Veda

Astronómovia ronili slzy pri prvých snímkach Webbovho teleskopu

takmer šesť mesiacov Po spustení vesmírneho teleskopu Jamesa Webba začali astronómovia prijímať snímky z výkonného teleskopu, ktoré ukazujú ďaleké časti vesmíru.

NASA sa o niektoré z týchto záberov podelí s verejnosťou až 12. júla, no astronómovia nám poskytli pohľad na to, čo môžeme očakávať.

Zástupkyňa správcu NASA, Pam Melroy, povedala, že zábery z „prvého svetla“ ma „inšpirovali ako vedca, ako inžiniera a ako ľudskú bytosť“. „Prvé svetlo“ sa vo všeobecnosti vzťahuje na prvé použitie teleskopu na vedecké pozorovania po testovaní a kalibrácii.

Thomas Zurbuchen, vedúci vedeckých programov NASA, povedal počas stredajšej tlačovej konferencie, že áno dojatý k slzám podľa obrázkov.

„Je naozaj ťažké nevidieť vesmír v novom svetle a nemať len chvíľu, ktorá je hlboko osobná,“ povedal. „Je to emocionálny moment, keď vidíte, ako príroda zrazu uvoľňuje niektoré zo svojich tajomstiev. A bol by som rád, keby ste si to predstavovali a tešili sa na to.“

Raketa Ariane 5 Európskej vesmírnej agentúry vyniesla na Vianoce 2021 do vesmíru vesmírny teleskop Jamesa Webba. V uplynulých mesiacoch teleskop, ktorý je považovaný za najvýkonnejší na svete, otvoril svoj slnečný štít a preletel takmer milión míľ od Zeme.

Ako nástupcovi Hubbleovho vesmírneho teleskopu trvalo Webbovi takmer dve desaťročia, kým navrhol, postavil a otestoval pred štartom.

READ  Záhada sondy Voyager 1 znamená pomalé diaľkové hovory pre NASA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close