Svet

Arménsky premiér varoval pred tureckými intervenciami v Náhornom Karabachu

Pašinjan podľa TASS tiež uviedol, že arménska vláda by mala zvážiť uznanie nezávislosti medzinárodne neuznanej Náhorno-Karabachskej republiky.

Arménsky premiér Nikol Pasinjan varoval medzinárodné spoločenstvo pred tureckými intervenciami do nových bojov, ktoré vypukli v nedeľu v separatistickom regióne Náhorný Karabach – etnicko-arménska enkláva v Azerbajdžane. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby využilo všetky existujúce páky na zabránenie Turecku v zasahovaní (do konfliktov), ​​ktoré môže raz a navždy destabilizovať (kaukazský) región,“ uviedol Pasinan v televíznom prejave. Dodal, že turecké „agresívne správanie je predmetom vážnych obáv“ odsúdilo tureckú podporu Azerbajdžanu.

Pašinjan podľa agentúry TASS tiež uviedol, že arménska vláda by mala zvážiť uznanie nezávislosti medzinárodne neuznanej Náhorno-Karabachskej republiky. „Iba sme si to jednoducho všimli. Mali by sme o tom veľmi vážne diskutovať. Zvažujeme všetky možné vývojové scenáre,“ dodal arménsky predseda vlády.

Ťažké boje si vyžiadali životy dokonca aj medzi civilistami na oboch stranách. Oznámili to azerbajdžanská vláda a separatisti z Náhorného Karabachu. Obe strany sú zároveň obviňované z vyvolávania agresie.

Líder separatistického Karabachu Arajik Harutjunjan obvinil Ankaru z vysielania žoldnierov do Azerbajdžanu.

Turecko je kľúčovým spojencom Baku s úzkymi kultúrnymi a jazykovými väzbami s Azerbajdžanom. Ankara nemá s Jerevanom diplomatické styky týkajúce sa sporov o vyhladenie Arménov v bývalej Osmanskej ríši, ktoré Arménsko považuje za genocídu.

Arménsko a Azerbajdžan vedú dlhodobý spor o Náhorný Karabach, kde väčšinu obyvateľstva tvoria Arméni. Vyvrcholilo to vojenským konfliktom v 90. rokoch. V súčasnosti je Náhorný Karabach pod vojenskou kontrolou Arménska, je de facto nezávislý od Azerbajdžanu, ale de iure ho medzinárodne neuznáva nikto, ani Arménsko. Uznávajú ho iba krajiny s obmedzeným medzinárodným uznaním – Abcházsko, Južné Osetsko a Podnestersko.

READ  Moskovský súd označil Navaľného za finančného extrémistu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close