Ekonomika

Ako si stojí západný Balkán so svojou ponukou na členstvo v EÚ?

Európska únia organizuje samit o členstve v Aliancii šiestich národov na západnom Balkáne.

Lídri sa stretávajú v Slovinsku uprostred rozsiahlej nedôvery voči únii, ktorá zahŕňa Srbsko, Kosovo, Albánsko, Čiernu Horu, Severné Macedónsko alebo Bosnu a Hercegovinu.

Brusel sa opäť odporúča na rozšírenie, ale zatiaľ neexistuje jasný termín.

Podľa bývalej chorvátskej ministerky zahraničných vecí Vesny Pusicovej má nedávna roztržka medzi Kosovom a Srbskom korene v bojkote EÚ.

„Žijem tu celý život a región je v tomto stave – nestabilnom a krehkom po vojnách v devätnástom a deväťdesiatych rokoch,“ povedal Pusic pre Euronews. „Obe časti politickej elity a komunity sa do určitej miery vzdali nádeje, že budú môcť vstúpiť do únie.“

Kde stoja krajiny západného Balkánu v snahe vstúpiť do EÚ?

Šesť krajín západného Balkánu je na rôznych úrovniach a Čierna Hora a Srbsko začali formálne rokovania o fúzii.

Severné Macedónsko

Severné Macedónsko požiadalo o členstvo v EÚ v roku 2004.

Hoci splnilo kritériá na začatie vstupných rozhovorov, členstvo v EÚ Bulharsko je proti začleneniu Severného Macedónska z dôvodu kontroverzií o jazyku a národnej identite.

„Vykonali sme všetky potrebné kroky a vykonali sme všetky potrebné reformy. Vykonáme ďalšie prijateľné kroky na otvorenie expanzie EÚ. Očakávame, že Bulharsko tento proces otvorí,“ uviedol predseda vlády Severného Macedónska Jordan Save.

Vláda v Sofii, ktorá chce, aby Severné Macedónsko formálne uznalo bulharské korene vo svojom jazyku, však nenaznačila, že je pripravená zrušiť svoje veto. Ostatné krajiny EÚ neprejavili veľkú chuť tento proces urýchliť.

Albánsko

Albánsko požiadalo o členstvo v EÚ v roku 2009, ale napriek splneniu všetkých požiadaviek EÚ sa rokovania s členskými štátmi ešte nezačali.

Sofiino veto zabránilo Albánsku v napredovaní, pretože albánske a severnomacedónske aukcie boli prepojené a vyžadovali konsenzus všetkých krajín EÚ.

Albánsky premiér Eddie Rama povedal: „Čakáme, kým si sadneme za stôl a budeme rokovať s Európskou úniou, kým nebudeme mať hotovú prácu.“

READ  bne IntelliNews - CEE by mala urýchliť prechod na nový model rozvoja, tvrdí správa GLOBSEC

Čierna Hora

Čierna Hora požiadala o členstvo v EÚ v roku 2008. Prístupové rozhovory, ktoré sa začali v roku 2012, pokročili.

Premietaných bolo 33 epizód a tri boli dočasne zatvorené. Najväčšími prekážkami sú korupcia, organizovaný zločin a zdravie hospodárstva.

Členstvo v EÚ je zatiaľ plánované pre 2026 malých balkánskych krajín.

Srbsko

Srbsko podalo žiadosť o členstvo v EÚ v roku 2009. Rozhovory o fúzii sa začali v roku 2014, ale dlhodobé napätie medzi Srbskom a Kosovom tento proces zastavilo.

„Je nevyhnutné, aby Kosovo a Srbsko normalizovali svoje vzťahy,“ hovorí Ursula van der Leyen, vedúca Európskej komisie. „Jedinou platformou na riešenie súčasnej krízy je pohodlný dialóg s EÚ.“

Srbsko, najväčšie zo západného Balkánu, udržiava úzke vzťahy s Čínou a Ruskom napriek varovaniam Západu o vplyve oboch mocností v regióne.

Verejný záujem o členstvo v Srbsku postupne slabne a jeho lídri často vysielali zmiešané signály o ich skutočnom záväzku EÚ.

„O sľuboch o členstve v EÚ počúvame už roky a dokonca desaťročia,“ povedala hovorkyňa srbského parlamentu Ivica Dasic. „Otázkou je, ktorej generácii sa tieto sľuby splnia. Prečo nám nepovedia:“ Už nechceme rozšírenie EÚ „, prijmeme to ako realitu?“

Kosovo

Kosovo je potenciálnym kandidátom na členstvo v EÚ.

Päť členov EÚ – Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko – neuznáva Kosovo ako krajinu.

„Budúca integrácia Kosova do EÚ-podobne ako Srbsko-je úzko spätá s dialógom na vysokej úrovni medzi Kosovom a Srbskom, ktorý by mohol viesť k právne komplexnej dohode o normalizácii ich vzťahov,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ. .

Bosna

Rovnako ako Kosovo je Bosna od roku 2003 považovaná za potenciálneho kandidáta na členstvo v EÚ.

Krajina požiadala o členstvo v EÚ v roku 2016.

Podľa vysvetlivky Európskeho parlamentu však „vnútorná politická nestabilita a nedostatok politických reforiem znížili šance krajiny na vstup do EÚ“.

READ  Elektrický crossover Citroen e-C4 dostal prvú cenník

Pozrite si celý rozhovor s moderátorom Euronews Togunbo Salagom v prehrávači vyššie. _

Aké sú prekážky členstva v Európskej únii?

Štandardy členstva závisia od zlepšenia demokratických noriem a sociálno-ekonomických reforiem.

„Najväčším nebezpečenstvom v tomto regióne je skutočne právny štát a najstabilnejšie a najtrvalejšie ustúpenie v oblasti slobody médií,“ povedala pre Euronews Majda Rouge z Európskej rady pre európske vzťahy. „V zásade máte problémy s politickým zasahovaním v susedných štátoch, najmä vo veľkých štátoch v Srbsku a Chorvátsku.“

Bilancia pokroku v členstve sa bude líšiť v závislosti od krajiny. Bulharsko má napríklad jazykový spor o reč v severnom Macedónsku.

Ostatné krajiny EÚ sa obávajú novej vlny západných členských štátov a obávajú sa nových členov.

Vo Francúzsku je to obzvlášť znepokojujúce, pretože prezident Macron sa usiluje o voľby budúci rok.

„Francúzske voľby zohrávajú veľmi dôležitú úlohu a je možné pochopiť, že prezident Macron si neželá žiadne šance na to, aby nejakým spôsobom poškodil jeho kampaň a získal ďalší post,“ povedal Pussick.

Od zastavenia rokovaní o členstve sa ostatné krajiny ako Čína a Rusko ponáhľali poskytnúť investície a ovplyvniť krajiny v tomto regióne.

EÚ doteraz poskytovala západnému Balkánu viac finančných prostriedkov, ale skutočnosť, že členské divízie znamenajú rozšírenie, už nie je v ponuke.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close