Technológie

Aktualizácia 1 – USA dodáva na Taiwan 1,5 milióna dávok vakcíny proti Covid-19

(Taiwan pridáva odpoveď)

Od Michaela Martina

WASHINGTON 31. októbra (TASR) – Vysoký predstaviteľ americkej administratívy pre agentúru Reuters povedal, že Spojené štáty poskytli Taiwanu ďalších 1,5 milióna vakcín Kovit-19, čím zvýšili celkový počet dávok, ktoré Washington daroval vláde, na 4 milióny. Ostrov je pod čoraz väčším tlakom Číny.

Nová dodávka Moderna Inc. Doses odletí v nedeľu z Louisville v štáte Kentucky letom, ktorý vlastní taiwanská China Airlines, uviedol predstaviteľ.

Výkonný riaditeľ Biden uviedol, že „naše vakcíny sa nedodávajú s viazanými šnúrkami“ a nie sú darované „na zabezpečenie pomoci alebo ústupkov“, čo je otvorený odkaz na kritiku, že Peking sa snaží posilniť svoj geopolitický vplyv takzvanou očkovacou diplomaciou. .

Predstaviteľ dodal, že Taiwan je „kľúčovým partnerom“ v globálnych zdravotných problémoch.

Taiwanský prezident Tsai Ing-wen poďakoval Spojeným štátom a povedal, že dar ukazuje, že americká podpora Taiwanu je „pevná ako skala“.

„Na základe pevných základov tohto priateľstva bude Taiwan pokračovať v prehlbovaní spolupráce so Spojenými štátmi na všetkých frontoch,“ uviedol v nedeľu neskoro večer vo svojom príspevku na Facebooku.

Spojené štáty dodali v júni 2,5 milióna dávok na ostrov nárokovaný Čínou, čím sa stali jedným z prvých medzinárodných príjemcov amerických vakcín.

Americkí predstavitelia vtedy uviedli, že Čína sa snaží zabrániť Taiwanu v kúpe vakcíny z politických dôvodov, čo Peking poprel.

Japonsko, Česká republika, Slovensko, Poľsko a Litva tiež darovali vakcíny proti COVID-19 Taiwanu, kde podľa taiwanských médií dostalo aspoň jednu dávku približne 70 % populácie. Len asi 30 % z 24 miliónov obyvateľov krajiny je plne zaočkovaných.

Biely dom v októbri uviedol, že Spojené štáty pod tlakom darovali 200 miliónov dávok viac ako 100 krajinám, aby sa podelili o svoju distribúciu vakcín proti koronavírusu so zvyškom sveta.

READ  Slovenský premiér Madovič rezignoval a podával si ruku so spojencom Hegerom

Taiwan, hlavné centrum globálneho technologického distribučného reťazca, rástol najpomalším tempom od druhého štvrťroka 2020 do obdobia od júla do septembra, pretože koronavírus kontroluje miestnu spotrebu výbušnín.

Spojené štáty, ktoré rovnako ako väčšina krajín nemajú formálne diplomatické vzťahy s Taiwanom, sa obávajú rastúceho napätia s Pekingom. Administratíva prezidenta Joea Bidena prisľúbila zlepšenie vzťahov s ostrovom, od ktorého je Washington povinný zabezpečiť bezpečnostné opatrenia podľa zákonov USA. (Správa Michaela Martina; Ďalšie správy od Yimo Lee; Úprava Sonia Hepinstall a Diancroft)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close