Veda

Ako sa pripraviť na chrípkovú sezónu

Dr. Kwang povedal, že ľudia vyššie riziko V prípade komplikácií chrípky, vrátane tých, ktoré sú tehotné, majú 65 alebo viac rokov alebo majú stavy, ako je astma, srdcové ochorenie alebo cukrovka, môžu chcieť dostať vakcínu proti chrípke čo najskôr. Ľudia žijúci v častiach Spojených štátov, ktoré už majú miernu alebo vysokú aktivitu chrípky, ako sú Texas, Nové Mexiko, Delaware a Georgia, by sa tiež mali dať zaočkovať čo najskôr. (Ak chcete vidieť, aká je chrípková aktivita tam, kde žijete, prejdite nadol na mape túto webovú stránku,

Ak nie ste vystavení vysokému riziku komplikácií a chrípková aktivita je tam, kde žijete, nízka a ak ste niekto, kto si rád prispôsobuje svoju ochranu proti chrípke, môže byť múdrou voľbou počkať mesiac alebo dva. , povedali odborníci, s ktorými som hovoril. Doktor Nuzo povedal, že sa zvyčajne necháva očkovať proti chrípke v októbri, zatiaľ čo Dr. Kwang povedal, že často čaká do novembra.

Emily Martin, epidemiologička infekčných chorôb z University of Michigan, povedala, že čakanie má zmysel, pretože ľudia sú vystavení chrípkovým vírusom v zime, nie začiatkom jesene – a ochrana pred chrípkovou vakcínou sa môže časom zmenšiť. verejného zdravia.

Vydal Dr. Martin a jeho kolegovia Štúdia v roku 2021 Účinnosť očkovania proti chrípke klesala každý mesiac o 8 až 9 percent z hospitalizácií vyvolaných chrípkou po očkovaní počas štyroch chrípkových sezón. A 2019 štúdium uviedli, že každých 28 dní po očkovaní sa šanca na získanie chrípky zvýšila o 16 percent. Je to relevantné, pretože v poslednej chrípkovej sezóne sa chrípka stále šírila. pochod, apríl a tiež júna Na niektorých územiach USA možno preto, že ľudia zrýchlili cestovanie a zmiernili obmedzenia COVID. Ak ste dostali vakcínu proti chrípke v auguste alebo ak ste ju dostali v septembri, nemusíte byť chránení pred chrípkou v jarných a začiatkom letných mesiacov, povedal Dr. Kwang.

READ  Tu je to, čo sa stalo počas pristávania kozmickej lode Boeingu na „hryzenie nechtov“.

To znamená, že vakcína vás môže stále čiastočne chrániť po siedmich alebo ôsmich mesiacoch, povedal Dr. Martin. Takže sa nebojte, ak ste už očkovaní. Povedal, že je lepšie nedať sa včas zaočkovať proti chrípke.

Aj keď sa chrípka tam, kde žijete, ešte nešíri, odborníci odporúčajú nosiť masku v preplnených vnútorných priestoroch. „Maskovanie pomáha znižovať šírenie nielen chrípky, ale aj mnohých respiračných vírusov,“ hovorí Dr. Martin vysvetlil, a prepuknutia v škole začiatkom jesene môžu spôsobiť rozšírenie 20 alebo viac vírusov, povedala. Dr. Kwang odporúča nosiť vysokokvalitné, dobre padnúce masky, ako sú N95s, KN95s alebo KF94s. Ak to nie je možné, chirurgické masky sú viac ochranné ako látkové, ale látka je lepšia ako nič, povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close