Hlavné správy

Americké voľby: Biden získal už 306 hlasov, Trump 232

Novozvolený prezident Joe Biden získal v Gruzínsku 16 hlasov, čo bolo spolu 306 hlasov. V Severnej Karolíne získal republikán Donald Trump celkovo 232 hlasov.

Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na americké odhady médií.

Podľa amerických televíznych staníc CNN, ABC News a ďalších sa Joe Biden stal prvým demokratom, ktorý zvíťazil po Gruzínsku po Billovi Clintonovi v roku 1992. Medzitým podľa odhadov amerických médií Trump zvíťazil v štáte Severná Karolína, kde získal 15 hlasov.

Joe Biden získal celkovo 25 štátov vrátane Kalifornie, New Yorku a jeho domovského štátu Delaware. Bývalý viceprezident zvíťazil v štátoch, kde zvíťazil republikán Donald Trump v roku 2016, konkrétne v Arizone, Gruzínsku, Michigane, Pensylvánii a Wisconsine.

Americké médiá odhadujú, že Donald Trump celkovo zvíťazil vo zvyšných 25 štátoch vrátane Floridy a Texasu, Indiany, Kentucky, Missouri a Ohia. Vo všetkých týchto krajinách zvíťazil Trump aj v prezidentských voľbách v roku 2016.

Štát Nebraska rozdelil hlasy voličov medzi dvoch kandidátov – štyri hlasy získali Donald Trump a jeden Joe Biden. V štáte Maine naopak tri zo štyroch hlasov voličov pripadli Bidenu a zvyšok Trumpovi.

Pensylvánia sa rozhodla

Demokratický kandidát Biden sa stal víťazom amerických prezidentských volieb 3. novembra po víťazstve v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident prekročil požadovanú hranicu 270 voličov, čím porazil svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho vodcu Bieleho domu Trumpa.

Informovali o tom v sobotu 7. novembra americké médiá vrátane televíznej stanice CNN a tlačovej agentúry AP.

Trump odmieta akceptovať porážku v prezidentských voľbách. Uviedol, že voľby sa neskončili, a má záujem podniknúť ďalšie právne kroky.

Zbor voličov, ktorý si prezidenta a viceprezidenta formálne zvolí na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra.

READ  Washington bude situáciu v Bielorusku pozorne sledovať, hovorí Trump

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close