Ekonomika

Ako čínsky „korozívny kapitál“ ovplyvňuje zahraničné vlády

Nie je žiadnym tajomstvom, že čínska komunistická strana sa snaží zvýšiť vplyv Pekingu na celom svete a znepokojujúcim vývojom v posledných rokoch bola schopnosť Číny tento vplyv rozšíriť v strednej a východnej Európe.

Nový správa Od Stredoeurópskeho ázijského výskumného ústavu, globálneho partnera Medzinárodného centra súkromného podnikania, ktorý upriamuje pozornosť na tvorbu politiky v dvoch krajinách EÚ, v Českej republike a na Slovensku, upozorňuje na to, ako Čína využíva to, čo nazýva „korozívnym kapitálom“. . .

„Korozívny kapitál“ je termín používaný na označenie financovania, ktoré postráda transparentnosť, zodpovednosť a trhovú orientáciu. Čína použila financovanie na narušenie verejnej politiky a politického diskurzu v oboch krajinách.

Správa popisuje, ako sa čínska vláda dokázala presadiť v týchto krajinách prostredníctvom bankovej inštitúcie s názvom CEFC China Energy. CEFC sa stal menšinovým partnerom v česko-slovenskej finančnej skupine známej ako J&T Finance.

Len čo sa CEFC stala partnerom, dokázala získať prístup a vplyv v mnohých priemyselných odvetviach, či už bývalých alebo súčasných vládnych úradníkoch.

Dva obzvlášť znepokojujúce sektory, ktoré by mohli ovplyvniť Čínu, sú médiá a vzdelávacie inštitúcie.

Vďaka investíciám do rôznych českých a slovenských médií dokázala Čína potlačiť negatívne médiá a zverejniť úryvky, ktoré uprednostňovali Čínu.

Pokiaľ ide o vzdelávacie inštitúcie, v správe sa uvádza, že „Konfuciove inštitúcie sú hlavnými čínskymi riaditeľmi v slovenskom vzdelávacom sektore.“

Tradičná nadácia naďalej kritizuje čínske použitie „korozívneho kapitálu“ v zahraničných vládach. (Daily Signal je spravodajská správa od The Heritage Foundation.)

The Čínsky projekt transparentnosti, Vydané v júni, meria transparentnosť čínskej vlády v rôznych otázkach. Správa uvádza, že „čínska vláda má v minulosti históriu zadržiavania, manipulácie a falšovania údajov pre svoje vlastné účely“.

Pre nedostatok spoľahlivých údajov je pre tvorcov politiky USA ťažké pochopiť možnosti Číny a určiť, kde by Čína mohla predstavovať najväčšiu hrozbu pre záujmy USA.

READ  Toyota C-HR GR Sport: naostrený japonský crossover. Aspoň z hľadiska - Novinky - Auto

Okrem toho rok Nadácie kultúrneho dedičstva Tabuľka hospodárskej slobody„Program pre výskum globálnych kritérií, ktorý meria hospodárske riadenie krajín, hodnotí čínsku ekonomiku každý rok od začiatku indexu v roku 1995„ takmer nezávisle “.

Kódex naznačuje, že čínsky prezident Si Ťin-pching pracoval na vylúčení politických oponentov a podporoval diktátorskú politiku na potlačenie občianskej spoločnosti. Hongkong nebol zahrnutý do najnovšej verzie kódu z dôvodu zvýšenej kontroly zo strany Pekingu.

Stredoeurópska agentúra pre ázijské štúdie dospela k záveru, že Slovensko a Česká republika musia reagovať na čínsky „korozívny kapitál“ na všetkých úrovniach spoločnosti.

Zvýšenie transparentnosti finančných tokov medzi Čínou a príjemcami pomôže znížiť potenciál Pekingu ovplyvňovať zahraničné vlády a návrhárov koncepcií.

Podpora slobody tlače je kľúčom k odolávaniu čínskym diktátorským tendenciám. Ak umožníme zahraničným novinárom osvetliť korupčné čínske praktiky, pomôže to varovať tvorcov politík a verejnosť, že čínska vláda sa snaží rozšíriť svoju sféru vplyvu.

Občianskej spoločnosti Darí sa Keď zvrchovaná vláda jednotlivca – niečo, čo v Číne neexistuje.

Konfrontácia s agresívnymi komunistickými režimami, ako je Čína, je dôležitá na ochranu slobody na celom svete osvetlením ich chybných a skrytých pokusov získať vplyv.

Máte komentár k tomuto článku? Ak chcete znieť, pošlite e-mail [email protected] Tešíme sa, keď vaše revidované komentáre uverejníte v našej pravidelnej funkcii „Pýtame sa“. Nezabudnite uviesť adresu URL alebo názov článku a svoje meno a mesto alebo štát.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close