Svet

Ako turecko-egyptské vzťahy postupne napredovali, egyptský FM

Egyptský minister zahraničných vecí Samih Sukrí v sobotu vyhlásil, že vzťahy medzi Tureckom a Egyptom sa budú postupne zlepšovať na základe vzájomného rešpektu.

Sukri v rozhovore pre egyptskú televíziu Sada El-Balad uviedol, že vzťahy s Tureckom sa riešia na základe „nezasahovania do vnútorných záležitostí, vzájomného rešpektu a záujmu“.

Vo vyhlásení z minulého týždňa turecký minister zahraničia Mevlut Čavušoglu, ktorý navrhol vzájomné mená veľvyslancov, uviedol: „Ochota Turecka zlepšiť vzťahy s Egyptom je chvályhodná.“

Turecko v súvislosti s postojom Turecka k vzťahom s Egyptom uviedlo, že „deklarovalo svoj záväzok k medzinárodnému právu, diplomatickej praxi, zásadám dobrých susedských vzťahov a nezasahovaniu do vnútorných záležitostí iných krajín“.

„Egypt chce udržiavať úzke vzťahy so svojimi regionálnymi a medzinárodnými partnermi na pevnom základe a vo svojich vlastných záujmoch,“ uviedol.

Sukri uviedol, že bilaterálne vzťahy sa rozvinú vo vhodnom čase „po monitorovaní a vyhodnotení a po zistení, že je to skutočne v záujme Egypta“.

Savonolu minulý týždeň uviedol, že ďalšie kolo rozhovorov medzi Tureckom a Egyptom by mohlo byť tvorené stretnutím ministrov zahraničných vecí krajiny a vzájomným menovaním veľvyslancov.

Avuşoğlu ďalej zdôraznil: „Ak sa naše vzťahy s Egyptom normalizujú, existuje veľa krajín, s ktorými môžeme spolupracovať, čo si vyžaduje túto spoluprácu.“

Ankara a Káhira nedávno vydali vyhlásenia o bilaterálnych vzťahoch, v ktorých odporúčajú obnovenie vzťahov po viac ako siedmich rokoch politického odchodu.

Tieto dve krajiny si vymenili pozitívne signály pri nadväzovaní kontaktov a dialógu vrátane možných rozhovorov o určení ich námorných hraníc vo východnom Stredomorí.

READ  Rusko - Komunistický poslanec obvinený zo zabitia losov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close