Zábava

Anni-Frid Lyngstad, speváčka slávnej skupiny ABBA, oslavuje 75 rokov – Hudba – Kultúra


,


15.11.2020 18:30

Anni-Frid Synni Lyngstad, jedna z dvoch speváčok švédskej hviezdnej skupiny ABBA a ovdovená princezná, oslávila v nedeľu 15. novembra 75. narodeniny.

Bývalá členka skupiny ABBA Anni-Frid Synni Lyngstad na premiére filmového muzikálu Mamma Mia! v Londýne.

Autor: Reuters

Narodila sa 15. novembra 1945 v nórskej dedine Bjorkas neďaleko Narviku. Jej otcom bol nemecký vojak Alfred Haase, do ktorého sa na konci druhej svetovej vojny zaľúbila jej nórska matka Synni Lyngstad.

V protinemeckej atmosfére ich vzťah spoločnosť odsúdila a po narodení Anni-Frid sa stali vyvrheľmi vo vlastnej dedine. Matka jej zomrela, keď mala dva roky, a preto sa s babičkou presťahovali do švédskeho Eskilstunu, kde jej stará mama pracovala v textilnej továrni. Bola to ona, ktorá si čoskoro všimla jej spevácky talent a podporovala ju.

Anni-Frid mala trinásť, keď začala spievať s swingovou kapelou Evalda Eka na tanečných večierkoch, potom s big bandom Bengta Sandlunda. V sedemnástich založila svoju prvú kapelu Anni-Frid Four a o dva roky neskôr sa vydala za hudobníka z kapely Ragnara Fredrikssona. Mali spolu dve deti, syna Hansa a dcéru Ann Lise-Lotte.

V roku 1967 vydala prvý singel s piesňami En Ledid Dag (Free Day) a Din (Yours). V roku 1970 sa rozviedli a deti nechali žiť so svojím otcom. Frida bola predstavená na speváckej dráhe v Štokholme.

S Bennym Anderssonom sa zoznámila pri nahrávaní rozhlasovej relácie. Druhou dvojicou boli Björn Ulvaeus a Agnetha Faltskog. Keď Björn a Benny vydali Lyckov album, dievčatá spievali sprievodným vokálom. Neskôr začali spolu koncertovať, prvý koncert s názvom Björn, Benny, Agnetha & Frida mali v reštaurácii v Göteborgu.

Prvým singlom z ich spolupráce bola pieseň People Need Love v júni 1972. Vyšla tiež pod menom Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid.

Vo februári 1973 vydali singel Ring Ring pod názvom ABBA (názov vznikol podľa iniciálok ich mien) a o mesiac neskôr priniesli rovnomenný debutový album. V anglickom Brightone 6. apríla 1974 zvíťazili v 19. ročníku súťaže Eurovision Song Contest s piesňou Waterloo. Víťazstvo pripravilo cestu pre svetový úspech.

V rokoch 1974 až 1982 bola ABBA jedným z popredných svetových umelcov populárnej hudby. Oficiálna skupina vydala 15 albumov a kompilácií, z ktorých 14 zabodovalo vo Veľkej Británii, z toho deväť na prvom mieste.

Rovnako úspešná je aj samotná produkcia, celkovo 26 piesní sa dostalo do britských hitparád, z ktorých deväť sa dostalo na prvé miesto. Najúspešnejšou z nich bola tanečná pieseň Dancing Queen v auguste 1976. Predaj ich albumov a singlov dosiahol viac ako 380 miliónov kusov.

Frida a Benny Anderson sa zosobášili v októbri 1978, ale rozviedli sa vo februári 1981. Slávna éra švédskeho kvarteta sa potom skončila začiatkom roku 1983, hoci sa skupina oficiálne nerozpustila. Jej posledné vystúpenie bolo 11. decembra 1982 v televíznej šou BBC The Late, Late Breakfast Show.

V roku 2010 ABBA uviedli do siene slávy Rockandrolla Barry a Robin Gibb, protagonisti Bee Gees. Slávny príbeh a osudy členov kapely zverejnil Andrew Oldham v knihe ABBA The Name Of The Game.

Po rozpade skupiny a rozvode Frida pokračovala v sólovej kariére. Nahrávala piesne v angličtine a švédčine.

Prvý sólový album Something’s Going On vydala v marci 1982 a druhý v marci 1984 s názvom Shine. Na svojom konte ich má päť, piaty zo septembra 1996 sa volá Djupa andetag.

Vďaka svetovému úspechu skupiny sa Frida stretla aj so svojím otcom. Keď známy nemecký hudobný týždenník Bravo zverejnil jej životný príbeh, nemecká tínedžerka sa v príbehu stretla so svojím strýkom.

READ  Keď sa Meghan vráti do filmového biznisu, prevráti veľa! Budete vypadávať z jej poplatku - Star Cases - Cocktail

Kontaktoval ju otec Alfred, o ktorom si Anni-Frid dlhé roky myslela, že vo vojne zomrel, a stretol sa v Štokholme v septembri 1987.

Tretíkrát sa vydala v auguste 1992, keď boli zvolené nemecké knieža Heinrich Ruzzo Prinz Reuß von Plauen, ktorý v októbri 1999 zomrel na rakovinu.

Anni-Frid Synni Lyngstad pri otvorení múzea, ...

Anni-Frid Synni Lyngstad pri otvorení múzea, ktoré je venované skupine ABBA. Autor: SITA / AP, Jonas Ekstromer

Anni-Frid Synni Lyngstad momentálne žije vo Švajčiarsku a užíva si titul princeznej Reuß z Plauenu. Jej partnerom je vikomt William Henry Smith od roku 2008.

Už počas slávnej éry skupiny ABBA, ako aj po ich rozpade sa medzi oboma spevákmi kapely hovorilo o údajnej nevraživosti.

Tmavovlasá Anni-Frid údajne závidela jej talentovanejšej, blonďavej kolegyni Agnethe, že Benny a Björn spievajú náročnejšie a krajšie piesne, ako jej zverili. Hovorilo sa napríklad o slávnom hite The Winner Takes It All, ktorý zložili práve pre Agnethu.

V každom prípade Anni-Frid chýbala aj veľa hitov v skupine ABBA, ktorú zvládla veľmi dobre, napríklad Andante, Andante, I Have a Dream, Fernando, Money, Money či When All Is Said And Done.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close