Americký lyžiar Michael Schiffrin vyhral posledný slalom Svetového pohára žien pred olympiádou v Pekingu; Slovenka Petra Valhová získala sezónny titul

Škótsko, Rakúsko – Michael Schiffrinová vyhrala v utorok posledný slalom Svetového pohára žien pred OH v Pekingu, jej slovenská súperka Petra Valhová získala sezónny titul v poradí.

V pretekoch na náročnej trati Planai Američanka postúpila z piateho miesta, zaznamenala najrýchlejší čas so všetkými útočnými jazdami a lídra prvej jazdy Vlhovú zdolala o 0,15 s.

Tretia skončila Nemka Lena Durrová so stratou 0,93.

Pre Schiffrina ide o 47. víťazstvo v slalome v kariére, čím sa stal prvým lyžiarom v histórii Svetového pohára, ktorý vyhral viacero pretekov v jednej divízii. Predtým zdieľal svoju najlepšiu identitu so švédskym velikánom Ingmarom Steinmarckom, ktorý v 70. a 80. rokoch vyhral 46 veľkých slalomových pretekov.

„Sedieť tu teraz je také výnimočné. Mám pocit, že sa to nestane,“ povedal Schiffrin a zvýšil svoj náskok pred Vlhovou o 55 bodov.

Víťazstvo Schiffrinovej nezabránilo Valhovej získať späť sezónny titul.

Slovenka, ktorá v tejto sezóne vyhrala päť zo siedmich slalomov, vedie nad Schiffovou s 220 bodmi, pričom na olympiáde sú naplánované ďalšie dva slalomy Svetového pohára.

V roku 2020, keď Schiffrinová vyhrala šesťkrát za sedem rokov, Vlhová vyhrala svet slalomu raz.

Titul v minulej sezóne získala Catherine Lionsberger. Rakúsko v utorok po prvej jazde zaostávalo o 0,79 na ôsmom mieste a po takmer lyžovaní na konci svojej druhej jazdy skončilo 21.

Tímová kolegyňa Schiffrinovej Paula Moltsonová bola po úvodnej jazde šiesta, no v druhej jazde prekročila prah. Američan lyžuje s palicou v rukavici odkedy utrpel zlomeninu ľavého zápästia.

Ali Nulmeyer z Kanady a Wendy Holdenerová zo Švajčiarska, ktoré sa po úvodnej jazde delili o tretie miesto, nedokázali dokončiť svoje finálové jazdy.

Anna Sven-Larsonová, ktorá skončila v nedeľu v slalome v Slovinsku tretia, bola jednou z najrýchlejších štartujúcich v prvej jazde a na prvom medzičase viedla pred Vlhovou cez dve desatiny sekundy, kým Švédsko prekročilo bránu.

READ  Riaditeľ TIS odhaľujúci korupciu na Slovensku

Učebné osnovy Planai budú každoročne prerušené v mužskom okruhu. Ženy naposledy na tomto mieste pretekali počas majstrovstiev sveta 2013.

Závod bol premiestnený z Flachowa, ktorý bol nedávno sužovaný rastúcimi infekciami koronavírusmi.