Hlavné správy

Americké voľby: Trump oznámil, že jeho tím začne odovzdávať moc

Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že jeho tím začne proces odovzdávania moci zvolenému nástupcovi Joeovi Bidenovi. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP.

Trump na twitteri napísal, že Americká agentúra pre všeobecné služby (GSA), ktorá zabezpečuje praktické fungovanie federálnych úradov, „by mala urobiť to, čo je nevyhnutné“.

Zároveň prisľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie volebných výsledkov. „Verím, že zvíťazíme,“ uviedol s tým, že „je v najlepšom záujme“ krajiny, aby sa mohol zahájiť proces príprav na odovzdanie úradu.

Jeho vyhlásenie prichádza po tom, čo šéf GSA Emily Murphy vyhlásil, že Trumpova administratíva dáva k dispozícii prostriedky na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Bidenovi a jeho tímu zahájiť proces prevzatia.

Murphy predtým odmietol podpísať list, ktorý Bidenovmu tímu umožní prístup k americkým orgánom a umožní im formálne začať svoju prácu.

Bidenov tím rozhodnutie úradu privítal a uviedol vo vyhlásení, že nastupujúcej administratíve budú poskytnuté „zdroje a podpora potrebná na plynulý a mierový prenos moci“.

Úlohou americkej kancelárie po voľbách nového prezidenta je umožniť „zjavnému víťazovi“ volebného tímu prístup k vládnym budovám, e-mailom, vládnym úradníkom a počítačovým systémom, uvoľniť vopred schválený plat a vládne financovanie a vytvoriť nové administratívne priestory pre každú kanceláriu v USA.

Odkedy americké médiá vyhlásili Bidena za víťaza prezidentských volieb 3. novembra, Trump inicioval sériu súdnych sporov a tlačil na štátnych predstaviteľov, aby nepotvrdili celkový počet odovzdaných hlasov, pričom tvrdil, že voľby boli zmanipulované.

READ  Formula 1: Výsledky Veľkej ceny Emilia Romagna

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close