Hlavné správy

Albánsko preukázalo svoju pripravenosť napredovať na ceste do Európskej únie a bude naďalej podporovať Slovensko v procese európskej integrácie.

„Proces rozširovania Európskej únie (EÚ) o západný Balkán považujeme za dôležitú súčasť nášho prostredia. Slovensko si vďaka vlastným skúsenostiam dobre uvedomuje, aké dôležité je zostať silné. V tejto súvislosti považujeme prínosný je aj program Národnej konferencie o európskej integrácii.Na Slovensku s Fórom pre dialóg, expertízu a výmenu pred vstupom do EÚ v roku 2004. Teší ma, že som myšlienku národnej konferencie preniesol za hranice do iných krajín dnes vrátane Albánska.“

Vyhlásil to Martin Kluss z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ SR) SR na plenárnom zasadnutí Národnej konferencie o európskej koordinácii 2021-2023 v Albánsku v pondelok 20. decembra 2021. Podujatie vo forme videokonferencie pripravilo Európske hnutie v Albánsku v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) a financovalo ho SlovakAid. Podľa Martina Closeho by národná konferencia mohla zohrať zásadnú úlohu pri zvyšovaní povedomia o krokoch vedúcich k členstvu v EÚ.

„Počas mojej tohtoročnej návštevy Albánska som dostal jedinečnú príležitosť bližšie spoznať túto zaujímavú krajinu a cestu som využil na priebežné diskusie, ktoré mi poskytli dobrý prehľad o situácii v Albánsku. Pevne verím, že budúcnosť Albánska je v EÚ. Budeme podporovať našich albánskych priateľov na ceste do EÚ, ktorá bude realizovať dôležitú reformnú agendu a posilňovať demokratické procesy vrátane právneho štátu a boja proti korupcii vrátane ochrany pravidlo zákona. „ Povedal to minister zahraničných vecí Martin Clouse.

Zároveň pripomenul, že Rada pre verejné záležitosti (GAC) v decembri prijala rozhodnutia Rady o procese rozširovania ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských štátov EÚ, čím vyslala jasný signál, že Únia je oddaný Západu. Balkán.

„Chceme, aby EÚ mala slobodu a spoločný základ demokracie, ktorý predstavuje, aby mohla rásť s ostatnými štátmi v našom susedstve. Viac. Je to generačná voľba založená na základných hodnotách.“ Povedal Martin Clouse.

READ  Česká vláda schválila vyslanie 650 vojakov na Slovensko

Ocenil silnú podporu albánskej komunity pre vstup krajiny do Európskej únie a jasný proeurópsky postoj albánskych verejných orgánov, politikov, predstaviteľov občianskej spoločnosti a dobrovoľníckych organizácií. Martin Kluss v závere svojho vystúpenia vyjadril želanie, aby Národná konferencia o európskej integrácii v Albánsku naďalej prispievala k širšej diskusii o integračnom procese a približovala EÚ všetkým občanom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close