Technológie

Ako krajiny stoja tvárou v tvár energetickej núdzi – Politico

Ministri energetiky EÚ majú v piatok v Bruseli diskutovať o svojich možnostiach, keďže Európa čelí katastrofickej energetickej kríze.

Budú sa zaoberať piatimi návrhmi, ktoré v stredu predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursulou van der Leyenovou, ako aj ďalšími nápadmi, ktoré navrhli členské štáty.

Očakáva sa, že ministri sa dohodnú na niektorých oblastiach, vrátane obmedzenia príjmov pre energetické spoločnosti, ktoré nevyrábajú elektrinu z drahého zemného plynu, a financovania štíhlejších verejných služieb.

Kontroverznejšie sú však iné myšlienky, vrátane obmedzenia ceny ruského zemného plynu a zavedenia povinných úspor energie.

Je nepravdepodobné, že by ministri formálne prijali niektorý z týchto návrhov, uviedli diplomati EÚ pre POLITICO; Namiesto toho komisia formálne predloží svoj návrh budúci týždeň – s konečným rozhodnutím národných lídrov budúci mesiac.

Účelom summitu je poradiť komisii s jej návrhom, upokojiť vysoko nestále trhy s energiou a signalizovať Európanom dôveru, že všetko je pod kontrolou, uviedli diplomati.

Podľa deviatich národných diplomatov a diplomatov EÚ je tu to, čo možno očakávať na stretnutí s vysokými stávkami.

1. Obmedzenie zisku od výrobcov elektriny

Ústrednou súčasťou návrhu komisie je obmedziť príjmy, ktoré spoločnosti získavajú z používania neplynových technológií, ako je veterná a jadrová energia – známe v Bruseli ako „inframarginály“ – ale teraz dosahujú obrovské a neočakávané zisky, keďže ceny elektriny sú pevne stanovené. Cestou drahšieho zemného plynu. Hotovosť v rukaviciach, ktorá pomáha spotrebiteľom vysporiadať sa s vysokými účtami za energiu.

Návrh bol široko schválený v krajinách vrátane Nemecka, Grécka, Belgicka, Francúzska, Slovenska, Poľska, Talianska a Holandska.

Ale sú tu problémy. Krajiny majú veľmi odlišné energetické mixy a krajiny závislé od plynu, ako napríklad Taliansko, by mohli dostať oveľa menej peňazí, pretože príjmy od producentov plynu nebudú zahrnuté do plánu.

READ  Webová stránka bola vypnutá po tom, čo colníci zadržali 5 000 nelegálnych kariet v hodnote viac ako 3 milióny dolárov

Komisia navrhla začať program na 200 eurách za megawatthodinu, ale Francúzsko tvrdí, že rôzni výrobcovia energie by mali podliehať rôznym sadzbám, uviedol predstaviteľ ministerstva energetiky.

2. Úspora energie

Von der Leyenová vyzvala krajiny, aby znížili dopyt po elektrine prostredníctvom povinného „inteligentného skladovania“ elektriny v čase špičky.

Krajiny vrátane Holandska, Grécka, Slovenska a Nemecka sú takejto politike v zásade otvorené – niektoré chcú, aby škrty boli dobrovoľné, nie povinné.

„Neplánujeme zaviesť povinné obmedzenia,“ povedala poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwa povedal Poľská televízia Polsat uviedla, že komisia nemá právo klásť takéto požiadavky. „Chápem, že predseda EK chce, aby sme šetrili energiu, a môže apelovať, povzbudzovať, ukazovať dobré príklady, ale nemá silu nútiť žiadnu krajinu.“

3. Strop ceny plynu

Stanovenie cenového stropu pre dovoz plynu je veľmi zložitá otázka.

Van der Leyen v stredu navrhol obmedziť cenu za ruský plyn s tým, že cieľom je chrániť zraniteľných spotrebiteľov a stláčať príjmy Kremľa.

Niektoré krajiny, najmä v strednej Európe, sa však obávajú, že budú úplne odrezané od ešte menších tokov ruského plynu na kontinente.

Francúzsko, Estónsko, Holandsko a minimálne tri ďalšie krajiny sú vraj otvorené obmedzeniam ruského plynu. Iní – vrátane Poľska, Grécka, Slovenska, Belgicka a Talianska – však chcú, aby komisia zašla ešte ďalej a stanovila strop ceny všetkého dovážaného plynu. Niektorí varujú pred cenovým stropom zameraným iba na Rusko.

Tinne Van der Straeten, belgická ministerka energetiky, povedala: „Obmedzenie ruského plynu je čisto politický motív.“ „Nevidím v tom žiadnu pridanú hodnotu.

Belgicko a Grécko presadili svoje vlastné návrhy na obmedzenie všetkého dovozu.

Nemecko má však pochybnosti o účinnosti takéhoto plánu, uviedol predstaviteľ.

„Nemecko vyjadruje veľké znepokojenie,“ povedal van der Straten. „Necítime silnú podporu Nemecka.“

READ  X Eurogamer.net vysvetlil naše odporúčanie pre nastavenie triedy XM4 a ako odomknúť XM4

4. Pomocné aplikácie

Van der Leyen tiež uviedol, že komisia by mohla „pomôcť… uľahčiť podporu likvidity“ zo strany krajín EÚ pre chorľavé spoločnosti, keďže mnohé spoločnosti čelia bankrotu a hľadajú pomoc.

To znamená, že vládne úverové linky pre spoločnosti obchodujúce na burzách boli dočasne zrušené, pričom pravidlá EÚ o štátnej pomoci takéto dotácie zakazujú.

Krajiny vrátane Nemecka, Belgicka a Poľska to povedali otvorene, hoci iné, ako napríklad Slovensko, vyjadrili skepticizmus.

5. Vytláčanie obrov z fosílnych palív

Komisia vyzvala na zdanenie ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá, pričom tieto prostriedky by sa prerozdeľovali spotrebiteľom.

„Ropné a plynárenské spoločnosti tiež dosiahli obrovské zisky. Takže navrhneme solidárny príspevok spoločnostiam na výrobu fosílnych palív,“ povedal van der Leyen.

Najmenej traja národní diplomati však uviedli, že na prípravu stanoviska k tejto myšlienke nebolo dosť času. Vysoký národný diplomat označil znenie v návrhu komisie za „nejasné“ a uviedol, že je potrebná ďalšia diskusia.

Amerika Hernandez, Hans Joachim van der Burchardt, Barbara Moens, Camille Gijs, Giorgio Leali a Jacopo Barigazzi prispeli správami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close