Zábava

Americkí vojaci prichádzajú na Slovensko na výcvik

BRATISLAWA (AFP) – Americké sily pricestovali vo štvrtok (17.2.) na Slovensko, aby sa zúčastnili na medzinárodnom výcvikovom cvičení uprostred regionálneho napätia s Ruskom a členmi NATO bojujúcimi proti americkým náladám.

„Cvičenie Saber Strike 22 je zamerané na posilnenie spolupráce medzi spojencami v NATO,“ povedal novinárom šéf obrany SR generál Daniel Smeko.

Keď prvé lietadlo s vojenskou technikou z Nemecka pristálo na vojenskej základni Kuchina, povedal: „Toto cvičenie preverí našu schopnosť spolupracovať s naším najsilnejším a najdôležitejším strategickým partnerom v rezorte obrany.“

Hovorca divízie John Ambelong uviedol, že útok šabľou sa mal uskutočniť od 5. do 10. marca vo výcvikovom stredisku Lest a na letisku Sliak.

„Cvičenia sa zúčastní 1200 amerických vojakov a 500 vozidiel. Prvý konvoj dorazil na Slovensko z Nemecka vo štvrtok skoro ráno,“ povedal novinárom Ambelong.

Cvičenie prichádza v čase intenzívneho napätia medzi Západom a Ruskom ohľadom Ukrajiny, a teda aj širšieho záujmu o regionálnu bezpečnosť.

Západní predstavitelia uviedli, že Rusko nazhromaždilo v blízkosti ukrajinských hraníc 100 000 vojakov a značné vojenské vybavenie.

Slovensko v súčasnosti nemá amerických vojakov, jeho vláda je pro-NATO a podporuje Ukrajinu v jej súčasnom postavení voči Rusku.

Prokremeľské nálady sú však vysoké na Slovensku, kde 44 percent opýtaných uviedlo, že za napätie môžu Spojené štáty a NATO.

READ  Slovensko vymenovalo Stefana Tarkoviča za svojho nového manažéra pred barážovým turnajom Euro 2020 proti Severnému Írsku vo Windsor Parku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close