Svet

Argentína na prahu historických hlasovaní o legalizácii potratov Argentína

Argentína je pripravená zapísať sa do histórie ako prvá veľká latinskoamerická krajina, ktorá legalizuje potraty.

Jeho 72-členný Senát sa zíde v utorok, aby rokoval o návrhu zákona Schválené dolnou komorou Na radosť aktivistov podporujúcich výber začiatkom tohto mesiaca.

V utorok popoludní sa na námestí neďaleko budovy kongresu v Buenos Aires zídu bojovníci za voľby a proti potratom, ktorí tam zostanú až do stredy rána, kedy sa očakáva hlasovanie.

Predpovede V argentínskych médiách „zelený“ tábor naznačuje, že má malú výhodu oproti svojim „modrým“ oponentom: zákon podporuje 33 senátorov, proti je 32 hlasujúcich. Piati senátori neboli oficiálne určení.

Mariela Belsky, výkonná riaditeľka Amnesty International v Argentíne, uviedla, že dúfa, že bude schválený zákon o „dobrovoľnom prerušení tehotenstva“, a vyslala jasný odkaz regiónu, v ktorom platí jeden z najviac obmedzených zákonov o umelom prerušení tehotenstva. “Čísla sú také roztomilé,” povedal.

Belská uviedla, že cíti veľkú radosť a vzrušenie nad tým, čo by bolo zavŕšením desaťročí bojov aktivistiek za práva žien.

„Zajtra a pozajtra bude táto krajina oveľa lepším miestom ako predtým,“ uviedol. „Táto krajina bude lepšia pre moju dcéru a mladšiu generáciu, takže som veľmi rád, že sa tak stane.“

Claudia Pinero, Spisovateľka a aktivistka podporujúca výber, povedala: „Toto je transcendentný a nezabudnuteľný okamih a tešíme sa na koniec každého veľmi ťažkého roku.

“Dúfam, že si Senát uvedomí, že sa to už nevráti. Ženské hnutie nám nedovolí naďalej sa starať o svoje telá, zdravie alebo tajné potraty.”

“Stále sa musíme vyrovnať s ich geniálnymi argumentmi, že by sme mali mať deti na rozširovanie národa, akoby tu nebolo nič iné ako reprodukčné stroje a nič iné ako maternica. Zajtra sa to zmení. O tom nepochybujem.”

READ  Modlitba Eid Mubarak: Ako sa modliť Eid-ul-Adha | Svet | Novinky

Skorší pokus o legalizáciu potratov V auguste 2018 hlasoval argentínsky senát, Mnoho obvinilo vtedajšieho prezidenta Mauricia Macriho, že zmenu nepodporil.

Tentoraz však krajina Líder ľavice, Alberto Fernandez„A jej viceprezidentka, Christina Fernandez de Kirchner, zvíťazila v návrhu zákona a údajne bojuje za to, aby senátorov presvedčil, aby návrh podporili.

Politický analytik Andres Malamut uviedol, že od referenda v roku 2018 sa zmenili dve kľúčové veci. „Vláda má teraz väčšinu v senáte,“ uviedol. „Druhá najdôležitejšia vec je, že za týmto návrhom zákona stojí súčasný prezident Argentíny Alberto Fernandes, pretože legálny potrat bol volebným prísľubom.“

Malamud uviedol, že keď sú aktivisti optimistickí, nemožno výsledok predvídať do poslednej minúty.

“Aj keď vláda získa väčšinu hlasov, niektorí jej senátori budú hlasovať proti návrhu zákona. Výsledkom je, že potratové menšiny v rámci opozičnej koalície sa zdržiavajú s oznámením, ako budú hlasovať, aby vláde odopreli politické víťazstvo, aby uskutočnili potrat v čo najväčšej miere.”

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close