Technológie

Apple urýchľuje vývoj vlastného internetového vyhľadávača, ktorý bude konkurovať spoločnosti Google

V oblasti internetového vyhľadávania je kráľom Google, ktorého vyhľadávač je predvolene nastavený aj na iPhonoch.

Predtým sa špekulovalo, že Apple pracuje na vlastnom vyhľadávači, ktorý by mohol niekedy v budúcnosti nahradiť vyhľadávanie Google na iPhonoch.

Podľa Správa Financial Timeso čom informujem server PhoneArena, Apple urýchľuje vývoj vlastného internetového vyhľadávania. Dôvodom má byť tlak regulátorov. Google platí spoločnosti Apple, aby jej vyhľadávanie v telefónoch iPhone bolo predvolené.

Suma nie je oficiálne známa, hovorí sa však o 8 až 12 miliardách ročne. Americkému ministerstvu spravodlivosti sa ale táto dohoda nepáči spustený protimonopolné vyšetrovanie proti spoločnosti Google.

Ministerstvo síce neobviňuje spoločnosť Apple, ale pravdepodobne chce mať vlastnú alternatívu pre prípad, že by regulačný orgán blokoval dohodu o vyhľadávaní so spoločnosťou Google.

iPhone X
Ilustr. foto: Lukáš Zachar

„Výhoda spoločnosti Google pochádza z rozsahu vyhľadávania. Spoločnosť Google získava každú minútu stovky miliónov otázok od používateľov z celého sveta, čo je obrovská dátová výhoda.“ uviedol docent Dan Wang z Columbia Business School.

Apple sa samozrejme skrýva pred vývojom vlastného vyhľadávania na internete, ale stále existujú známe indície, ktoré to presvedčivo naznačujú. Pred dvoma rokmi si Apple do svojich radov pridal Johna Giannandreho, bývalého manažéra vyhľadávania Google. Aktívne tiež hľadá ďalších softvérových inžinierov.

V systéme iOS 14 iPhone zobrazuje výsledky vyhľadávania od spoločnosti Apple pri zadávaní dotazov z domovskej obrazovky. Aktívnejší je aj webový prehľadávač Applebot, ktorý indexuje webové stránky. Apple ho používa na prehľadávanie digitálnej pomoci Siri.

Apple je pravdepodobne jediná spoločnosť, ktorá má financie a kapacity na výrobu kvalitného internetového vyhľadávača schopného konkurovať spoločnosti Google. Pre spoločnosť by bolo jej nové hľadanie tiež novým zdrojom príjmu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close