Veda

Asteroid „zabijak planét“ číhajúci v žiare Slnka – a smeruje k Zemi

Jeden veľký malá hviezda smerujúci k zeme obežná dráha – astronómovia sa však neobávajú.

Skala má priemer 1,1 až 2,3 km a dostala názov 2022 AP7, objavená medzi obežnými dráhami Zeme a Venuše.

štúdia, zapísaná v astronomický časopis a prevádzkovaný Carnegie Institution for Science vo Washingtone, uviedol, že ide o najväčší asteroid s veľkosťou zabijaka planét za posledných osem rokov.

Bol zistený prostredníctvom 4-metrového ďalekohľadu Blanco v Čile.

Podľa astronómov je 2022 AP7 jednou z troch „pomerne veľkých“ vesmírnych skál, ktoré by mohli byť nebezpečné a môžu byť dokonca v 5 % z najväčších, aké boli kedy objavené.

Vedúci autor štúdie Scott Sheppard vysvetlil, že „každý asteroid väčší ako 1 km sa považuje za zabijaka planét“, pretože by vytlačil prach a znečisťujúce látky do atmosféry.

A mohli by tam potenciálne zostať po dlhú dobu, blokovať slnečné svetlo a potenciálne spôsobiť „udalosť hromadného vyhynutia“, ktorá sa podľa Shepparda nevyskytla na Zemi milióny rokov.

Ale zatiaľ čo myšlienka asteroidu približujúceho sa k Zemi môže ľuďom pripomínať Dystopický film Adama McKaya „Don’t Look Up“, Existuje dôvod, prečo astronómovia nebijú na poplach.

Je nepravdepodobné, že by zasiahlo Zem – iba obežnú dráhu Zeme. Naša planéta bude na druhej strane Slnka počas svojej ročnej rotácie, keď sa k nej priblíži AP7 v roku 2022, čo znamená, že v dohľadnej dobe neexistuje šanca na zrážku.

Shepard varoval, že sa časom počas svojej obežnej dráhy priblíži k Zemi, no odteraz to budú stáročia.

Dodal: „Nevieme dosť o obežnej dráhe AP7 v roku 2022, aby sme povedali veľa o jej nebezpečenstvách v priebehu storočí.“

v septembri, Šípková misia NASA Podarilo sa zachytiť asteroid.

Povedal to Jay Tate, riaditeľ Národného informačného centra o objektoch v blízkosti Zeme Strážca Tá Zem bola veľmi malý cieľ.

„V súčasnosti je každopádne potenciál vplyvu dosť malý. Nepovedal by som, že zanedbateľný, ale dosť malý,“ povedal.

Televízor v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Cape Canaveral na Floride zachytáva posledné snímky z testu Double Asteroid Redirect Test (DART).

Jim Watson prostredníctvom Getty Images

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close