Veda

Aminokyseliny nájdené vo vzorkách asteroidov zozbieraných japonskou sondou Hayabusa2

Vo vzorkách z japonskej vesmírnej sondy Hayabusa 2, ktorá bola privezená na Zem z asteroidu koncom 2020-tych rokov, bolo zistených viac ako 20 typov aminokyselín, uviedol v pondelok vládny predstaviteľ, čo znamená, že na asteroidoch boli prvýkrát nájdené organické usadeniny. vo vesmíre.zlúčeniny existujú.

Ministerstvo školstva uviedlo, že spolu s aminokyselinami potrebnými na výrobu bielkovín pre všetky živé veci by tento objav mohol poskytnúť vodítko k pochopeniu pôvodu života.

V decembri 2020 kapsula nesená Hayabusou 2 na šesťročnej misii dopravila na Zem viac ako 5,4 gramu povrchového materiálu z asteroidu Ryugu, ktorý sa nachádza 300 miliónov kilometrov ďaleko.

Súborová fotografia ukazuje asteroid Ryugu zobrazený Hayabusa2 v novembri 2019. (Foto s láskavým dovolením JAXA) (Kyodo)

Účelom Ryuguovho vyšetrovania bolo odhaliť tajomstvá pôvodu a života Slnečnej sústavy. Predchádzajúca analýza vzoriek naznačila prítomnosť vody a organickej hmoty.

Úplné testovanie vzorky začalo v roku 2021 Japonskou agentúrou pre výskum letectva a celoštátnymi výskumnými inštitúciami vrátane Tokijskej univerzity a Hirošimskej univerzity.

Hoci nie je známe, ako sa aminokyseliny dostali na starovekú Zem, jedna teória tvrdí, že ich priniesli meteority, pričom aminokyseliny boli zistené v meteoritoch na Zemi. Existuje však aj možnosť, že boli spojené na zemi.

Súborová fotografia ukazuje vzorky prinesené na Zem vesmírnou sondou Hayabusa 2 z asteroidu Ryugu. (Foto s láskavým dovolením JAXA) (Kyodo)

Meteory, ktoré dopadnú na Zem, zhoria, keď dopadnú na atmosféru, a sú rýchlo kontaminované pozemskými mikroorganizmami.

Kapsula používaná na odosielanie vzoriek asteroidov na Zem z vesmírnej sondy Hayabusa2 Japonskej agentúry pre vesmírny prieskum je vystavená v múzeu mesta Sagamihara v prefektúre Kanagawa 12. marca 2021. (kyodo)

Hayabusa 2 bola dôležitá v tom, že zbierala podpovrchový materiál, ktorý nebol ovplyvnený slnečným žiarením ani kozmickým žiarením, a dodávala ho na Zem bez vonkajšieho vzduchu.

READ  Počet prípadov COVID-19 je v Maine stále vysoký

Hayabusa 2 opustila Zem v roku 2014 a svoju stabilnú pozíciu nad Ryugu dosiahla v júni 2018 po tom, čo precestovala 3,2 miliardy km na eliptickej obežnej dráhe okolo Slnka počas viac ako troch rokov.

Sonda pristála na asteroide dvakrát nasledujúci rok, pričom prvýkrát zbierala podpovrchové vzorky z asteroidu.


Súvisiace pokrytie:

JAXA na jar budúceho roka oznámi „veľký objav“ o asteroidoch


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close