Veda

Asteroid 2023 BU preletí okolo Zeme pri jednom z najbližších stretnutí vôbec

Asteroid veľkosti nákladného auta preletí okolo Zeme pri jednom z najbližších zaznamenaných stretnutí – v rámci jednej desatiny obežnej vzdialenosti väčšiny komunikačných satelitov.

NASA uviedla, že novoobjavený asteroid preletí 2200 míľ (3600 km) nad južným cípom Južnej Ameriky vo štvrtok o 19:27 SELČ (v piatok o 12:27 SEČ).

NASA uviedla, že to bude takmer minúť a nie je šanca zasiahnuť Zem. Aj keby sa priblížil veľmi blízko, vedci povedali, že väčšina z neho zhorí v atmosfére a väčšie kusy pravdepodobne padnú ako meteority.

David Farnocchia, inžinier z laboratória Jet Propulsion Laboratory v Pasadene v Kalifornii, uviedol, že systém hodnotenia rizika dopadu NASA s názvom Scout okamžite vylúčil štrajk.

„Ale napriek veľmi malému počtu pozorovaní bolo možné predpovedať, že asteroid sa mimoriadne priblíži k Zemi,“ povedal Farnocchia. „V skutočnosti ide o jeden z najbližších prístupov známeho objektu blízko Zeme, aký bol kedy zaznamenaný.“

Asteroid známy ako 2023 BU bol objavený v sobotu a predpokladá sa, že má priemer od 11 stôp (3,5 metra) do 28 stôp (8,5 metra).

Prvýkrát ju pozoroval na Kryme ten istý amatérsky astronóm Gennadij Borisov, ktorý objavil medzihviezdnu kométu v roku 2019. Počas niekoľkých dní astronómovia z celého sveta vykonali desiatky pozorovaní, ktoré im umožnili spresniť dráhu asteroidu.

Táto dráha bude podstatne zmenená zemskou gravitáciou, keď bude prechádzať. Podľa NASA namiesto toho, aby obiehala okolo Slnka každých 359 dní, prejde na eliptickú dráhu trvajúcu 425 dní.

s pridruženou tlačou

READ  Vesmírna loď SpaceX prešla statickým ohnivým testom s tromi motormi Raptor a konečne dostala nosový kužeľ!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close