Technológie

Antarktický ľad by mohol spustiť reťazovú reakciu na ústup – v minulosti sa mohol priblížiť k zrúteniu

Dnes antarktické vetry zvyčajne fúkajú z kontinentu do mora. Poďakovanie: Swine Osterh

Nový výskum naznačuje, že antarktický ľad bol v minulosti prchavejší, ako sa doteraz myslelo, a niekedy sa mohol blížiť ku kolapsu.

Zistenia V teplejšom podnebí vystavenie pôdy pod ľadom vyvoláva obavy, že v Antarktíde dôjde k zvýšeniu zrážok, čo ešte viac spustí procesy na urýchlenie straty snehu.

Tento výskum je založený na modelovaní podnebia a porovnaní údajov pre stredný miocén (pred 13 – 17 miliónmi rokov), keď atmosférický oxid uhličitý a globálne teploty dosiahli očakávané úrovne do konca tohto storočia.

Štúdiu uskutočnil meteorologický úrad, univerzity v Exeteri, Bristole, Cardiffe a Štokholme, NORCE a Bergenus Center for Climate Research.

„Keď sa ľadová vrstva topí, novo exponovaná zem pod ňou sa menej odráža a miestna teplota sa otepľuje,“ uviedla doktorka Catherine Bradshaw, hlavná autorka Inštitútu globálnych systémov na Med Office a University of Exeter.

„Iba sme si to jednoducho všimli.

„S veľkým ľadovým štítom na kontinente, aký je dnes, antarktické vetry zvyčajne vanú z kontinentu do mora.“ Ako sa bude kontinent otepľovať, môže sa však obrátiť naruby a od studeného mora bude fúkať vietor do teplejšej krajiny – ako vidíme pri obdobiach dažďov po celom svete.

„To poskytne na antarktickom kontinente ďalšie zrážky, čo umožní prúdenie väčšieho množstva sladkej vody do oceánu.

„Sladká voda je menej hustá ako slaná voda, takže sa môže potápať ako morská voda a sedieť skôr na hladine oceánu, ako v obehu. Účinne prerušuje spojenie medzi hlbokým morom a povrchovým morom a hromadí sa v hlbšej vode.“

Štúdia naznačuje, že procesy vyvolané zvýšenými zrážkami znižujú schopnosť klimatického systému udržiavať veľkú antarktickú ľadovú vrstvu.

„V zásade platí, že ak bude vystavených viac pozemkov v Antarktíde, bude ťažšie opraviť veľkú ľadovú vrstvu a ak by to nehralo rolu bez priaznivých orbitálnych podmienok v strednom miocéne, ľad by sa dovtedy zrútil,“ uviedol Dr. Povedal Bradshaw.

READ  Huawei Mate 40 Pro bude predstavený dnes. Čo o ňom teraz vieme?

Počas teplého stredného miocénu boli zaznamenané neobvykle veľké výkyvy hlbokomorských teplôt tam a späť.

Štúdia ukazuje, že fluktuácie v oblasti pokrytej ľadom boli hlavným faktorom dramatickej zmeny hlbokomorských teplôt. Zistilo sa, že kolísanie množstva ľadu je veľmi významné.

Zmeny polohy Zeme vo vzťahu k Slnku spôsobili pohyb ľadu tam a späť a tieto zmenené vzorce počasia mohli spustiť procesy, ktoré mohli urýchliť stratu alebo zisk snehu.

Ľadovce môžu spôsobiť zlomeniny, topenie povrchov a extra sladkú vodu z kontinentu, čo môže spôsobiť zvýšenie hlbokomorských teplôt – čo ovplyvní antarktický ľad zdola.

Zistenia novej štúdie ukazujú, že antarktická ľadová pokrývka počas stredného miocénu výrazne ustúpila a neskôr sa potvrdila na konci teplého obdobia.

Profesorka Agatha de Boer, docentka na štokholmskej univerzite, uviedla: „Keď sa centrálne miocénne podnebie ochladilo, výsledkom bolo spojenie, ktoré sme našli medzi povrchom ľadu a teplotou hlbokého oceánu prostredníctvom vodného cyklu.

„Akonáhle bude Antarktída úplne pokrytá ľadom, bude vždy fúkať vietor z pevniny na more, čo bude mať za následok dážď padajúci ako sneh na kontinent, ktorý dnes vidíme.“

Dr. Petra Langebrook, vedúca výskumná pracovníčka NORCE a ďalšia spoluautorka Bizarre Center for Climate Research, dodala: „Tieto objavy naznačujú zmenu citlivosti oceánu na zmeny ľadu.

Gary Lear, profesor na Cardiffskej univerzite, ktorý projekt pôvodne navrhol, dospel k záveru: „Táto štúdia ukazuje, že počas teplého obdobia asi pred 15 miliónmi rokov urobil miocénny antarktický ľadovec veľký pokrok a pokles na celom kontinente.

„Je to relevantné, je však potrebný ďalší výskum, aby sa určilo, čo to znamená pre dlhodobú budúcnosť moderného antarktického ľadu.“

Dr. Bradshaw zdôraznil, že podmienky nie sú teraz totožné s podmienkami pre centrálny myozín a že model použitý v štúdii nemal žiadny vplyv na uhlíkový cyklus alebo spätnú väzbu z ľadu.

READ  Pripomienka: Veľký novoročný výpredaj Nintenda čoskoro skončí, až 75 % zľava na Switch eShop (Európa)

Poznámka: Catherine D. Bradshaw, Petra M. Langebrook, Carolyn H. Lear, Daniel J.; Lund, Helen K. Coxall, Cynthia M. Sostian a Agáta M. De Boer, 13. mája 2021, Prírodná veda o Zemi.
DOI: 10.1038 / s41561-021-00745- š

Štúdia bola financovaná Radou pre prírodný výskum životného prostredia a Švédskou radou pre výskum.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close