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý prežil niekoľkonásobné hlasovanie o nedôvere.

„Imigranti prichádzajú na Slovensko z Maďarska, takže je logické zaviesť obmedzenia na hraniciach, pretože situácia je úplne mimo kontroly,“ uviedol Krupa, informujú miestne médiá.

Ministerstvo vnútra SR vydalo vyhlásenie, v ktorom proti jeho vyjadreniam protestovalo.

Niektorí politici a komentátori naklonení Moskve využívajú nedávne obavy z migrácie z Blízkeho východu a severnej Afriky na kritiku podpory Bratislavy pre Ukrajinu, čo je znakom toho, že niektorí sa snažia tieto dva problémy spojiť, povedala Klingová.

Niektorí, vrátane tých, ktorí sú obvinení zo šírenia promoskovských správ, povedali: „Takáto situácia sa očakávala s výbuchom. [Ukraine] „Vo vojne väčšina nelegálnych prisťahovalcov nepochádza z Ukrajiny,“ dodala Klingová.

Inde v strednej Európe je situácia rozdelená.

Opozičná Slovinská demokratická strana (SDS) vedená bývalým premiérom Janusom Jansom podala 20. septembra návrh na vyslovenie nedôvery ministerke vnútra Tatjane Pabnerovej, čím protestovala proti jej rozhodnutiu odstrániť plot na maďarskej hranici, ktorý bol pozastavený v roku 2015. Nelegálna migrácia.

Slovinsko hlásilo podľa miestnych médií 13-percentný nárast nelegálnych prekročení hraníc medzi januárom a augustom v porovnaní s celým minulým rokom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close