Veda

Astrofyzici navrhujú nové miesto, kde sa môže skrývať planéta deväť

Planet Nine, v predstavách umelca.

Pred piatimi rokmi dvojica astronómov vyhlásil Našli dôkazy o inej planéte v našej slnečnej sústave, takzvanej „planéte X“. Napriek tomu, že je vesmírny objekt-oveľa väčší ako Zem a skrýva sa niekde vo vonkajších končinách slnečnej sústavy-dnes už bežne známy ako planéta deväť, je stále veľmi teoretický, aj keď ten istý pár teraz dolaďuje možnú obežnú dráhu. Áno, taká planéta bude trvať .

Nový výskum pochádza od Mika Browna a Konstantina Batygina z Kalifornského technologického inštitútu. Brown je „chlap, ktorý zabil Pluto a je na to hrdý“, ako Gizmodo ich popísal v roku 2016. v súčasnosti hostiteľom Výskum bol schválený na publikovanie na predtlačovom serveri arXiv a v Astrophysical Journal a uvádza, že ak by existovala planéta Nine, bola by bližšia a jasnejšia, než sa pôvodne predpokladalo.

Vedci predpokladali existenciu neznámej planéty na základe tesného zhlukovania predmetov v Kuiperovom páse, širokom páse ľadových telies za dráhou Neptúna. Ak by za pásom bola neviditeľná planéta, bola by to najvzdialenejšia obežná dráha zo všetkých planét okolo Slnka, pričom jedna revolúcia by trvala tisíce rokov (v porovnaní so 164-ročnou dráhou Neptúna, najdlhšou zo známych planét).

Rovnako ako bol Neptún objavený v štyridsiatych rokoch 19. storočia, keď si astronómovia uvedomili, že Urán je vtiahnutý neviditeľným predmetom, zdá sa, že niekoľko predmetov v Kuiperovom páse je zoskupených v jednej orientácii vo vesmíre. – niečo, čo môže byť náhodná udalosť. niektorí astronómovia sa však domnievajú, že je to spôsobené neznámou planétou.

Ostatné nápady boli pozvané; Niektorí bolo navrhnuté že planéta deväť je v skutočnosti prsteň trosiek dostatočne veľký na to, aby mal rovnaký gravitačný účinok na obrovskú planétu, zatiaľ čo iní pochybujú Planet Nine je primitívna čierna diera, teoretický pozostatok raného vesmíru, príliš malý na to, aby ho bolo možné vidieť modernými prostriedkami. Iní zase tvrdia, že nič také neexistuje.

Pre Gizmodo to povedala Michelle Bannister, planetárna astronómka z University of Canterbury na Novom Zélande 2017 Že „Myšlienka planéty 9 je zábavný nápad, je to vzrušujúce, ale v súčasnosti nesie trochu kyslíka“ a „Máme tento zaujímavý problém … a veľmi lesklé riešenie sa v súčasnosti nazýva Planéta 9.“

Nový výskum bol selektívny pri výbere predmetov Kuiperovho pásu zapojených do určovania hmotnosti, obežnej dráhy a gravitačných účinkov planéty Deväť. Pretože obežné dráhy niektorých predmetov v páse sú ovplyvnené gravitáciou Neptúna, ich zahrnutie by skreslilo údaje. Konečná skupina zahrnutých položiek – celkom 11 – bola vybratá na základe prísnych kritérií vedcov. Na základe ich analýzy by mala planéta Nine niečo viac ako šesťnásobok hmotnosti Zeme a obiehala by okolo Slnka raz za 7400 rokov, Ako uvádza National Geographic.

Skala vo vesmíre, objekt Kuiperovho pásu, 4 miliardy kilometrov od Slnka.

Vedci tiež vypočítali možnosť, že zhlukovanie dráh môže byť spôsobené iným nárazom, ako je hmotný predmet. Zistili, že je 99,6% pravdepodobnosť, že sa nejaký predmet mieša s obežnými dráhami Kuiperovho pásu. Aj keď je to malá šanca, je to v skutočnosti obrovský nárast šance na náhodnosť (1 z 250) z šance 1 na 10 000, ktorú pár v roku 2016 vytiahol, ako uvádza NatGeo.

V tom čase si Brown a Batygin mysleli, že planéta je hmotnejšia (10 -násobok hmotnosti Zeme) a má oveľa dlhšiu obežnú dráhu (viac 10 000 rokov), ako je popísané v novom príspevku. Jeho nové hodnotenie je, že planéta deväť musí byť bližšie k Slnku – skutočne by mala byť v blízkej budúcnosti pozorovateľná. Observatórium Vera Rubina, čo sa očakáva prvé svetlo do roku 2023. držím palce.

VIAC: Kedy sakra nájdeme planétu deväť?

READ  Squid jay - nový druh vyhynutého upírskeho hlavonožca podobného chobotnici s 10 ramenami pomenovaný po Bidenovi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close