World

Argentína má najdlhšiu karanténu na svete: Ľudia sa zbláznia, má dôsledky

V časti krajiny sa karanténa predlžuje iba do konca augusta, napríklad ministerstvo dopravy napríklad už oznámilo, že obnovenie pravidelných leteckých služieb, pozastavené od marca a plánované na 1. septembra, sa odloží na „ lehota niekedy dva mesiace “. Aj miestne školstvo nie je jasné, čo sa týka výučby na plný úväzok v novom školskom roku, ktorý sa zvyčajne začína na prelome februára a marca. V súčasnosti sa deti stále učia z domu.

Prázdny terminál na medzinárodnom letisku Ezeiza v Buenos Aires

Zdroj: TASR / AP / Victor R. Caivano

Argentínska vláda vyhlásila 20. marca národnú karanténu. V niektorých častiach krajiny sa začiatkom júna zmenila na povinnú sociálnu vzdialenosť, ale v niektorých regiónoch sa tento mesiac tento mesiac opäť sprísnila. V metropolitnej oblasti Buenos Aires, kde žije asi 15 zo 45 miliónov ľudí, však bola karanténa už päť mesiacov. Existuje však niekoľko výnimiek pre rôzne sektory, ako napríklad dodávka potravín a liekov do domácnosti. Reštaurácie už čiastočne fungujú v metropole, ale ich zákazníci nemajú dovolené vstúpiť a otváracie hodiny sú obmedzené.

Situácia je vážna! Bratislavské semafor začalo byť červené: CORONAVÍRUS útočil v hlavnom meste

Obyvatelia sú na dne

Antikoronárne vírusové obmedzenia zhoršili hospodársku krízu, ktorú Argentína už niekoľko rokov bojuje. Podľa miestnej obchodnej komory od marca zbankrotovalo najmenej 42 000 malých a stredných podnikov. Vplyv karantény však nie je iba ekonomický. Podľa psychológa Facunda Manesa pandémia štvornásobne zvýšila počet Argentínčanov trpiacich depresiou. Štúdia Gino Germani Institute na druhej strane ukázala, že 45% respondentov v posledných mesiacoch zvýšilo konzumáciu alkoholu a antidepresív. Iní sa zaoberali stresom prejedaním. Argentínska spoločnosť pre výživu zistila, že počas karantény pribúdalo na váhe šesť z desiatich ľudí. V Argentíne má nadváhu približne 60 percent ľudí. Ľudia sú tiež obťažovaní vyčerpaním a veľkou neistotou, keď obmedzenia skončí a život sa vráti do normálu.

READ  V nedeľu bolo infikovaných 22 ďalších, testovaných bolo necelých tisíc ľudí - Domov - Správy

V Argentíne platí najdlhšia doba platnosti

Zdroj: Getty Images

Najväčšie škody spôsobené opatreniami zatiaľ nie sú viditeľné. Mnoho ľudí nechodilo k lekárovi a mohli zanedbávať koronárne, neurologické alebo onkologické choroby. Doteraz v Argentíne zomrelo na vírus SARS-CoV-2 takmer 8 000 ľudí. Počet prípadov je viac ako 370 000.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close