Hlavné správy

Albánsko preukázalo svoju pripravenosť napredovať na ceste do Európskej únie a bude naďalej podporovať Slovensko v procese európskej integrácie.

„Proces rozširovania Európskej únie (EÚ) o západný Balkán považujeme za dôležitú súčasť nášho prostredia. Slovensko si vďaka vlastným skúsenostiam dobre uvedomuje, aké dôležité je zostať silné. V tejto súvislosti považujeme prínosný je aj program Národnej konferencie o európskej integrácii.Na Slovensku s Fórom pre dialóg, expertízu a výmenu pred vstupom do EÚ v roku 2004. Teší ma, že som myšlienku národnej konferencie preniesol za hranice do iných krajín dnes vrátane Albánska.“

Vyhlásil to Martin Kluss z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ SR) SR na plenárnom zasadnutí Národnej konferencie o európskej koordinácii 2021-2023 v Albánsku v pondelok 20. decembra 2021. Podujatie vo forme videokonferencie pripravilo Európske hnutie v Albánsku v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) a financovalo ho SlovakAid. Podľa Martina Closeho by národná konferencia mohla zohrať zásadnú úlohu pri zvyšovaní povedomia o krokoch vedúcich k členstvu v EÚ.

„Počas mojej tohtoročnej návštevy Albánska som dostal jedinečnú príležitosť bližšie spoznať túto zaujímavú krajinu a cestu som využil na priebežné diskusie, ktoré mi poskytli dobrý prehľad o situácii v Albánsku. Pevne verím, že budúcnosť Albánska je v EÚ. Budeme podporovať našich albánskych priateľov na ceste do EÚ, ktorá bude realizovať dôležitú reformnú agendu a posilňovať demokratické procesy vrátane právneho štátu a boja proti korupcii vrátane ochrany pravidlo zákona. „ Povedal to minister zahraničných vecí Martin Clouse.

Zároveň pripomenul, že Rada pre verejné záležitosti (GAC) v decembri prijala rozhodnutia Rady o procese rozširovania ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských štátov EÚ, čím vyslala jasný signál, že Únia je oddaný Západu. Balkán.

„Chceme, aby EÚ mala slobodu a spoločný základ demokracie, ktorý predstavuje, aby mohla rásť s ostatnými štátmi v našom susedstve. Viac. Je to generačná voľba založená na základných hodnotách.“ Povedal Martin Clouse.

READ  Slovensko potrebuje tanky a muníciu ⋆ Visegrad Inside

Ocenil silnú podporu albánskej komunity pre vstup krajiny do Európskej únie a jasný proeurópsky postoj albánskych verejných orgánov, politikov, predstaviteľov občianskej spoločnosti a dobrovoľníckych organizácií. Martin Kluss v závere svojho vystúpenia vyjadril želanie, aby Národná konferencia o európskej integrácii v Albánsku naďalej prispievala k širšej diskusii o integračnom procese a približovala EÚ všetkým občanom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close