Veda

Ako vidieť päť planét na pondelkovej nočnej oblohe

Ak sa chcete pokúsiť vidieť všetkých päť planét na pondelkovej nočnej oblohe, budete musieť urobiť niekoľko vecí, aby ste maximalizovali svoje šance.

(Getty Images)

Dnes presne pred mesiacom som písal o nádhernom blízkom páre Venuše a Jupitera, ktorý som videl prechádzať cez Atlantický oceán. A bol to naozaj pohľad.

Nedávno sa na internete rozprúdila diskusia o „piatich planétach viditeľných v roku 2023“ vo výške viac ako piatich miliónov Hity pri vyhľadávaní témy na Googli! Online médiá prevzali príbeh, so zameraním na pondelkovú oblohu,Áno, existuje päť planét – Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Urán – ktoré sú v súčasnosti zarovnané na západnej oblohe. V pondelok budú Jupiter a Merkúr od seba vzdialené „na šírku prstov“ (1 až 1,5 stupňa) na dĺžku paže, čo je na tejto aktuálnej oblohe najbližšie.

Jupiter sa bude v najbližších dňoch naďalej pohybovať smerom k horizontu, zatiaľ čo Merkúr sa bude pohybovať vyššie na oblohe. ale budú Veľmi bližšie k horizontu po západe slnka a Nie ľahko vidieť.

Venuša a Mars budú vizuálne ľahko viditeľné, zatiaľ čo Urán je veľmi slabý a ťažko viditeľný.

Ak chcete vidieť všetkých päť planét, musíte urobiť dve veci, aby ste maximalizovali svoje šance.

Ďalekohľad, najlepšie široký, výrazne zvýši vaše šance na videnie Jupitera, Merkúra a Uránu. Bez nich je šanca vidieť tieto tri planéty menšia. (Getty Images)

V prvom rade si musíte vybrať miesto, ktoré má jasný výhľad na západný horizont – také, ktoré je bez budov, stromov a ak je to možné, je ploché. Je to nevyhnutné, pretože Merkúr a Jupiter budú štyri stupne pod horizontom o 20:00 EDT, kedy by ste mali začať hľadať na oblohe tieto dva.

Akákoľvek prekážka vo výhľade na západný horizont vám pravdepodobne zablokuje výhľad. plánujem Návšteva národného parku Shenandoah vo Virgínii, aby som maximalizoval svoje šance.

READ  Letné tábory postihnuté vypuknutím COVID - Sú školy na rade?

Po druhé, ďalekohľady, najlepšie so širokým zorným polem, by výrazne zvýšili šance vidieť Jupiter, Merkúr a Urán. Bez nich je šanca vidieť tieto tri planéty mizivá.

Použite túto mapu oblohy, ktorá ukazuje planéty vo vzťahu k Venuši, a pokúste sa ich nájsť na oblohe. (Greg Redfern pomocou Sky Safari Pro)

Venušu môžete použiť ako sprievodcu, aby ste našli veľmi nízku všeobecnú oblasť Merkúr-Jupiter o 20:00 EDT a vysoký Urán neskôr, keď je obloha tmavá. Nájdite Venušu na oblohe, ktorú bude ľahké vidieť vďaka jej jasu. Potom použite mapu oblohy, ako je tá vyššie, ktorá ukazuje ďalšie tri planéty vo vzťahu k Venuši, a skúste ich na oblohe nájsť.

Jupiter je jasnejší ako Merkúr a Urán bude mať zelenkastý odtieň, ktorý ho odlišuje od akejkoľvek inej hviezdy. Ako bonus, Merkúr bude počas nasledujúcich dvoch týždňov o niečo ľahšie viditeľný, keď sa bude pohybovať vyššie na oblohe, takže buďte v strehu pred „okrídleným poslom“ najmä 14. apríla o 20:30 EDT, keď bude 10. stupňa nad západným obzorom.

Mars bude nad Mesiacom a pozorovanie bude hračkou. Použite ďalekohľad na zobrazenie Mesiaca, aby ste videli jeho krátery a temné mesačné maria, veľké impaktné panvy spôsobené asteroidmi a kométami, ktoré sa pred miliardami rokov naplnili mesačnou lávou.

Ako vždy skontrolujte počasie, ale predpovede ukazujú, že by sa v našej oblasti malo vyjasniť, aspoň v čase predstavenia.

O dva týždne odletím do Austrálie na aprílové úplné zatmenie Slnka, prehliadnu si hlavné astronomické zariadenia v krajine a vizualizujem veľkolepú tmavú nočnú oblohu.

Sledujte moje astronomické dobrodružstvá na Twitteri @SkyGuyinVA A môj denný blog Aby ste držali krok s najnovšími správami v astronómii a prieskume vesmíru. Môžete mi poslať e-mail na adresu [email protected].

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close