Ekonomika

Ako môže byť Taiwan spoľahlivým partnerom troch námorných iniciatív?

Taiwan oznámil svoje finančné záväzky voči Litve pôžičkový fond vo výške 1 miliardy dolárov Na ďalšie posilnenie svojho vzťahu s pobaltským štátom Spojené štáty pevne stoja za Tchaj-pejom, kľúčovým spojencom Spojených štátov v Európe.

Iniciatíva taiwanskej pôžičky vo výške 1 miliardy dolárov pre spoločné podniky s litovskými a taiwanskými spoločnosťami prišla len niekoľko dní po tom, čo ju Taipei oznámil. 200 miliónov dolárov financovania Investovať do strategických sektorov v Litve.

Cieľom fondu je zamerať sa na šesť strategických oblastí: efektívnosť polovodičov, vývoj polovodičov, biotechnológie, satelity, financie a vedecký výskum.

V skutočnosti je Taiwan schopným a ochotným partnerom, ktorý si zaslúži úzke vzťahy s Litvou a ďalšími krajinami strednej a východnej Európy. Na tento účel by iniciatíva troch námorných síl bola pragmatickým miestom pre väčšiu hospodársku spoluprácu a angažovanosť.

Tri námorné iniciatívy spustené v roku 2016 s cieľom dosiahnuť väčší rozvoj a dôveryhodné prepojenie medzi 12 krajinami EÚ v oblasti Baltského, Čierneho a Jadranského mora – najvýznamnejšia a najpraktickejšia iniciatíva v oblasti hospodárskej politiky. K 12 krajinám troch námorných iniciatív patrí Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Ciele troch námorných iniciatív sú v súlade s viacerými širšími obrannými a strategickými ekonomickými cieľmi USA a čoraz viac získavajú záujem a podporu Kongresu.

Iniciatíva je navrhnutá tak, aby posilnila prepojenie medzi krajinami v tomto životne dôležitom regióne podporou projektov v oblasti infraštruktúry, energetiky a digitálneho prepojenia s konečným cieľom posilniť bezpečnosť a hospodársku integráciu s ostatnými krajinami EÚ.

Tieto tri námorné iniciatívy sú rovnako zmýšľajúcimi a ochotnými partnermi s politickým a hospodárskym významom pre Spojené štáty.

Zo širšej strategickej perspektívy zahraničnej politiky bude Taiwan ďalším, jedinečným partnerom pre Spojené štáty americké a tri krajiny s námornou iniciatívou.

Hospodársky rast Taiwanu na voľnom trhu je nepochybne významný. Udržateľný hospodársky rast – posilnený prijatím zdravej hospodárskej politiky – urobil z krajiny jednu z najprosperujúcejších v Ázii. Podľa Heritage Foundation 2021 Symbol ekonomickej slobody, Taiwan je šiestou nezávislou ekonomikou na svete. (The Daily Signal je tlačová správa od The Heritage Foundation.)

READ  Prehľad demokracie: Frontex čelí Maďarsku; Poľské ženy späť v uliciach

Je pozoruhodné, že Taiwan sa už snažil o veľmi praktické obchodné vzťahy s členmi troch námorných iniciatív. Tchaj-pej vyslal delegáciu úradníkov a obchodných lídrov do Českej republiky, Litvy a Slovenska, aby preskúmali ďalšiu investičnú spoluprácu, a tieto krajiny ich privítali a vyslali na Taiwan svojich vlastných zástupcov.

Taiwan a Poľsko aktívne podporujú obchodnú a investičnú spoluprácu. V súlade s rastúcimi bilaterálnymi hospodárskymi vzťahmi Poľsko v ôsmom období spustilo svoju investičnú a obchodnú agentúru v Taipei. Poľsko-Taiwanské ekonomické fórum Najmä v roku 2018 uľahčiť väčšie obchodné kontakty medzi poľskými a taiwanskými spoločnosťami Zameriava sa Okrem iného biotechnológie, informačné a komunikačné technológie a čistá energia.

Vzhľadom na skutočnosť, že Taiwan je dynamickou demokraciou voľného trhu, jeho flexibilná ekonomika ponúka jedinečné príležitosti pre lepšie obchodné a investičné vzťahy. Spôsoby.

Je to vítaný vývoj a zaslúži si väčšiu kultiváciu v kontexte širších strategických aliancií, na ktoré sa musia Spojené štáty zamerať a ktoré musia podporovať.

Viac ako kedykoľvek predtým musí Washington pokračovať a využiť každú príležitosť na presadzovanie politiky voľného trhu s rovnako zmýšľajúcimi a ochotnými partnermi. Spojené štáty nemôžu rozumne postupovať samy, ak chcú výrazne monitorovať netrhové aktivity iných krajín.

Taiwan a Spojené štáty majú dlhú históriu praktickej spolupráce založenej na vzájomnom záväzku k zdieľaným hodnotám a majú veľký potenciál na podporu praktických partnerstiev. Takéto jedinečné, pragmatické partnerstvo posilní ďalšie dôležité väzby medzi oboma spojencami, najmä preto, že Taiwan sa ukázal ako spoľahlivý a silný spojenec v Spojených štátoch, ktorý podporuje slobodu, príležitosti a prosperitu v regióne a na celom svete.

Mala by byť rozšírená a rozšírená o tri námorné iniciatívy. Preto je rok 2022 rokom, kedy sa treba pevne postaviť za Washington a jeho transatlantických spojencov, akými sú Litva a iní v Európe, a pripraviť sa na novú éru spolupráce s Taiwanom.

READ  Prehľad noviniek: Vakcína je teraz k dispozícii dva týždne po tom, čo Kovit prežil

Pozýva Taiwan na siedme miesto Tri morské vrcholy a obchodné fórum Lotyšsko ho plánuje uskutočniť v júni a bude to významný krok k tomu.

Máte komentár k tomuto článku? Ak chcete ozvučiť, pošlite e-mail [email protected] Zvážime uverejnenie vašich upravených komentárov v našej pravidelnej funkcii „Pýtame sa vás“. Nezabudnite uviesť adresu URL alebo názov článku a svoje meno a mesto a/alebo štát.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close