Veda

Artemis I: NASA sleduje dva dátumy spustenia koncom septembra

NASA sa snaží vyriešiť problém netesného paliva s raketou, známou ako Space Launch System alebo SLS. počas posledný pokus o spustenie V sobotu 3. septembra v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride raketa vychrlila obrovský únik pri nakladaní super vychladeného kvapalného vodíka.

A zatiaľ čo raketa je stále na podložke, NASA sa snaží vyriešiť tento problém opravou a výmenou niektorých tesnení pred skúšobnou prevádzkou, aby sa zabezpečilo, že všetky netesnosti sú upchaté, uviedli predstavitelia NASA vo štvrtkovej tlačovej správe.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho to bude trvať.

Potom je tu problém s autentifikáciou. Americké vesmírne sily, pobočka armády, stále dohliadajú na všetky štarty rakiet z východného pobrežia Spojených štátov, vrátane štartovacieho miesta NASA na Floride a táto oblasť je známa ako „východný dostrel“.

Strážcovia strelnice majú za úlohu zabezpečiť, aby pri akomkoľvek pokuse o spustenie nehrozilo nebezpečenstvo pre ľudí alebo majetok. A to znamená, že Eastern Range by mal dať NASA aj palec hore, že systém ukončenia letu rakety – systém, ktorý by v podstate zničil raketu vo vzduchu, ak by sa vychýlila z kurzu a zamierila do obývaného smeru. Vyzerá – pripravená na let .

Systém sa spolieha na batérie, ktoré sa však musia dobiť v blízkom krytom zariadení podľa súčasných predpisov pred príchodom nových navrhovaných dátumov spustenia.

NASA dúfa, že dostane výnimku z tohto pravidla. Zatiaľ však nie je jasné, či a kedy bude tejto žiadosti vyhovené. Ak NASA túto výnimku neschváli, raketa SLS bude musieť byť zložená z podložky a vrátená do neďalekej budovy Vehicle Assembly Building, čo by mohlo viesť k ďalším oneskoreniam.

„Ak sa rozhodnú, že to nie je správna vec, jasne to podporíme a vstaneme a budeme hľadať náš ďalší pokus o spustenie,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Jim Free, pridružený správca riaditeľstva misie vývoja prieskumných systémov NASA. vykonám.“

READ  Pfizer a Moderna môžu mať po najnovšom objave vakcíny COVID problémy?

„Stále však na nás bude tlačiť test tankovania,“ povedal s odkazom na testy, ktoré NASA plánuje vykonať na odstránenie úniku vodíka, kým je raketa stále na podložke.

Východné pásmo vesmírnych síl len vo vyhlásení uviedlo, že „posúdi žiadosť NASA“. Podrobnosti vtedy odmietla poskytnúť.

Vo štvrtok NASA ponúkla určitý pohľad na to, čo zistila o probléme úniku. Oznámila to už vesmírna agentúra Manažér misie Artemis Michael Sarafin v sobotu povedal, že došlo k „neúmyselnému tlaku vo vedení vodíka“, čím sa dostal pod tlak 60 libier na štvorcový palec namiesto 20 libier na štvorcový palec.

Ďalší pokus o spustenie Artemis I sa môže uskutočniť až neskôr v tomto roku

Stále nie je jasné, čo spôsobilo únik, ale NASA vie, prečo k pretlaku došlo v prvom rade – a bola zapojená ľudská chyba.

„Náš manažérsky tím sa ospravedlňuje [the operator in charge of overseeing the process] Pretože sme medzi pokusom v pondelok a pokusom v sobotu urobili nejaké manuálne zmeny v procese,“ povedal Frey. „Cvičili sme to počas týždňa, ale mali len pár šancí. Našich operátorov sme teda ako vedúci tím nepostavili na najlepšie miesto, mohli sme sa naozaj veľmi spoľahnúť na náš kreditný tím.“

Podľa Free je to určite niečo, čomu sa chce NASA vyhnúť. NASA hľadá „láskavejší a jemnejší, ak chcete, proces načítania“.

Zatiaľ stále čaká na hru a veľa „ak“ okolo časovej osi pre Artemis I. Konečným cieľom tohto projektu je dostať raketu SLS na obežnú dráhu a nasadiť kapsulu Orion, ktorá je určená pre astronautov, ale na túto testovaciu misiu poletí naprázdno. Kapsula bude obiehať okolo Mesiaca predtým, ako sa vydá na 239 000 míľ dlhú cestu späť domov.

Misia Artemis I je len začiatkom programu, ktorého cieľom bude návrat ľudí na Mesiac a prípadne pristátie misií s ľudskou posádkou na Mars. Nelson uviedol, že problémy, ktoré sa vyskytli počas prvých dvoch čistenia, neoddialili budúce misie programu Artemis.

READ  Astronómovia objavujú skrytý bazén masívnych čiernych dier – „Všetci sme v panike“

Kristin Fisher a Ashley Strickland zo CNN prispeli k tomuto článku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close