Hlavné správy

Američania tvrdia, že Čína urobila pokrok v implementácii obchodnej dohody

Čína výrazne zvýšila nákupy amerických poľnohospodárskych výrobkov.

25. októbra 2020 o 11:35 TASR

WASHINGTON. Čína urobila pokrok v plnení kľúčových častí „prvej fázy“ obchodnej dohody s USA, ktorú obe strany podpísali začiatkom tohto roka.

V piatok večer to povedali Úrad amerického obchodného zástupcu (USTR) a ministerstvo poľnohospodárstva.

Súvisiaci článok Číňania sú na konci, ekonomika rastie, nenarastá infekcia. Ako je na tom krajina, ktorá vírus skrývala? Čítať

Ázijská krajina sa výrazne zvýšila nákup a prijal 50 z 57 technických záväzkov zameraných na zníženie štrukturálnych prekážok dovozu z USA.

USTR a ministerstvo poľnohospodárstva vo svojom spoločnom vyhlásení uviedli, že Čína už nakúpila poľnohospodárske výrobky v hodnote 23 miliárd dolárov (19,40 miliárd eur), čo je asi 71 percent cieľovej úrovne stanovenej v prvej fáze dohody.

„Odkedy dohoda vstúpila do platnosti pred ôsmimi mesiacmi, zaznamenali sme pozoruhodné zlepšenie našich obchodných vzťahov s Čínou, z čoho budú mať prospech naši poľnohospodári v nasledujúcich rokoch,“ uviedol americký obchodný zástupca Robert Lighthizer.

Správa ukázala pozitívny vývoj

Prvá fáza dohody zmiernila obchodný konflikt medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ale spory o ľudské práva a technológie, ako aj kríza chorôb. COVID-19 opäť narušili vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom. To vyvoláva pochybnosti o vyhliadkach na dosiahnutie druhej fázy dohody.

Poľnohospodárstvo je jednou zo štyroch oblastí, v ktorých sa Čína zaviazala zvýšiť nákupy amerického tovaru a služieb. Mnoho odborníkov si kladie otázku, či Čína tento rok čelí pandemickým blokádam.

Správa však ukázala, že predaj kukurice z USA do Číny dosiahol historické maximum 8,7 milióna ton, zatiaľ čo kontrakty na predaj sójových bôbov z USA vo fiškálnom roku 2021 sú dvakrát vyššie ako v roku 2017.

READ  V USA je považovaný za zradcu a hrozí mu prísny trest: Snowden požiada o ruské občianstvo

Hodnota vývozu ciroku z USA do Číny od januára do augusta 2020 tiež vzrástla na 617 miliónov USD z 561 miliónov USD v rovnakom období roku 2017.

Američania očakávajú nové rekordy

Export bravčového mäsa z USA do Číny dosiahol rekord iba za prvých päť mesiacov roku 2020, zatiaľ čo vývoz hovädzieho mäsa a výrobkov z neho bol do augusta 2020 viac ako trikrát vyšší ako v roku 2017.

Okrem týchto produktov washingtonské ministerstvo poľnohospodárstva očakáva, že predaj ďalších poľnohospodárskych produktov z USA, vrátane krmiva pre domáce zvieratá, sena, pekanových orechov, arašidov a hotových jedál, vytvorí nové rekordy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close