Hlavné správy

Ako ovplyvnili voľby v USA investície a kto zarobil peniaze? Odpovede odborníkov – Spoločnosti a trhy – Ekonomika

Joe Biden

Autor: ,

Prezidentské voľby v USA ovplyvňujú takmer všetko. Investičné trhy nie sú výnimkou. Denník Pravda sa preto pýtal odborníkov, aký vplyv mali voľby na slovenských investorov, ako trhy reagovali na víťazstvo Joea Bidena a kto mohol v týchto voľbách zarobiť peniaze?

František Burda, investičný analytik FinGO.sk:

Nervozita pri prezidentských voľbách priniesla veľkú volatilitu trhu. Volebné prieskumy, ktoré vyhrali voľby, boli veľmi tesné. Trhy reagovali poklesmi, ktoré mohli Slováci cítiť v akciových alebo indexových fondoch. Trhy prijali víťazstvo pána Bidena veľmi pozitívne. Jeho volebná kampaň mala jasnú agendu, ktorá sa snaží posilniť väzby s tradičnými americkými partnermi. Chce viac spájať ľudí a podporovať zelenšiu Ameriku a jej priemysel.

Do poslednej minúty bolo ťažké určiť, kto bude víťazom, takže až po voľbách je jasnejšie, ktoré odvetvia môžu mať z víťazstva pána Bidena úžitok. Joe Biden oznamuje zrušenie Trumpových opatrení. Biden plánuje uvoľniť clá, ale na druhej strane je pravdepodobné, že zvýši dane z príjmu právnických osôb a zruší Trumpovo uvoľňovanie energie a ropy.

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko:

Vývoj finančných trhov vo volebnom týždni bol pre slovenských investorov vyslovene pozitívny. Všetky hlavné americké indexy sa počas volebného týždňa prudko zvýšili, a to až o deväť percent pre Nasdaq a osem percent pre S&P 500. Optimistické sú aj európske finančné trhy, keď sa počas volebného týždňa index Eurostoxx 600 posilnil o viac ako päť percent. Výsledok volieb jasne zaznamenávajú podielové fondy a investori, ktorí investujú do akcií. Pretože prieskumy verejnej mienky už dlho poukazujú na výrazný náskok spoločnosti Biden pred Bielym domom, investori presunuli časť svojich aktív na americkú zelenú technológiu. Podiel výrobcov solárnych článkov alebo komponentov pre veterné elektrárne, ako aj prevádzkovateľov ekologických zdrojov, bol už pred voľbami výrazne vyšší.

READ  György Gyimesi: Na verejných úradoch by sa nemali vyvesovať dúhové vlajky

Prezidentské voľby a akciové trhy v USA – sú to peniaze s analytikom Mariánom Búlikom (OVB Allfinanz Slovensko) – zverejnené 10.11.

Víťazstvo Bidenu potvrdí, že nárast je solídny a že zásoby sa pravdepodobne ešte posilnia. Investori vo farmaceutickom priemysle a nehnuteľnostiach v zdravotníctve tiež zarobili peniaze na Bidenovom víťazstve. Všeobecne sa v tejto oblasti očakáva zvýšenie investícií Bidenovej administratívy. Pretože globálne vládne dlhopisy zostávajú pod tlakom, čo znamená, že ich výnos do splatnosti zostane skôr na historicky nízkej úrovni 0,91 percenta, investori budú ešte viac pripútaní k akciám. To je dobrá správa pre všetkých, ktorí dnes vlastnia akcie – buď priamo, alebo v podielových fondoch. Naopak, zlé časy čakajú investorov na ťažbu ropy a zemného plynu, či už z konvenčných hlbokomorských zdrojov alebo z ropných bridlíc. Biden sa pokúsi ťažbu obmedziť.

Lukáš Baloga, hlavný analytik makléra ProfitLevel:

Vplyv volieb v USA na akciové trhy je po celom svete pozitívny. Dôvodom je, že trhy sa približujú k najväčšiemu americkému akciovému trhu, a preto väčšina sektorov priniesla zisky. Hlavným dôvodom bola nielen voľba nového prezidenta Joea Bidena, ale aj rozdelenie Dolnej snemovne pre republikánov a Kongresu pre demokratov, z ktorého mali najväčší úžitok technologické spoločnosti. Dôvodom bolo očakávanie, že sa horná a dolná komora nedohodnú na rozdelení technologických gigantov.

Ďalším prínosom boli obnoviteľné zdroje energie, pretože Biden opakovane vyhlásil, že sa znovu pripojí k Parížskej dohode a tiež bude podporovať obnoviteľné zdroje energie. Získali najviac portfólií technologických spoločností, spoločností zaoberajúcich sa obnoviteľnou energiou a v budúcnosti tiež môžeme očakávať rast stavebných spoločností, pretože Biden sa zaviazal budovať infraštruktúru a opravovať štátne zariadenia.

Patrik Hudec, analytik J&T BANKY:

Konštruktívna nálada na trhoch spojená s volebným vývojom v USA mohla mať vplyv na správanie slovenských investorov, ktorí mohli byť ochotní viac riskovať. To však nemalo významný vplyv na samostatný slovenský trh, keďže v súvislosti s druhou vlnou pandémie sa na bratislavskej burze obchodovalo s relatívne nízkou likviditou. Akciové trhy zaznamenali počas prezidentských volieb masívne oživenie, pričom hlavný akciový index S&P 500 posilnil o sedem percent a vykázal najlepší volebný týždeň od roku 1932. Bidenovo víťazstvo však treba chápať v celom kontexte volieb. Po nich zostal Kongres rozdelený medzi Demokratickú komoru a republikánsky senát, čo komplikuje prijímanie zákonov. Pred voľbami to bolo vnímané ako najhorší scenár pre finančné trhy. Investori si však z tejto situácie vybrali pozitíva a predovšetkým skutočnosť, že demokrati nebudú mať nad krajinou úplnú kontrolu.

READ  Hurikán Laura zasiahol americký štát Louisiana rýchlosťou vetra

To znamená, že bude ťažké schváliť ich program väčšej regulácie podnikania, vyšších daní a väčšieho prerozdeľovania zdrojov, čo je pre spoločnosti pozitívne. Na amerických voľbách zarobila široká škála investorov. Všeobecný volebný optimizmus sa prejavil v raste hlavne rizikových investícií, vedenom americkými akciami, ktoré vykázali najlepší týždeň od apríla. Úspešná bola aj ropa, ktorá čiastočne kopírovala vývoj akcií. Naopak, tí, ktorí stavia na bezpečnosť dolára, môžu zúfať, pretože americká mena klesla oproti košu svetových mien na dvojmesačné minimum, pretože rozdelený Kongres pravdepodobne negatívne ovplyvní tempo schvaľovania nevyhnutný fiškálny stimul. Vládne dlhopisy prosperovali kvôli hroziacim oneskoreniam. Pokles ich úrokových sadzieb v kombinácii s oslabením dolára bol zaťažený zlatom, ktoré posilnilo takmer o štyri percentá na 1 950 dolárov za uncu.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close