Hlavné správy

Američania idú v rozstrele 0:5, vo štvrťfinále mužského olympijského hokeja padajú so Slovenskom

Slovensko ohromilo tím USA vo svojom olympijskom štvrťfinále v ľadovom hokeji mužov, keď vyrovnalo stav zápasu v poslednej minúte pravidla a následne vyradilo výber z prvého kola turnaja v stredajšom rozstrele v Pekingu.

Bývalý bronzový krídelník Bostonu Peter Sehlaric Slovensko strelilo jediný gól v rozstrele na štvrtý pokus, podľahlo americkému brankárovi Straussovi-Mannovi (34 zákrokov). Spojené štáty americké prehrali proti brankárovi Slovenska Patrickovi Riberovi všetkých päť striel (33 zákrokov), vrátane posledného pokusu kapitána. Andy Miel.

„Veril som tomu,“ povedal Zhelerik. „Verím tomuto tímu.

Americká hokejová reprezentácia mužov odišla z Pekingu bez medaily a na troch olympijských hrách po sebe nič. Strieborná medaila, ktorú získali vo Vancouveri v roku 2010, bola ich posledným zimným športovým vybavením. Zlato nezískali od roku 1980 „Zázrak na ľade“.

Gólmi Nicka Abruzzisa (prvá tretina) a Sama Hendgesa (druhá tretina) viedli USA v tretej tretine 2:1. Premárnili príležitosť zvýšiť svoju výhodu pri presilovej hre 5 na 3, výsledkom čoho bolo, že Rifers zdržali hru na trestnú lavicu mimo jeho bránky. Američania nemajú na webe šancu. Mali ďalšiu presilovú hru s necelých piatich minútami hry a ani tú nedokázali zmeniť. Čo sa týka hry, nepodarilo sa im skórovať na 6:38 v presilovke.

To zlyhanie ich opäť hľadalo. O 2 sekundy do konca zápasu vyrovnal Slovák Marek Hrivič, ktorý svoj jediný gól v zápase strelil po odrazenej strele. Slovenská lavička oslavovala a hralo sa predĺžením 3 na 3 a napokon aj víťazstvom Slovenska v rozstrele.

„Dostávame 5 na 3, v skutočnosti to mení hru,“ povedal americký tréner David Quinn. „Ak by ste v takejto situácii dostali 5 na 3, nevyužili by ste to. Dáte tomu druhému tímu veľkú sebadôveru a oni to zúročili.“

Tretíkrát v rade inkasovali Spojené štáty prvý gól zápasu už v prvej tretine, tentoraz 17-ročný Slovák Phnom Juraj Slafkovský strelil gól na 11:45. Bol to piaty gól Slafkovského v piatich zápasoch. Je druhým najvyšším medzinárodným korčuliarom v centrálnom scooting NHL a očakáva sa, že toto leto bude na drafte NHL voľbou v lotérii.

Ale v treťom zápase po sebe Spojené štáty zmazali tento deficit gólom v prvej tretine, keď mal Seattle Crocken veľkú šancu posunúť Mattyho Beniersa pred Harvardskú univerzitu krásnou prihrávkou, ktorá mu umožnila prekĺznuť puškou. za 46 sekúnd. Odišli včas.

„Myslel som si, že sme mali skvelý štart do tohto obdobia. Zostúpili sme, ale boli sme optimisti,“ povedal Miele.

Spojené štáty americké sa v druhej tretine dostali do vedenia 8:56 cez svoj štvrtý rad. Vpred Nathan Smith Pomaly vchádzal do slovenskej zóny a poslal obrancu Nicka Perbixa, ktorý sám našiel Hendza vo vedení 2:1. Perfix a Hendjes, ktorí strelili svoje prvé góly na olympiáde, sú spoluhráčmi zo St Cloud State University. Američania začali tretiu tretinu presilovou hrou.

„Musíme sa vrátiť k spôsobu, akým sme hrali v šlágri kola. Snažili sme sa vytvoriť veľmi náročnú hru, nie je to náš štýl,“ povedal Hendz.

Oba tímy mali šance v predĺžení. Americký obranca Brock Faber zblokoval strelu 2 na 1. Matt Nice ho v hukotu predĺženia takmer prekonal, no vylúčila ho puška.

Brendan Prison, Sean Farrell, Nice, Smith a Miel v rozstrele neskórovali. Benears, ktorý bol jej najlepším hráčom v 3 na 3, americký rozstrel nezaujímal.

Slovensko zdolalo Spojené štáty 37:35. Američania odohrali väčšinu zápasu bez postupu dopredu Brian O’Neill, Jediný člen, ktorý sa vrátil do svojho olympijského tímu 2018. Hral a Martin Marinsin Postrelili ho do nohy a po 9:16 sneženia opustil hru.

„Ukazuje to veľa: obetoval svoje telo pre dobro tímu, je to Brian,“ povedal Miele. „Bolo ťažké ho stratiť, ale ak máte stratiť niekoho, kto sa obetuje pre tím, je to ten najlepší spôsob.“

Olympiáda sa presúva po štvrťfinále. Slovensko, ktoré hrá o medailu prvýkrát od roku 2010, bolo po skupinovej fáze v turnajovom poradí ôsme.

READ  Olympiáda-golf-sabbatical dohliada na medailu, aby povzbudila mladých slovenských golfistov

„Je úžasné, že sa to deje,“ povedal Slafkovský. „Už sa neviem dočkať semifinále.“

Mužstvo skončilo po zápase v zápase o medaily na prvom mieste a Američania vstúpili do zápasu bez prehry (3:0). Američania boli najmladším tímom na turnaji a na súpiske mali 15 súčasných hráčov NCAA.

„Je to ťažké prehltnúť pilulku a naozaj, naozaj zlyháva v akomkoľvek štýle,“ povedal Quinn. „Žiadna neúcta k Slovensku alebo komukoľvek, cítili sme veľmi dobre smerovanie nášho tímu a spôsob, akým sme hrali.“

K tejto správe prispela agentúra Associated Press.