Zábava

Americká armáda zriaďuje na Slovensku raketový systém Patriot

Americký raketový systém s dlhým doletom (R) Patriot a britská radarová žirafa AMP sú zobrazené počas vojenského cvičenia Doberg Legacy 2017 na letisku pri Soulii v Litve 20. júla 2017. (Obrázok súboru od Reuters)

Spojené štáty americké sa pripravujú na odpálenie rakiet zem-vzduch na Slovensku, ktoré je členom NATO, počas stretov medzi Ukrajinou a Ruskom pre bezpečnostné otázky vo východnej Európe.

Tlačový tajomník Pentagonu John Kirby v piatok oznámil, že americký minister obrany Lloyd Austin bude budúci týždeň rokovať so svojím slovenským kolegom Jaroslavom Natom o vytvorení vlasteneckého systému protivzdušnej obrany v jeho krajine.

V rozhovore obaja lídri diskutovali o kľúčovej úlohe, ktorú obranná organizácia zohráva pri podpore Ukrajiny a záchrane životov v tejto krajine, “povedal Kirby. Knut poďakoval Austinovi za nariadenie „presídlenia Vlasteneckej organizácie USA na Slovensko, aby pomohla predchádzať a chrániť územie NATO“.

Hovorca Pentagonu dodal: „Toto nasadenie vlasteneckých spôsobilostí na Slovensku je v súlade s naším predchádzajúcim úsilím o posilnenie obranných spôsobilostí NATO.“

Slovenský premiér Edward Heger pred vyhlásením Pentagonu oznámil, že jeho krajina použije svoj systém protivzdušnej obrany S-300 na boj proti ruským silám pôsobiacim na susednej Ukrajine.

Slovensko a Ukrajina už skôr požadovali, aby Rusko previedlo do krajiny raketový systém zem-vzduch dlhého doletu.

Tento krok prichádza uprostred ruskej špeciálnej vojenskej operácie na militarizáciu regiónu Danbass na východe Ukrajiny, ktorý je prevažne ruský.

Spojené štáty a ich európski spojenci označili vojenskú operáciu za „zaberanie pôdy“ zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva však oznámila, že operáciu ukončí, ak Kyjev splní požiadavky Ruska vrátane toho, že sa vzdá svojej ambicióznej snahy vstúpiť do vojenskej aliancie NATO.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close