Ekonomika

Ako by fungovala spoločná mena po škótskej nezávislosti?

John Fithmugh, profesor ekonómie na Université de Lille, povedal, že Škótsko si môže ľahko vybrať svoju vlastnú menu a potom vstúpiť do eurozóny.

Akademik to komentoval, keď hovoril pre novú limitovanú edíciu série podcastov The Scotsman How an Independent Country: Scotland’s Choices.

Podcast sa zameriava na to, ako ostatné krajiny zažili nezávislosť a aké ponaučenie z toho môže vyplynúť pre Škótsko, pričom tretia epizóda sa zameriava na potenciál škótskej meny a ďalšie ekonomické faktory.

Predtým sa zaoberala otázkou hraníc Anglicka a Škótska a aký druh demokracie by krajina mohla mať.

Profesor Fitrmuk pri popise toho, čo sa stalo, keď sa Česko a Slovensko snažili zachovať spoločnú menu po rozpade Československa, povedal, že úspech menovej únie „môže byť skutočne tak či onak“.

Povedal: „Ak chce zvyšok Anglicka udržiavať úzke ekonomické vzťahy so Škótskom a Škótsko chce udržiavať úzke ekonomické vzťahy so zvyškom Anglicka, urobia všetko, čo je v ich silách, aby to dosiahli.

„Čím väčšia dôveryhodnosť, tým viac trhov zareaguje.

Udržalo by si nezávislé Škótsko libru?

„To bol problém v bývalom Česko-Slovensku, obe strany politickej reprezentácie dávali verejné deklarácie o udržiavaní úzkych ekonomických vzťahov, ale to nebolo dôveryhodné, lebo robili politické deklarácie, ktoré nevyhovovali obom stranám. A priateľské vzťahy po rozpade. „

Dodal: „Záleží na tom, aký druh politického kompromisu sa zachová medzi oboma stranami a ako dôveryhodne obe strany prejavia svoj záväzok udržiavať úzke ekonomické väzby po rozchode.“

Pre Škótsko to komplikuje nádej na opätovné pripojenie k EÚ po nezávislosti.

Profesor Fidrmuc povedal: „EÚ sa môže rozhodnúť tak urobiť [rejoining] Pre Škótsko je relatívne ľahké, ak pre nič iné, potrestať zvyšok Anglicka.

Štvrtá epizóda How an Independent Country: Scotland’s Choices je vonku.

„Ale opätovné pripojenie Škótska k EÚ je nezlučiteľné so zotrvaním Škótska v menovej únii so Spojeným kráľovstvom.

„V zásade by mohli, myslím si, že je to nemožné, v pravidlách nič nie je, ale je menej pravdepodobné, že sa to stane riešením.

„Ak áno, Škótsko si možno bude chcieť ponechať svoju vlastnú menu a prejsť na euro niekedy v budúcnosti po nezávislosti.“

V podcaste Eoin McLaughlin, docent ekonómie na University College Cork, povedal, že tí, ktorí by finančne profitovali z nezávislosti, by nemali príliš podporovať politickú agendu.

Prvá epizóda How to Be an Independent: Scotland’s Choices je vonku

S odvolaním sa na skúsenosti z Írska akademik uviedol, že nekvalifikovaní pracovníci uprednostňujú nezávislosť pred protestantskejšou a odborárskou strednou triedou, ktorá ťaží z nižšej dane z príjmu a vyššieho nepriameho zdanenia.

Povedal: „Oni [unskilled workers] Ľudia platiaci zvýšenie nepriamych daní, zatiaľ čo protestantská/unionistická stredná trieda by bola platiteľmi dane z príjmu, ale dostala by daňovú úľavu.

„Takže ľudia, ktorí skutočne profitovali zo slobody, bola menšina, ktorá ju nepodporovala.“

Tretia epizóda úplne nového podcastu z limitovanej série How to be an Independent Country: Choices from Scotland je vonku.

READ  Popredný europoslanec povedal, že krajiny EÚ odmietajú prísne chemické nariadenia o odpadoch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close