Ekonomika

Aktualizácie medzi Ruskom a Ukrajinou: Kyjev ponúka jadrovú energiu Nemecku | Novinky | DW

Ukrajina tvrdí, že plánuje dodávať prebytočnú energiu Nemecku v snahe pomôcť najväčšej európskej ekonomike ukončiť závislosť od ruskej energie.

„V súčasnosti Ukrajina exportuje svoju elektrinu do Moldavska, Rumunska, Slovenska a Poľska. Sme však pripravení rozšíriť náš export do Nemecka,“ povedal pre tlačovú agentúru DPA ukrajinský premiér Denis Shmihal.

„Vďaka našim jadrovým elektrárňam má Ukrajina dostatok elektriny,“ povedal. O problematike sa bude diskutovať počas víkendovej Schmihalovej návštevy Berlína, kde sa stretne s kancelárom Olafom Scholesom.

Od ruskej invázie sa spotreba elektriny na Ukrajine znížila v dôsledku masového exodu a ekonomického spomalenia.

Takáto dohoda by bola „veľmi dobrá pre obe strany,“ povedal Schmihal.

„EÚ získa väčšiu moc a my dostaneme zahraničnú menu, ktorú naliehavo potrebujeme,“ povedal premiér.

Ukrajina prevádzkuje štyri jadrové elektrárne s výkonom viac ako 14 gigawattov.

Pozorovatelia sa však obávajú, že zabratie zariadenia Záporoží, najväčšej európskej jadrovej elektrárne zo strany Ruska, môže v prípade eskalácie vojny viesť k vážnej nehode.

Tu sú niektoré z ďalších hlavných príbehov z ruskej vojny na Ukrajine 2. septembra.

EÚ očakáva, že Rusko bude dodržiavať energetické dohody

Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni v sobotu uviedol, že očakáva, že Rusko bude naďalej plniť zmluvné záväzky týkajúce sa dodávok plynu napriek tomu, že plynovod Nord Stream bol v piatok odstavený. Je však pripravený na opačnú situáciu.

„Očakávame, že Rusko bude dodržiavať dohody, ktoré má,“ povedal. „Ak však bude rozširovanie energetických zbraní pokračovať alebo sa zvýši, EÚ je pripravená reagovať.“

Komentáre prišli niekoľko hodín po tom, ako Gazprom na sociálnych sieťach oznámil, že plánuje vyvážať plyn do Európy prostredníctvom plynovodov na Ukrajine.

Ukrajinská ofenzíva vytvára tlak na Rusko

Širšia ukrajinská ofenzíva v provincii Cherson vyvíja tlak na ruské jednotky, podľa najnovších sobotňajších spravodajských informácií ministerstva obrany Spojeného kráľovstva.

READ  Lotyšská minimálna mzda druhá najnižšia v Európskej únii / článok

Ministerstvo uviedlo, že postup ukrajinských jednotiek do oblastí okupovaných Ruskom západne od rieky Dneper „by mohol dosiahnuť určitý druh taktického prekvapenia“. Uviedla, že ukrajinský manéver by mohol využiť „zlú logistiku, riadenie a vedenie ruských ozbrojených síl“.

To by mohlo ovplyvniť vojnu v iných regiónoch.

„Keďže boje pokračujú v sektoroch Donbass a Charkov, kľúčovým rozhodnutím ruských veliteľov v najbližších dňoch bude, kde rozmiestnia prípadné operačné zálohy,“ uviedlo ministerstvo.

Rusko je v pohotovosti kvôli zákazu víz USA na zasadnutia OSN

Ruský veľvyslanec pri OSN povedal, že je „alarmujúce“, ​​že tri týždne pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov nikto z 56-členného predsunutého tímu a delegácie vedenej ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom nedostal americké vstupné víza.

„Je to obzvlášť alarmujúce vzhľadom na to, že počas posledných niekoľkých mesiacov americké úrady naďalej zamietali vstupné víza niekoľkým ruským delegátom vymenovaným za účasť na oficiálnych podujatiach OSN,“ uviedol Vasilij Nebenzia v liste. Generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.

Trval na tom, že USA, hostiteľská krajina OSN, by mali vydávať víza legálne. Zasadnutie OSN sa začína 19. septembra.

Antonievsky most cez rieku Dnipro

Antonievskij most prechádza cez rieku Dneper v Rusmi okupovanej časti Chersonskej provincie.

Ukrajina bombardovala ruskú lokalitu v blízkosti okupovanej jadrovej elektrárne

Ukrajina v piatok oznámila, že zbombardovala ruskú základňu v meste Energodar neďaleko Rusmi okupovanej jadrovej elektrárne Záporoží.

„Cielené údery našich jednotiek v regiónoch Enerkoder a Cherson zničili tri nepriateľské delostrelecké systémy a muničný sklad,“ uviedla ukrajinská armáda.

Najväčšie jadrové zariadenie v Európe posudzujú inšpektori Organizácie Spojených národov z bezpečnostných dôvodov. Tím z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), jadrového dozorného orgánu OSN, navštívil Saborgiu uprostred rastúceho globálneho znepokojenia nad jej bezpečnosťou.

Viac o konflikte na Ukrajine

Ruský energetický gigant Gazprom uviedol, že dodávky plynu do západnej Európy cez plynovod Nord Stream 1 boli úplne zastavené pre problémy so zariadením. Berlín obviňuje Moskvu z zbrojenia dodávok energie.

READ  Ukrajinský dovoz plynu z Európskej únie pokrýva reexport v roku 2021

Aký význam má pre Ukrajinu jadrová elektráreň Záporoží? Je to najväčšia jadrová elektráreň v Európe, ale môže elektrina fungovať aj bez nej? Ukrajinské oddelenie DW vysvetľuje situáciu.

zc, tg/sri (dpa, AFP, AP)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close