šport

Americký hokejový tím Paul Stastny bez problémov zdolal Slovensko

Mužský hokej je jedným z najsledovanejších podujatí zimných hier 2014 v ruskom Soči. Tu je 12 olympijských postáv v ľadovom hokeji, ktoré potrebujete vedieť. (Daveen Coburn / The Washington Post)

Pred dvadsiatimi rokmi na štadióne v nórskom Lillehammeri prvýkrát pochodoval olympijský tím reprezentujúci čerstvo samostatné Slovensko na otváracom ceremoniáli OH. Na čele s novou vlajkou bol hokejista, ktorý hral v NHL v Severnej Amerike.

Peter Stastney je dnes poslancom Európskeho parlamentu a zdá sa, že hokejové časy má už dávno za sebou. No berie tu aj hru, ktorá sa etablovala v jeho rodnej krajine aj v zahraničí. A keď sa začala olympiáda a blížil sa zápas Slovenska proti Spojeným štátom, dostal otázku, komu bude fandiť.

„Otcova odpoveď bola: ‚No, hráme Slovensko,‘ povedal vo štvrtok večer Paul Šťastný. „Takže on je Amerika.“

Pre väčšinu amerického mužského hokejového tímu bol štvrtok istou vecou Slovensko zdolali 7:1 Na štadióne Shaiba poskytol 11-hodinový let príležitosť mávať pavučinami a komunikovať s novými spoluhráčmi a veľkými, dokorán otvorenými plochami olympijského ľadu.

Američania to urobili dobre. Prvý gól tímu v zápase za USA strelil obranca Washington Capitals John Carlson a po vyrovnaní Slovenska na začiatku druhej tretiny odpovedali Spojené štáty šiestimi gólmi v priebehu 15 minút.

„Na začiatku tohto turnaja je vždy veľa nervov a nadšenia,“ povedal kapitán USA Zach Paris. „Zvíťazíme veľmi dôležito, ale vďaka celkom solídnemu víťazstvu sa cítite dobre.“

Spojené štáty americké získali solídne zlato od Jonathana Quicka, ktorý začínal s Ryanom Millerom, MVP olympijských hier 2010, v ktorých americký tím prehral s Kanadou po predĺžení. Quick zachránil 22 z 23 striel, ktorým čelil proti Slovensku, ktoré videlo oba svoje góly – najprv Jaroslav Halák, potom Peter Budaz, dvaja hráči NHL – pod druhým útokom USA.

READ  Strieborná medaila pre Slovensko a golfový olympijský rekord s Rory Sabatini

Carlsonova facka preťala čiaru v prvých 5 minútach a 33 sekundách, pričom skórovalo šesť Američanov: Ryan Kessler, Stastney, David Pax, Bill Kessel a napokon Dustin Brown.

„Je to veľmi dobré pre mňa osobne a otvorene pre tím,“ povedal Carlson. „. . . V niektorých situáciách to bolo ťažké počas celej hry, ale človek sa z nich poučí a pokúsi sa podať lepší výkon. Viem, že som sa v tretej tretine cítil lepšie ako v prvej a druhej tretine.

Jediný americký hráč, ktorý skóroval dvakrát? Stostnie je jediným americkým hráčom, ktorý sa viac zaujíma o súpera v tmavomodrej farbe Slovenska. Jeho rodičia aj starí rodičia boli Slováci. Hovorí jazykom.

„Hrať s nimi je vždy výnimočné,“ povedal Šťastný. „Hrať proti Kanade alebo Rusku je pre mňa zábava. Hrať Slovensko je zábava.

Pozrite sa, čo zdieľali ostatní, keď sa vás spýtajú…

Aký je váš obľúbený šport na zimných olympijských hrách?

Prečítajte si odpovede

Neexistuje športovec s bohatým a rôznorodým hokejovým zázemím ako Stastney na olympiáde. Nielen jeho otec hral v NHL – 15 rokov v troch tímoch, strelil 450 gólov a vstúpil do hokejovej siene slávy – ale aj jeho strýkovia Anton a Marion. V roku 1980 hrali Peter a Anton Stastny za Quebec Nordics z Československa. Neskôr sa k nim pridala aj Marion.

Paul Stastny sa narodil v Quebecu v roku 1985, takže môže hrať za kanadský tím, ktorý sa pripája k predzápasovým favoritom Rusov. Ale keď mal Paul Stastni 4 roky, jeho otec sa presťahoval do New Jersey. Peter Stastney neodohral ďalší zápas NHL za kanadský tím a Paul má dvojité občianstvo.

Paul Stastny, dnes 28-ročný člen Colorado Avalanche, si nepamätá, že jeho otec pred mnohými rokmi niesol v Nórsku slovenskú vlajku. Jeho otec, Paul je hodnotením „skromný“, o tom veľa nehovorí.

READ  Slovenský festival Red Hot Chili Peppers by sa mal odohrať v roku 2022

„Keď sa ho niekto spýta, zdvihnem uši a snažím sa počúvať, čo mi chce povedať,“ povedal Paul Stastney. „Viem, aké je to pre neho výnimočné. Myslím si, že toto je jeden z jeho najväčších úspechov a jedna z najskromnejších vecí, aké kedy urobil.

Vo štvrtok popoludní bol Peter Stastni v Shaiba aréne a sledoval, ako hrá jeho syn proti rodnej krajine, za ktorú kedysi niesol vlajku. Keď sa Američania budú posúvať vpred – popri sobotňajšom monumentálnom súboji s Ruskom – bude Veľký Slovák stáť v ich rohu, naprieč Spojenými štátmi.

Tím PostSports Live diskutuje o tom, či je počas zimných olympijských hier príliš vzrušujúce sledovať play-off hokeja alebo Stanley Cupu. (Uverejniť šport naživo / The Washington Post)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close