šport

Ako si hráči Írska vynútili zmenu a vyhrali majstrovstvá sveta – DW – 13.03.2023

Ír Ain O’Gorman skončil, pretože jeho krajina vynechala ďalšie majstrovstvá sveta.

O 12 rokov neskôr, 100 viečok a stále pribúdajú Bojovať za rovnoprávnosť s vlastnou federáciou Upútalo to pozornosť sveta a O’Gorman v roku 2018 vyzval na svoju medzinárodnú kariéru.

O päť rokov neskôr začal myslieť na svoj debut na majstrovstvách sveta Pred 80 000 fanúšikmi v Austrálii a proti nej. Čo je však dôležitejšie, jej odvaha – a odvaha jej spoluhráčok v roku 2017 – zmenila prostredie pre hru žien v Írskej republike.

„Vždy som si myslela, že v Írsku je možné mať profesionálne nastavenie,“ povedala pre DW niekoľko dní po tom, čo na poslednú chvíľu zabezpečila víťazstvo pre znovu sformovaný Shamrock Rovers v prvom kole novovytvorenej Women’s National. ligy. Začiatkom marca. „Myslím, že potrebujeme niekoho, kto by nás viedol.“

Hoci spomína svoj klub, ligu a jej manažérov, O’Gormanovu úlohu v rozsiahlych zmenách, ktoré priviedli Írsko k veľkosti, nemožno podceňovať.

Sila hráča

Bol jednou z popredných tvárí a hlasov írskeho tímu, ktorí sa neochotne vyhrážali bojkotom zápasu proti Slovensku v roku 2017 na protest proti ich liečbe Írskou futbalovou asociáciou (FAI). Hráči sa verejne sťažovali na potrebu meniť verejné toalety cestou na zápasy a zdieľanie teplákov s mládežníckymi tímami.

Tento protest a tlačová konferencia, ktorá pritiahla celosvetovú pozornosť médií, bola jedným z hlavných faktorov revolúcie v ženskom futbale v Írsku. Odvtedy došlo k organizačným zmenám, vrátane rezignácie kontroverzného bývalého generálneho riaditeľa a člena výkonného výboru UEFA Johna Delaneyho, pričom v roku 2021 bola podpísaná dohoda o rovnakých platoch.

„Keď stále hráte, ste v danom momente, sústreďte sa na ďalší zápas, na ďalší zápas. V skutočnosti sa nepozeráte späť na svoju kariéru a nemyslíte na to, aký hrdý ste na ten moment. Ale to je dôležité nielen pre ženský futbal v Írsku, ale pre ženský šport v Írsku všeobecne. Myslím si, že áno,“ povedal O’Gorman.

READ  Zheng Kinwen, akcia Casanova

„Podmienky sa výrazne zlepšili a máme plnú podporu FAI a skvelých sponzorov. Ale stále je ťažké uveriť, že ideme na majstrovstvá sveta.“

To platí najmä pre O’Gormana. Tento 33-ročný hráč, ktorý odišiel z medzinárodnej scény pred piatimi rokmi, bol v roku 2020 pokúšaný zmenami a vystavením FAI. Holandská trénerka Vera Bau. O’Gormana, ktorý je teraz tretím hráčom s najvyšším limitom vo svojej krajine, si Bow vybral za minuloročné víťazstvo 1:0 v play-off nad Škótskom, ktoré sa zapísalo do histórie írskeho futbalu.

To, že Írsko a O’Gorman mohli nájsť cestu vpred z hlbín roku 2017, sa zdá byť obzvlášť vhodné v roku Svetového pohára, v ktorom dominujú príbehy medzinárodných strán bojujúcich so svojimi vlastnými konfederáciami. Francúzsko A Španielsko zaznamenalo veľké verejné spory medzi vojakmi a robotníkmi Kanadskí vojaci chceli zasiahnuť proti vlastnej konfederácii. Neskôr ich podporili Írski majstri sveta USA v roku 2017 a ich postavenie má určité podobnosti. Majstri Európy, Anglicko.

Globálny vplyv

O’Gorman je sklamaný, keď vidí také veľké národy, ktoré stále bojujú v tých istých bitkách, ktoré vyhral on a jeho spoluhráči, ale nádej nachádza v írskom víťazstve.

Tím Iaina O’Gormana sa v skupinovej fáze MS 2023 predstaví proti Austrálii, Nigérii a Kanade.Obrázok: Niall Carson/PA Images/Imaego Images

„Nemyslím si, že sme si skutočne uvedomovali vplyv, kým sa to všetko nezačalo a nezískalo globálnu podporu,“ povedal. „Myslím si, že všetko je možné, keď držíte spolu a máte rovnaký cieľ zlepšiť ich podmienky.

„Videli sme, že Spojené štáty musia prejsť CPA [collective bargaining agreement] A kanadský tím prechádza tým, čím je… čo sú majstri sveta a olympijskí šampióni. Ukazuje to, že musíte ísť ďalej.“

Dodal, že pozícia, ktorú vtedy O’Gorman a jeho tím zaujali, bola o budúcich generáciách. Bola jedinou írskou hráčkou v tíme, ktorá v tomto play-off porazila Škótsko pred 10 000 v Hampton Park v Glasgowe.

READ  V kvalifikácii na majstrovstvá sveta stále záleží na tom, prečo sa stretnú Írsko so Slovenskom

Verí, že z dlhodobého hľadiska to tak nebude, keďže kluby ako Shamrock Rovers „teraz dávajú hráčom viac príležitostí zostať v Írsku a hrať dobre“.

Dvojica prípravných zápasov proti USA sa uskutoční v apríli a ďalšie zápasy majstrovstiev sveta v Zambii a Francúzsku v júni a júli, Írsko sa chce otestovať predtým, ako sa 20. júla stretne s Austráliou v ikonickom írskom meste Sydney. populácia

„Hráme na štadióne s kapacitou 80 000 miest [Sydney’s Olympic stadium] V prvej hre očakávame, že polovica bude zelená. Takže to bude naozaj špeciálna príležitosť a dúfame, že všetkých hráčov pripravíme a nasadnú do lietadla do Austrálie.“

Ak O’Gorman urobí taký dlhý let, vie, že si svoje miesto skutočne zaslúži.

Rovnaký plat vo futbale – len sen?

Tento prehliadač nepodporuje prvok videa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close