Veda

Astronómovia po prvýkrát pozorujú smrť vzdialenej galaxie

Astronómovia najskôr pozorovali smrť vzdialenej galaxie, ktorú označujú ako „skutočne dôležitú udalosť“.

Keď všetky hviezdy v galaxii zomrú a nové sa nevytvoria, galaxia prestane existovať. To sa stane, keď sú všetky plyny galaxie vyhodené, čo znemožňuje vznik nových hviezd.

podľa a štúdium Publikované v pondelok v časopise Prírodná astronómia„Vedci boli„ nadšení “, že mohli nedávno zachytiť tento vzácny jav pomocou poľa Atacama Large Millimeter / submillimeter v Čile.

Trvalo takmer deväť miliárd rokov, kým sa svetlo z hviezdokopej galaxie ID2299 dostalo na Zem. Preto keď ho astronómovia videli zhodou okolností, pozreli sa na vesmír, pretože bol starý iba 4,5 miliardy rokov.

Astronómovia tvrdia, že ID2299 každoročne spôsobuje viac ako 10 000 strát plynu – na vytvorenie nových hviezd je potrebný rýchlo sa znižujúci objem paliva. Zdá sa, že toto ohromné ​​uvoľňovanie plynu je výsledkom dvoch galaxií, ktoré sa násilne zrazili a spojili sa, aby vytvorili ID2299.

Galaxia tiež v súčasnosti formuje hviezdy stokrát rýchlejšie ako Mliečna cesta – využíva svoje zostávajúce zásoby vzácneho plynu. Z tohto dôvodu sa očakáva, že ID2299 zomrie za relatívne desiatky rokov.

galaxy.jpg
Dojem tohto umelca z modelu ID2299 zobrazuje galaxiu, produkt galaktickej kolízie a jej odstránenie pomocou „prílivového chvosta“ v dôsledku niektorých zlúčení plynu. Nové pozorovania urobené pomocou ALMA zachytili rané štádiá tohto odmietnutia, skôr ako plyn dosiahol veľmi veľkú mierku zobrazenú v dojme tohto umelca.

Európske južné observatórium


„Toto je prvýkrát, čo sme vo vzdialenom vesmíre pozorovali špecifickú rozsiahlu galaxiu tvoriacu hviezdy, pretože„ zomiera “veľká masa studeného plynu,“ uviedla hlavná autorka Anagrazia Pugliesi Vyhlásenie.

Astronómovia sa domnievajú, že táto udalosť bola výsledkom spojenia galaxií, pretože boli schopní byť svedkami vzácneho „prílivového chvosta“, ktorý je vo slabých galaxiách zvyčajne slabý. Tento dlhý prúd hviezd a plynu, naznačujú astronómovia, je priamym výsledkom galaktických fúzií.

Galaxiu pozoroval iba pár minút, ale stačilo vidieť chvost nepolapiteľného prílivu a odlivu.

Emanuel Daddi, spoluautor štúdie, hovorí: „Naša štúdia naznačuje, že fúzie môžu viesť k vysťahovaniu plynov a že vetry a prílivy a odlivy môžu vyzerať veľmi podobne.“ „To nám môže pomôcť upraviť naše chápanie toho, ako galaxie umierajú.“

Ak majú astronómovia pravdu, že fúzia spôsobila veľkú stratu plynu, budú musieť prehodnotiť predchádzajúce teórie o tom, ako sa galaxie formujú a vyvíjajú – a ako zomierajú. Ďalšie teórie naznačujú, že za takéto úmrtia môže vietor z aktívnych čiernych dier alebo intenzívnych hviezdnych štruktúr.

„Štúdium tohto jediného prípadu naznačuje možnosť, že tento typ udalosti nemusí byť vôbec nezvyčajný a že veľa galaxií zažíva toto„ odstraňovanie gravitačného plynu “, vrátane nesprávnych predchádzajúcich pozorovaní. Zahrnuté, “ povedal Spoluautor Dr. Jeremy Fensch.

„To by mohlo mať skutočne obrovské následky na naše chápanie formovania vývoja galaxií.“

READ  Ľadovce na Marse odhaľujú mnoho ľadových dôb planéty

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close