Ako Slovensko rezervovalo „najväčšie“ eurá pre Neapol

Keďže veľká časť futbalového sveta prišla o rozum, Francesco Calzona zostal ticho. Pondelkové víťazstvo Slovenska 1:0 nad Belgickom je podľa rebríčka FIFA historicky najväčšou prehrou na majstrovstvách Európy so 45 miestami medzi tímami.

Caljona dostal otázku, či to bol najlepší výkon Slovenska za dva roky. „Počas kvalifikácie sme spravili veľa skvelých záberov,“ odpovedal, no priznal, že víťazstvo bolo „extra špeciálne“.

Tých 90 minút vo Frankfurte mohlo Calzonovi vynahradiť posledné tri mesiace v Neapole.

Keďže predtým bol asistentom Luciana Spallettiho v talianskom mestskom klube Serie A, riadil Neapol na konci sezóny 2023-24 – Walter Mazzarri vo februári – a Calzona sa vrátil ako dočasný hlavný tréner, keď prepustil Slovensko. Bolo to však úbohých 16 zápasov, s tromi víťazstvami a výstupom v 16. kole Ligy majstrov, čo prispelo k najhoršej obhajobe titulu zo všetkých klubov v ére Serie A za tri body.

Ale futbal berie a futbal aj vracia.

Ako sledovať Euro 2024 Atletické

Calzona povedal, že najdôležitejšou vecou pre Slovensko je vyhnúť sa porážke na úvodnom turnaji proti tímu, ktorý FIFA hodnotí ako tretí najlepší v celosvetovej hre, a dodal, že dúfa, že tím bude „hrať mimo seba“.

Ako ukázali proti Belgicku, Slovensko má zdanie tímu Neapolu, ktorý v sezóne 2022-23 vyhrá titul Serie A. Technicky vyzerá ich útočná formácia 4-3-3 a stred poľa 4-1-4-1 podobne. Rovnako ako muž na konci stredového trojuholníka: Stanislav Lobotka.

Nie v držaní lopty, všetko je o stredných záložníkoch Slovenska. Majú najstarší káder na týchto Eurách a ich stred poľa má skúsenosti s tromi O. Lobotka, Ontrej Duda a Juraj Kuka majú viac ako 95 a 200 rokov. Guka s číslom 8 na ľavej strane vyskočil z bloku a tlačil na pravého stredného obrancu Belgicka Wouta Facea – čím uzavrel jeho uhly dopredu.

READ  Slovensko vyhralo rozstrel o postup do semifinále

Belgičan pomohol Slovensku hrať na ľavom obrancovi s pravonohým krídelníkom Yannickom Carrascom, ktorý je známejšou voľbou u predchodcu súčasného manažéra Domenica Tedesca Roberta Martineza. To znamenalo, že Belgicko v prvom polčase utrpelo ľavú stranu a spoliehalo sa na tempo Jeremyho Tokua na pravej strane.

ísť hlbšie

Choďte hlbšie

Remco Evenepoel: Kandidát na Tour de France, ktorý mohol hrať za Belgicko na Euro 2024

„Požiadal som tím Caljony, aby skúsili hrať futbal,“ povedal Caljona.

Šance Belgicka v prvom polčase prišli, keď sa Slovensko zrútilo v rozostavení. Radi sa hrajú s tvarmi, pričom loptička často ide do Lobotku, ktorý hrá hlavnú rolu, a potom sa ponorí do šírky.

Tieto riziká sú bežné v štruktúre Slovenska, sú súčasťou filozofie Calzony a sú vhodné pre Lobotkovu sadu zručností. Neohrozený belgickou tlačou na celom súde, on a Duda včera zverejnili mieru prekročenia nad 90 percent. Dvojica si vybrala chvíle na prihrávku a chvíle na zotrvanie na lopte.

Brankár Martin Dúbravka ukázal statočnosť pri škádlení novinárov, no jeho podanie, väčšinou pre jeho klubový tím Newcastle, bolo rozporuplné. Jeho prvým ťahom v zápase bola chybná prihrávka pod tlakom, vďaka čomu Belgicko zavŕšilo tretie vhadzovanie. Leandro Trazzard pokračoval v tlačení Dúbravky na jeho nedominantnú ľavú nohu.

Belgičania tlačili z rozostavenia 3-4-1-2 a zabezpečili si manažovanie stredopoliarov Slovenska. Trazzard sa presunul vedľa Romelua Lukakua, aby tlačil na stredných obrancov, zatiaľ čo kapitán Kevin De Bruyne sa presunul k Lobotkovi a Carrasco sa posunul dopredu, aby označil krajných obrancov.

Skutočne, Belgicko bolo možno oklamané loptou Slovenska v prvom polčase, najmä keď De Bruyne prinútil Dúbravku k ďalšej chybe, ale Trassart prestrelil.

„Nemohli sme robiť to, čo sme chceli, najmä pri stavbe zozadu, ale je pochopiteľné, že kvôli ich kvalite sa vyskytli nejaké problémy,“ povedal Calzona.

READ  Najnovšie olympijské hry: Bielorusko núti druhého účastníka odísť | Svet

Prvých 30 minút hry mala Dúbravka vyrovnaný podiel krátkych a dlhých prihrávok. Od 31. minúty trafil 21 zo svojich 25 prihrávok. Tam, kde by sa iní zdvojnásobili, Calzona zvolila plán B. V polovici tri-v-trojky opustili tvar Belgicka a prešli na územie Slovenska.

To sa rovnalo poslaniu Calzony v kvalifikácii: „Snažím sa vnútiť tímu mentalitu hrať všetky zápasy otvorene, bez ohľadu na kvality súpera.“

Slovensko nedominuje na lopte, ale nehrá presne útočný futbal. Ich víťazstvo síce vzišlo z veľkého tlaku z belgického vhadzovania, no z ťahu zápasu v prvom polčase takmer skórovali.

ísť hlbšie

Slovakia Euro 2024 Team Guide: Známy mix skúseností pod vedením bývalého predavača kávy

Up-back-through, ktorý vyprodukoval volej Lukasa Haraslina, bol typický neapolský ťah. Využilo naplno asymetrický pressing Belgicka, keď sa ľavý obranca Carrasco vrhol na slovenského pravého obrancu Petra Pekariča. Ľavý stredný obranca Belgicka Zeno Debast tak zostal široký a číslo 8 vbehlo do polčasu. Stalo sa tak, keď Ivan Schranz pustil Kuka sprava.

Naľavo si vybral svojho vzdialeného spoluhráča Haraslina, ktorý volejom chytil sladko a razantne zasiahol Coen Casteels.

Ak bol herný plán Calzony o prevalcovaní Slovenska medzi šestnástkami, ďakujeme futbalovým bohom, že to v nich vyhral. Lukaku dvakrát 'vyrovnal' zakončeniami na jeden dotyk, len aby ich hodnotenia VAR vylúčili – prvý pre ofsajd, druhý pre hádzanú v rozohrávke podľa Snickometra.

Belgicko premárnilo ďalšie štyri veľké šance a vytvorilo si toho viac než dosť na víťazstvo. Slovensko však skórovalo v prvých 10 minútach, takže takmer celý zápas vyhrávali a budovali sa.

Výpovedné je, ako rýchlo sa Belgicko rozpadlo.

Pred hodinou prestal De Bruyne zastávať pokročilé pozície a usadil sa v úlohe posielania prihrávok v štýle Hail Mary dopredu v Belgicku 4-2-4. Zvolením tohto prístupu Tedesco akceptovalo, že Slovensko vyhralo bitku v strede poľa.

READ  Správa: Canadiens sa snažia posunúť v drafte vyššie

Výsledky, ako je tento, sú vzhľadom na rozdiel talentov jednorazové, ale Slovensko má vo zvyku držať zápasy pod Calzonou tesné. Z jeho 19 zápasov prehrali len štyri, z toho iba jeden o viac ako jeden gól (priateľská prehra 2:0 proti Rakúsku v marci tohto roku).

Slovensko bude musieť čoskoro prehodnotiť svoje ciele pre Euro 2024.

Sú v slabšej skupine a musia hrať s Ukrajinou (piatok) a Rumunskom (budúcu stredu). Reálne potrebujú len ďalší bod zo svojich dostupných šiestich bodov, aby sa kvalifikovali do vyraďovacej fázy, a vzhľadom na tretie miesto v tejto forme, ak môžu vyhrať skupinu E, majú väčšiu šancu ísť hlboko do súťaže.