Veda

Ak vakcína proti ovčím kiahňam trvá 20 rokov, prečo nie výstrel proti COVID-19?

Vakcína proti osýpkam trvá večne. Vakcína proti ovčím kiahňam je účinná až 20 rokov. DTaP (záškrt, tetanus a čierny kašeľ) vyžaduje päť dávok do veku siedmich rokov, potom však poskytuje ochranu najmenej na 10 rokov.

Prečo teda predpokladáme, že každých šesť mesiacov alebo rok musíme dostať dávku vakcíny proti koronavírusu?

Existuje mnoho dôvodov, prečo môžu jednotlivci potrebovať posilňovač COVID najmenej každý rok, ale existuje aj niekoľko dôvodov, prečo môže byť tretí výstrel v skutočnosti náš posledný.

z Sacklerovej lekárskej fakulty Univerzity v Tel Avive, Dr. Oren Kobiler poukázal na to, že prvým dôvodom, prečo by sme mohli potrebovať štvrtý (alebo piaty alebo šiesty) výstrel, je oslabenie našich vlastných protilátok a imunitná odpoveď.

Nedávne štúdie ukázali, že platnosť vakcíny proti koronavírusu Pfizer vyprší po štyroch až šiestich mesiacoch, čím sa zvyšuje riziko infekcie u jednotlivcov. a posilňovač Dávka robí presne to, čo naznačuje jej názov: zvyšuje naše protilátky a poskytuje väčšiu ochranu pred vírusmi.

Staršieho Izraelčana vidia, ako 1. augusta 2021 dostáva tretiu posilňovaciu dávku COVID-19 na klinike Clalit v Jeruzaleme. (Kredit: MARC ISRAEL SELLEM / JERUSALEM POST)

Ďalším dôvodom, prečo môžeme potrebovať časté zábery, sú varianty alebo to, čo je vedecky známe ako „antigénny drift“. Ak sa vírus stále mení, naše vakcíny bude potrebné aktualizovať, aby boli chránené pred najnovšou hrozbou.

Niektoré vírusy, ako napríklad detská obrna, osýpky a príušnice, veľmi nemutujú, takže vakcíny zostávajú účinné. Naopak, chrípka sa mení každý rok, takže ľudia dostávajú novú očkovaciu látku proti chrípke, ktorá ju má chrániť.

Vedúci laboratória molekulárnej virológie na Lekárskej fakulte Bar-Ilan University, Prof. Mittal Gal Tanami povedal: „Vakcína je ochrana.“ „Trvanie ochrany závisí od vakcíny a vírusu.“

READ  Okres Santa Barbara, preskúmanie možností rozšírenia testovania COVID-19; 19 nových hlásených prípadov Kríza spôsobená koronavírusom

„Jeden variant je vírus, ktorý má mutáciu, a ak má evolučné výhody, môže ovládnuť populáciu,“ povedala a dodala, že to sa stalo s delta variantom. „Ďalšou otázkou je, ako účinné budú vakcíny, ktoré máme, proti týmto typom.“

Koronavírus je RNA vírus, čo znamená, že mutuje. Miera mutácií je však trikrát až štyrikrát nižšia ako v prípade chrípkového vírusu, čo je dobrá správa pre výrobcov vakcín, povedal Gal Tanami.

Ďalšou vecou, ​​ktorú je potrebné zvážiť, je, ako dobre imunitná odpoveď vyvolaná očkovaním skutočne funguje.

„Ak je vakcína určená na prevenciu infekcie, vyžaduje vytvorenie dobrej reakcie pamäťových buniek – B bunky a T bunky, ktoré sú bunkami indukovanými vakcínou, ale zostávajú v našich telách,“ povedal Gal Tanami. . „Ak sa človek nakazí, tieto bunky sa aktivujú a môžu vyvolať rýchlu a dobrú reakciu proti patogénu, a preto nie sme chorí, ak sme očkovaní.“

Otázkou teda je, či s vakcínami, ktoré máme, dostaneme dobrú pamäťovú odpoveď.

Nedávne práce ukázali, že napriek neutralizácii protilátok má vakcína stále dobrú pamäťovú odozvu.

Tak prečo si dávať posilňovač?

Pretože, povedal Kobiler, posilňovač nie je len prevenciou vážnych chorôb, ale má tiež zabrániť infekcii – vysoká latka pre vakcínu.

„Väčšina očkovacích látok sa používa na prevenciu závažných infekcií a nie len na nápravu,“ povedal. „Tu žiadame očkovaciu látku na prevenciu všetkých chorôb, aby sa zabránilo šíreniu infekcie.“

„Väčšina ľudí na svete nepotrebuje posilňovaciu dávku, aby zabránila vážnym chorobám, ale potrebujú ju na získanie koróny a zabránenie jej prenosu na ďalších ľudí.“

Gal Tanami zdôraznil, že dokonca aj ľudia s dvoma výstrelmi sú kvôli svojim pamäťovým bunkám „stále veľmi chránení pred vážnymi chorobami“.

Existujú však dôvody domnievať sa, že tento tretí výstrel môže byť posledným.

READ  Hviezdokopy prekonané čiernymi dierami sa môžu zlúčiť do vesmíru, uvádzajú štúdie

Mnoho detských vakcín sa očkuje maximálne trikrát denne, napríklad vakcína proti detskej obrne a HPV vakcína proti papilomavírusu. Napríklad ten druhý, ak sa užije po 15 rokoch, vyžaduje tri dávky jeden mesiac a šesť mesiacov po prvej dávke a potom trvá celý život, pokiaľ ide o vedcov.

Ďalšou myšlienkou je, že by sa mohol zmeniť systém podávania, aby boli vakcíny účinnejšie.

Niekoľko nedávnych dokumentov to napríklad naznačuje vakcína pfizer Kobiler uviedol, že silnejšia imunita sa dosiahne, ak sa prvý a druhý výstrel podajú v intervaloch osem alebo 12 týždňov namiesto troch.

„Teraz sa tretia dávka podáva za šesť mesiacov“ [after the second dose]“Nie som si istý, či budeme niekedy potrebovať ďalší posilňovač,“ povedal.

Existujú aj vedci, ktorí sa domnievajú, že rovnako ako predchádzajúce koronavírusy sa pandémia nakoniec stane endemickou a menej závažnou a potreba očkovania sa čoskoro stane zbytočnou, povedal Kobiler.

„K tomuto prístupu sa prikláňam viac kvôli tomu, čo vieme o iných koronavírusoch,“ povedal. „Obvykle sú chytení v mladom veku a spôsobujú veľmi ľahké choroby.“ A tí, ktorí s nimi prídu do kontaktu v mladosti, netrpia vážnou chorobou, keď vyrastú. “

Nakoniec každý posilňovač vyvolá lepšiu imunitnú odpoveď, pokiaľ ide o množstvo aj kvalitu protilátok, ako prvý, povedal Gal Tanami. Imunitná odpoveď sa stane „špecifickejšou“ a protilátka „účinnejšou“, povedala.

Budeme teda musieť byť do konca života očkovaní proti COVID -u alebo nie?

„To ukáže len čas,“ povedal Kobiler.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close